Domoljubi o pomenu Ljubelja
Pred prvim pohodom vojaških gornikov z vrha Ljubelja do Zelenice so predstavili knjižico Vrh Ljubelja smo u šanc`h stal`. Ob vojaški zgodovini tudi opis Slovenske poti.
Tržič – »Ljubelja se ne da primerjati s Posočjem v prvi svetovni vojni. Vseeno je vedno imel velik strateški pomen v vojaškem smislu. Vrh Ljubelja so vojaki kar velikokrat stali 'u šancah', v okopih. Nazadnje smo to storili leta 1991, ko je šlo za samostojno Slovenijo. Žal je bogata vojaška zgodovina Ljubelja, ki bi jo lahko uporabili tudi v turistične namene, premalo znana. Da bi se jo Tržičani še bolj zavedali, smo se lotili pisanja. Ob orisu vojaške zgodovine predstavljamo tudi Slovensko pot in gorniško turistične zanimivosti v okolici Ljubelja,« je povedal Janez Kavar iz Križev na torkovem večeru v tržiškem paviljonu NOB.
Obiskovalci so z zanimanjem prisluhnili razlagi upokojenega brigadirja Slovenske vojske o iskanju virov za njegov zapis. Zgodovino Ljubelja sta leta 1968 opisala v Planinskem vestniku Slava Rakovec in Anton Kosta. Turške vpade na Gorenjsko je predstavil v Junaški dobi Slovencev Josip Lavtižar. Imeniten zapis o Napoleonovi dobi sta pripravila Marija in Mihael Petek. O bojih za severno mejo je pisal tržiški prostovoljec Lojze Ude. Drugo svetovno vojno je osvetlil Janko Tišler v knjigi Mauthausen na Ljubelju. Anton Stritih in on pa sta sestavila poročilo o aktivnosti Teritorialne obrambe v tržiški občini leta 1991. Kot je dejal urednik knjige Matija Perko iz Tržiča, so trije avtorji sprva želeli podati le obširnejšo informacijo ob prvem pohodu članov Združenja vojaških gornikov po Slovenski poti 11. oktobra. Izkazalo se je, da kopica podatkov o zgodovini in sedanjosti zahteva več prostora. Tako je nastala knjižica Vrh Ljubelja smo u šanc'h stal', ki z besedo in sliko vabi v ta predel Karavank. Elimir Zrim iz Tržiča je izrazil zadovoljstvo, da je tudi sam prispeval kanček v bogato vojaško zgodovino, pa da se je lani lotil napeljave poti na koncu grebena od vrha Ljubelja proti Zelenici.
Za delo je avtorjem čestitala Marija Maršič iz tržiške knjižnice. Odlomke iz knjige je bral Bojan Veselinovič. Besedo je popestril z glasbo Pihalni kvintet orkestra Slovenske vojske. Jože Tišler iz Loma je ob harmoniki zapel ljudsko pesem Vrh Ljubelja smo u šanc'h stal'. Tržiški župan Borut Sajovic pa je vsem zaželel, da bi se na Ljubelju srečevali le gorniki s cvetjem in ne vojaki s puško.