Kaj vse se skladišči v KIK-u?
Kamniški svetniki od župana in občinske uprave zahtevajo nove odgovore. Na pobudo Robina Majnika ustanovljena Iniciativa za čisti Kamnik.
Kamnik – Kamniški svetniki so na zahtevo Robina Majnika minuli teden le obravnavali informacijo o razmerah v Kemijski industriji Kamnik, kjer zaradi lastniških nesoglasij – KIK Kemijska industrija Kamnik, d. d., se je namreč razdelila v dve organizaciji, in sicer Skupina KIK Kemijska industrija Kamnik, d. d., kot pravna naslednica ter KIK Kamnik kemijska industrija, d. o. o. – prihaja do nerešene problematike uničenja nevarnih snovi.
Kot so sporočili na občinski upravi, pri reševanju lastniških sporov lokalna skupnost nima kompetenc, da pa so poslali dopise na Inšpektorat RS za notranje zadeve in Inšpektorat RS za obrambo. V KIK-u bi že leta 2002 morali strokovno uničiti šolska vadbena sredstva RKBO, za kar so z ministrstva že prejeli plačilo, saj naj bi neuničena sredstva predstavljala resno nevarnost za okolico in ljudi. A tega do danes niso storili, niti niso na poziv inšpekcije določili roka za uničenje. »Kamničani živimo v strahu, predvsem zato, ker sredstva, ki bi jih po pogodbi morali uničiti, predstavljajo le manjši del vseh nevarnih snovi, ki so po naših podatkih o v objektu 92. Večji del izhaja iz leta 1991, nekatera pa je KIK prejel v uničenje tudi v obdobju 1998–2002,« je povedal svetnik SDS Robin Majnik, ki je pred mesecem dni ustanovil tudi Civilno iniciativo za čisti Kamnik. »Zaradi ogrožanja javne varnosti in razjasnitve stanja eksplozivnih sredstev, ki so skladiščena v KIK-u, smo se Kamničani združili v civilno iniciativo in od pristojnih inšpekcijskih služb zahtevamo odgovore in odgovornost. V ta namen smo se obrnili na ministrstvo za obrambo, vodstvo KIK-a, Inšpektorat Republike Slovenijeza okolje in prostor in ministrstvo za notranje zadeve. Iz odgovorov institucij je razbrati, da je – kljub eksplozivnim sredstvom, ki ogrožajo našo varnost – v Kamniku vse v najlepšem redu. Kdo bo prevzel odgovornost v primeru katastrofe večjega obsega? Nihče!« še pravi Majnik, ki se že dogovarja za sestanek z ministrom Karlom Erjavcem.
Svetniki z informacijami na seji niso bili preveč zadovoljni, zato so sprejeli dva sklepa, ki županu nalagata, da od pristojnih inšpekcijskih služb nemudoma zahteva, da v KIK izvedejo pregled vseh prostorov in eksplozivnih sredstev in ugotovijo, kako je poskrbljeno za varnost zaposlenih in vseh Kamničanov. Župan naj zahteva tudi seznanitev s časovnim potekom sanacije in odstranjevanja nevarnih sredstev. Odgovore pričakujejo v 60 dneh, v drugi sklep pa so zapisali, naj MORS izvede vse potrebno za zavarovanje ljudi, premoženja in okolice ter v 30 dneh odstrani sredstva RKBO iz skladišča KIK, saj pogodbeni partner KIK pogodbenih obveznosti ni sposoben izpolniti.