V Resjah dobra letina
V zadružnem sadovnjaku Resje pri Podvinu bodo letos pridelali okrog sedemsto ton sadja. Jeseni bodo skrčili še poldrugi hektar starega nasada.
Mošnje – »Letošnja letina sadja bo količinsko in kakovostno zelo dobra, pridelali bomo okrog sedemsto ton sadja, lani smo ga le nekaj več kot štiristo ton. Sadje je tudi kakovostno. Toča nas je k sreči zaobšla, veter sredi septembra pa je podrl nekaj dreves in nekaterim drevesom polomil vrhove. Ker je bilo leto toplo in mokro, je bila zelo zahtevna zaščita sadja pred škodljivci in boleznimi,« je povedala Tatjana Zupan, vodja sadovnjaka leške kmetijsko gozdarske zadruge v Resjah, in dodala, da je bilo v rodnosti 28 hektarjev nasada, od tega šest hektarjev prvič. Pridelali so jabolka devetnajstih različnih sort, največ sort zlati delišes, jonagold in idared, po katerih je med potrošniki največ povpraševanja. V ponudbi je prvič nekoliko več (okrog tri tone) jabolk sorte pinova, ki sodi med odpornejše sorte in naj bi v prihodnje s svojimi dobrimi lastnostmi (barva, okus, oblika itd.) nadomestila zlati delišes; več kot prejšnja leta pa je tudi jabolk sort fuji in braeburne. In kaj bodo v Resjah naredili s pridelkom? »Okrog tristo ton ga bomo uskladiščili, drugega bomo prodali v maloprodaji in velikim kupcem, nekaj pa ga bomo tudi izvozili,« pravi Tatjana Zupan in dodaja, da je zdaj na trgu zaradi posledic toče in težav pri zatiranju bolezni in škodljivcev veliko sadja slabše kakovosti.
V Resjah bodo letos nadaljevali z obnovo starega dela sadovnjaka. Jeseni bodo skrčili hektar 22 let starega nasada jonagolda in pol hektarja 30 let starega zlatega delišesa, spomladi pa naj bi ga zasadili na novo, če bodo le dobili sadike. Jonagold bodo obdržali, zlati delišes pa bodo nadomestili z drugo sorto. »Novih sort je veliko, tržno uspešnih pa je bolj malo. Ljudje še vedno kupujejo sadje z očmi, to pomeni, da morajo biti jabolka lepa na izgled. Sorta lord lambourne, ki jo tudi ponujamo, je, na primer, na pogled grda, vendar pa je zelo okusna,« pravi Zupanova in dodaja, da imajo v zadrugi pripravljene načrte že tudi za gradnjo novega skladišča. Pridelek vsako leto zavarujejo proti toči, vendar pa zaradi vse pogostejših ujm razmišljajo o tem, da bi pri obnovi nasadov in na nekaterih mlajših nasadih namestili tudi mrežo proti toči. Načrt bodo lažje uresničili, če bodo za to na razpolago tudi nepovratna državna in evropska sredstva.