Med sosedi 111
Ob današnjem 10. oktobru, prazniku spomina na plebiscit pred 88 leti, ko je Koroško dobila Avstrija, je deželni poslovodja slovenske politične organizacije Enotna lista Adrian Kert zapisal, da »ponovno torpediranje slovenske narodne skupnosti priča o tem, da je za nekatere na Koroškem slovenska narodna skupnost sovražnik nemških Korošcev«. Enotna lista ponavlja svojo željo po spremembi vsebine teh proslav. V vzdušju zmagoslavja nemštva na slovenstvom na plebiscitu daljnega leta 1920, ob tradicionalnih marših z nemško-nacionalno vsebino in v preteklost zazrtih praznovanjih, kot je v zadnji številki časnika Novice zapisal poslovodja Slovenske prosvetne zveze Janko Malle, je bila sinoči, dan pred praznikom, v Celovcu čisto drugačna prireditev. Dramski igralci s Koroškega, iz Slovenije in z Dunaja Magda Kropiunig, Sissi Noe, Violeta Tomič, Christian Kainradl, Pavle Ravnohrib, Peter Raab in Mihi Krištof so pod vodstvom avtorja besedila in režiserja Bernda Liepolda Mosserja uprizorili dramo Partizan. To je predstava proti kriminalizaciji protifašističnega boja in dramska obravnava ene od najbolj občutljivih koroških političnih tem, je ob predstavi še zapisal Janko Malle. V razmerah, ko je na državnih volitvah zmagala desnica, je zanj še posebej aktualno vprašanje, zakaj so bili koroški partizani kot zmagovalci nad fašizmom po osvoboditvi vedno med poraženci. Predstava poteka v »artecielu« v Celovcu, ta mesec pa bo na sporedu še nekaj ponovitev. Informacije o predstavi in nakupu vstopnic daje Slovenska prosvetna zveza Celovec po telefonu 00430463/51430022 ali po e-pošti spz@slo.at.
Krščanska kulturna zveza se te dni spominja stoletnice rojstva skladatelja, zborovodje in zbiratelja ljudskih pesmi dr. Franceta Cigana. Rodil se je 18. septembra leta 1908 v Črenšovcih v Prekmurju. Leta 1936 je v Ljubljani končal študij teologije in po drugi svetovni vojni odšel na Koroško. V Padovi je bil promoviran za doktorja teologije, v Gradcu pa se je še dodatno glasbeno izobraževal. Kot duhovnik v Podjuni na Koroškem je vodil pevske zbore, godbo na pihala in orglarsko šolo. Umrl je leta 1971 in je pokopan na ljubljanskih Žalah. Krščanska kulturna zveza je ob stoletnici njegovega rojstva izdala album »Meni si pa dal srce«, ki vsebuje 58 vokalnih in instrumentalnih skladb ter priredb, ki jih izvaja 33 zborov, glasbenih skupin in solistov.
Krščansko kulturno zvezo iz Celovca po dobrih štirih letih zapušča tajnik Andrej Lampichler. Ob slovesu je v bilten zveze zapisal: »Rad bi povedal, da ne obžalujem, kljub nekaterim razočaranjem, da sem se odločil za mesto tajnika Krščanske kulturne zveze. Z mirno vestjo lahko rečem, da sem to funkcijo odgovorno in vestno opravljal in da smo načrtovano pot uspešno nadaljevali … Spoznal sem tudi, da se bo moralo v slovenskih strukturah marsikaj spremeniti. Predvsem se bodo morali nekateri funkcionarji zavedati pomembnosti svoje pozicije.«