Zorkovi nagrada za življenjsko delo
Terezija Zorko, ki je deset let vodila okrožno sodišče v Kranju, je prejela medaljo za življenjsko delo na področju sodstva.
Kranj - Upokojena predsednica okrožnega sodišča v Kranju Terezija Zorko je v torek na slovesnosti ob dnevu slovenskega pravosodja iz rok pravosodnega ministra Lovra Šturma in predsednika vrhovnega sodišča Franca Testena prejela medaljo za življenjsko delo na področju sodstva.
Zorkova je sodnica postala junija 1971, prvo delo pa je kot kazenska sodnica do konca leta 1978 opravljala na občinskem sodišču v Radovljici. Nato je delo kot kazenska in pravdna sodnica nadaljevala na radovljiški enoti temeljnega sodišča v Kranju, maja 1990 pa je postala vodja enote v Radovljici. V začetku leta 1995 je začela opravljati delo okrožne sodnice na civilnem oddelku, novembra istega leta je postala v. d. predsednice okrožnega sodišča v Kranju, 8. januarja 1996 je začela opravljati funkcijo predsednice sodišča, zraven pa tudi delo sodnice na civilnem oddelku. Kranjsko okrožno sodišče je vodila vse do upokojitve oktobra 2005.
Kot so zapisali predlagatelji, je Terezija Zorko opravljala delo sodnice in predsednice okrožnega sodišča s posebno prizadevnostjo za razvoj in krepitev ugleda sodišča in sodnikov, pri tem pa ni zanemarila primernega pristopa do drugih uslužbencev sodišča. »Nekdanja predsednica je zaslužna tudi za obsežno prenovo sodne stavbe v Kranju, kar ni samo olajšalo dela sodnikom in sodnega osebja, temveč tudi približalo sodna opravila strankam sodišča,« je ob tem pripomnil Mihael Kersnik, sedanji predsednik okrožnega sodišča v Kranju.
Dan pravosodja (4. november) so letos praznovali šele drugič, saj so ga razglasili šele v lani spremenjenem zakonu o sodišču. 4. novembra 1918 je začela veljati uredba o ureditvi in delovanju pravosodja takratnega pravosodnega ministra Vladimirja Ravniharja. Uredba predstavlja prvi pravni dokument na poti k samostojnosti slovenskega pravosodnega sistema.