Partnerji prejeli osnutek koalicijske pogodbe
SD je na štiri morebitne koalicijske partnerice naslovila osnutek koalicijske pogodbe. Nanjo naj bi odgovorili do nedelje, pričakuje prvak SD Borut Pahor.
Ljubljana - Osnutek koalicijske pogodbe so prejeli predsednik štirih strank, ki naj bi tvorili prihodnjo koalicijo: Gregor Golobič (Zares), Karl Erjavec (DeSUS), Katarina Kresal (LDS) in Bojan Šrot (SLS). Osnutek nosi naslov Uveljavitev odgovornosti za spremembe in sloni na alternativnem vladnem programu, ki ga je stranka SD oblikovala že pred volitvami. S pogodbo naj bi se partnerji v vladi zavzeli za prihodnji razvoj Slovenije v času zaostrenih gospodarskih razmer in hkrati odpravili posledice razslojevanja v družbi. V pogodbi je tudi predvideno, naj bi v prihodnje kadrovali na podlagi sposobnosti in profesionalnosti ljudi pred njihovo politično in strankarsko lojalnostjo. Med ukrepi prihodnje koalicije so v osnutku pogodbe omenjeni popravki dohodninske zakonodaje, preoblikovanje Kapitalske družbe, znižanje sejnin, prenos nekaterih nadzornih funkcij države na neodvisne nadzorne komisije in izvedba javnih naročil v samostojni javni agenciji, ustanovitev neodvisnega ekonomsko-fiskalnega sveta ter postopen in pregleden umik države iz podjetij v državni lasti. Pokojninski sistem naj bi modernizirali, medtem ko naj pokojninska reforma ne bi bila potrebna. Predvidena pa naj bi bila reforma zdravstvenega sistema z večjim deležem javnih sredstev za zdravstvo. Po osnutku koalicijske pogodbe se obeta tudi sprememba v medijski zakonodaji, in sicer se zavzema za svobodo medijev in umik politike in monopolov iz medijskega prostora. Spremenili naj bi tudi zakon o RTV Slovenija. Predvidena je tudi sprememba zakona o javnih uslužbencih in postopna sprememba plačnega sistema. V sodstvu bo eden pomembnejših ukrepov izvedba samostojne plačne politike.
Glede boja proti gospodarskemu kriminalu naj bi razmislili o ustanovitvi finančne policije in krepitvi kriminalistične policije. Glede izbrisanih naj bi predlagali zakon, ki bo uveljavil odločbe ustavnega sodišča. Pri urejanju odnosov s Hrvaško naj bi spodbudili zaključek dela mešane komisije, ki naj bi pripravila predloge obema vladama. O kadrovskih rešitvah prihodnje vlade javno še ne govorijo, predvidenih je enako število ministrstev kot v prejšnji vladi, dve ministrstvi naj bi bili brez resorja. Novo bo denimo ministrstvo brez listnice, ki bi usklajevalo področja financ, gospodarstva in razvoja, rezervirala si ga je stranka SD, najverjetneje pa bo na tem mestu Mitja Gaspari. Pogajanja glede tega, kdo bo zasedel posamezne ministrske položaje, bodo še zahtevna. DeSUS namreč zahteva, da se njihovo stranko obravnava enako kot obe stranki iz »levega trojčka«. V strankah, kjer so prejeli osnutek koalicijske pogodbe, se že pripravljajo na vsebinska usklajevanja. Le v SLS se ta čas še ukvarjajo z rezultati volitev in s tem, ali naj gredo v koalicijo ali naj se »okrepijo v opoziciji«.