Polemično o igralnici v Dvorski vasi
Investitor je prepričan, da bodo igrali predvsem zdraviliški gostje, civilna iniciativa svari pred negativnimi posledicami.
Dvorska vas – Prihodnjo sredo bo radovljiški občinski svet znova odločal o soglasju k igralniški dejavnosti v nastajajočem turistično-zdraviliškem kompleksu v Dvorski vasi. »Če se občinski svet opredeli proti, lahko projekt izpeljemo tudi brez igralnega salona; morda bo v prostoru, ki ga želimo nameniti igralništvu, konferenčna dvorana ali razširjen medicinski program,« je na četrtkovi novinarski konferenci v imenu investitorja, podjetja Predence, zagotovil programski koordinator medicinskega centra Renesansa Andrej Stare. Kot je še pojasnil, se je investitor za dopolnitev osnovne dejavnosti s 182 igralnimi avtomati odločil zato, ker slednji prinašajo največji, kar 40-odstotni donos, medtem ko je donos medicinskih centrov 15 odstoten, wellnes programov pa le nekaj več kot odstoten. Zavrnil je očitke, da bodo v igralnico tako kot v bližnji Casino Tivoli v Lescah prihajali predvsem domači gostje, čeprav bo 182 igralnih avtomatov na voljo le 80 gostom, kolikor jih dovoljuje kapaciteta kompleksa. »Sodoben način igre na elektronskih avtomatih se razlikuje od klasičnega, posameznik namreč igra na treh do štirih avtomatih hkrati,« je še pojasnil Stare.
Civilna iniciativa pa vztraja pri nasprotovanju igralništvu v Dvorski vasi. Tako so v torek na pobudo občinskega odbora NSi pripravili okroglo mizo, na katerih so opozorili na nevarnosti, ki jih prinaša. »V Sloveniji imamo že več kot 50 igralnic, kar nas po številu igralnic na prebivalca predstavlja na prvo mesto v Evropi,« je na okrogli mizi dejal Bogdan Vidmar, svetovalni delavec v eni od novogoriških srednjih šol in eden od ustanoviteljev Odbora za omejevanje igralništva. Opozoril je na svoje izkušnje, po katerih negativni vplivi igralništva v lokalnem okolju bistveno prevladujejo nad pozitivnimi. Psihiater Aldo Jovan pa je opozoril na raziskave, ki govorijo o tem, da se na igralništvo vežejo zasvojenost z igrami na srečo, razrast nezakonitih zastavljalnic in posojilnic ter posebej opozoril na vse večji razmah spletnega igralništva, ki je privlačno predvsem za mlade. Ti pa so ob moških, starejših in ljudeh z nižjimi dohodki ena od tistih družbenih skupin, ki najhitreje podleže zasvojenosti s hazarderstvom.