Predsednik državnega zbora Pavel Gantar upa, da kladivca ne bo potreboval. (Foto: Tina Dokl)

Na čelu državnega zbora Pavel Gantar

V sredo je začel delovati nov državni zbor. Njegov predsednik je sociolog Pavel Gantar, po rodu iz Poljanske doline.

Ljubljana - Pavel Gantar je bil v sedemdesetih letih kolumnist Mladine, ob koncu osemdesetih soustanovitelj odbora za varstvo človekovih pravic, bil je profesor na fakulteti, poslanec, dvakrat tudi minister v vladi Janeza Drnovška, po politični drži pa vselej liberalni demokrat in borec za človekove pravice. Tako je v predstavitvi kandidata za predsednika državnega zbora v mandatu 2008-2012 poslancem predlog utemeljil predsednik stranke Zares Gregor Golobič. Poleg poslanskih skupin prihodnje koalicije so tudi opozicijski poslanci pritrjevali, da gre za človeka trdnih načel, ki zna prisluhniti tudi različnemu mnenju in ga upoštevati, za človeka dialoga in polemike, temeljev demokracije. Poslanec Jože Tanko (SDS) je ocenil, da stranke »levega trojčka« ne cenijo dovolj državnega zbora, saj da so se otepali funkcije predsednika in jo porivali drug drugemu, ker jim je več za izvršno oblast, torej položaje v vladi. Čeprav je Pavel Gantar na septembrskih volitvah dobil zgolj 12 odstotkov glasov volivcev in v svojem okraju dosegel tretje mesto, ga v opozicijski SDS cenijo in pričakujejo, da bo dober predsednik državnega zbora, glasovanje o njem pa je stranka prepustila vesti poslancev. Ti so z 69 glasovi za in 13 proti odločili, naj bo novi predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Pred tem so brez zapletov potrdili tudi svoje mandate. Odločali pa so tudi o treh podpredsednikih. Tudi Miran Potrč (SD), Vasja Klavora (DeSUS) in France Cukjati (SDS) so za ta mesta dobili zelo visoko podporo poslancev. Med ustanovnim zasedanjem je državni zbor obiskal tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je čestital poslankam in poslancem ter vodstvu državnega zbora za izvolitev, volivkam in volivcem pa za to, da so se odgovorno odzvali povabilu na letošnje volitve. Napovedal je tudi, da bo v najkrajšem času po posvetovanju s poslanskimi skupinami imenoval mandatarja, ki bo sestavil novo vlado.

Sicer pa je ustanovno zasedanje državnega zbora, ki ga je do izvolitve novega predsednika vodil najstarejši poslanec Vasja Klavora (DeSUS), podpredsednik v prejšnjem in tudi v sedanjem mandatu, minilo v znamenju številnih odmorov in prekinitev. Mandatno-volilno komisijo s predsednikom Bojanom Kontičem (SD) in podpredsednikom Danijelom Krivcem (SDS) so poslanci potrdili s pritiskom na glasovalni gumb, za vodstvo državnega zbora pa so glasovali tajno, z oddajanjem glasovalnih lističev v skrinjice, kar je sejo kljub samo petim točkam dnevnega reda zavleklo v popoldan. Prvi govornik je bil France Cukjati (SDS), predsednik parlamenta iz prejšnjega mandata. Prvo zasedanje novoizvoljenega državnega zbora so spremljali ugledni gostje: predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik, predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, nekdanji predsednik države Milan Kučan in predstavniki diplomatskega zbora. Pred glasovanjem o poslanskih mandatih je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko govoril o nepravilnostih, ki naj bi se zgodile na letošnjih volitvah, in o volilnem sistemu, ki bi potreboval spremembe, poudaril pa je tudi uspešno delo vlade Janeza Janše. Kljub vsemu noben od mandatov ni bil sporen in poslanci so vseh 90 potrdili »v paketu«. Seznanili so se tudi z dejstvom, da z izvolitvijo v državni zbor Borutu Pahorju preneha mandat poslanca v evropskem parlamentu.

Novoizvoljeni predsednik državnega zbora Pavel Gantar je dejal, da želi dobro opravljati to nalogo v korist državljanov in državljank, pa tudi v dobro demokracije v Sloveniji. Naloga državnega zbora je sprejemati zakone, ki naj bodo dobri, o tem, kakšni so dobri zakoni, pa naj poteka razprava, ki naj bo živahna, odprta in polemična, sprejemanje zakonodaje pa čim manjkrat rezultat preglasovanja. O opoziciji je dejal, da ni za okras, pač pa vzvod nadzora nad oblastjo in dokaz, da obstaja tudi alternativna pot, ki mora biti za vlado pomembno sporočilo. V novem državnem zboru se bodo skušali izogibati populizmu in prevladi interesov. Te bodo skrbno tehtali in jih skušali uravnotežiti, nadaljevali bodo politiko odprtega parlamenta, ki bo dojemljiv tudi za dialog s civilno družbo, je obljubil novi predsednik državnega zbora.

Naslednji korak državnega zbora bo oblikovanje poslanskih skupin, naloga predsednika države pa je, da se z njimi posvetuje o novem mandatarju. V prihodnje bodo v državnem zboru ustanovili tudi delovna telesa. Prvo so že imenovali, in sicer odbor za zadeve Evropske unije, katerega predsednica je postala gorenjska poslanka Darja Lavtižar Bebler iz SD.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 4. julij 2017 / 12:52

Mejni spor rešiti za vedno

S sodbo arbitražnega sodišča o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško so eni bolj, drugi manj zadovoljni. Vsi pa se strinjajo, da je treba mejno vprašanje čim prej razrešiti. Toda, ali je to...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 10. marec 2022 / 17:42

Pozornost namenili stresu

Dijaki Gimnazije Kranj so skupaj s profesoricami in svetovalno službo tudi letos pripravili dogodek Dan zame, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu psihičnega zdravja.

Bled / četrtek, 10. marec 2022 / 17:41

Živali v novih prostorih

Razstava Čudovite živali na Bledu se je iz prostorov nekdanje stavbe Casino Bled preselila na novo lokacijo. Selitvi je po dveh letih sodelovanja botrovalo nesoglasje med Niko Leben in podjetjem Sitra...

Kronika / četrtek, 10. marec 2022 / 17:40

Vse večji porast spletnih prevar

Policija intenzivno preiskuje različne oblike spletnih goljufij, ki so v zadnjih letih v porastu. Lani so obravnavali več kot šeststo zadev s skupnim oškodovanjem za več kot dvanajst milijonov evrov.

Zanimivosti / četrtek, 10. marec 2022 / 17:37

Najprej se je moral poročiti

Ranjeet Singh prihaja iz severnega dela Indije, iz zvezne države Himačal Pradeš. Živi nad Gostičem Draga v Begunjah, kjer dela kot kuhar, v Slovenijo pa je prišel pred leti na pobudo prijatelja – tudi...

Škofja Loka / četrtek, 10. marec 2022 / 16:22

Škofja Loka (še) ne bo mestna občina

V odboru državnega zbora je za predlog, da Škofja Loka postane mestna občina, glasovalo sedem poslancev, proti pa jih je bilo devet.