Predstava, v kateri je režiser igralcem pustil veliko kreativnega prostora: (z leve) Igor Štamulak, Branko Jordan, Peter Musevski in Darja Reichman. (Foto: Mare Mutič)

Pretresljiva čustvena praznina

V soboto so v Prešernovem gledališču premierno uprizorili Ibsenovo dramo Hedda Gabler. Odlična adaptacija besedila, ki je po več kot sto letih še vedno aktualno.

V Prešernovem gledališču so pohiteli v novo sezono, saj so v soboto že predstavili prvo letošnjo premiero. Drama Hedda Gabler, kultnega norveškega dramatika Henrika Ibsena je bila zaupana v zadnjih nekaj sezonah v kranjskem teatru že preverjenemu režisersko-dramaturškemu dvojcu Eduardu Milerju in Žanini Mirčevski. Tematika ženske emancipacije tudi po več kot sto letih (Hedda Gabler je bila napisana leta 1890) ne izgublja na aktualnosti. Nasprotno, v današnjem hitro bežečem času, ki nas vedno bolj ropa čustev, in pred nas vse pogosteje postavlja vprašanja, kdo smo, kaj smo, kam gremo, tema emancipacije presega raven spola. Gre za emancipacijo človeštva. Kako se odluščiti iz velikega stroja, ki ga poganjamo in nas sam poganja?

Z odmorom slabi dve uri dolga predstava gledalca niti za trenutek ne pusti hladnega. Režiser je v odrski postavitvi dopustil obilo prostora igralcem, ki ga ti odlično izkoristijo. To velja predvsem za nosilce glavnih vlog, odlične Darje Reichman, ki je v brezkompromisni drži brezčutne in arogantne, a hkrati notranje skrhane ženske, znala osmisliti praznino, ki zeva v duši Hedde Gabler. Darja je Hedda, kakršno bi pričakovali. Prav tako so pod režiserjevim vodstvom izvrstno izdelani ostali liki, znanosti predani Heddin mož Tesman (Peter Musevski), svojemu poklicu primerno preračunljiv odvetnik Brak (Igor Štamulak), od sveta zapostavljena gospa Elvsted (Vesna Slapar) in čustveno razrvani pisec Lövborg (Branko Jordan). Kot gostja se je v vlogi Tesmanove tete v visoki igralski kondiciji predstavila Ivanka Mežan. V podporo uprizoritvi je nedvomno tudi domiselna scenografija Branka Hojnika, bodisi z vzorno zloženim kupom knjig, ki so med drugim lahko tudi kavč, bodisi z od prostora ločenim, a gledalcem vseskozi vidnim hodnikom. Če se po začetku dan pozna, se nam v kranjskem teatru obeta še zelo zanimiva sezona.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 23. april 2024 / 07:29

Mraz ogroža sadno letino

V minulih dneh so bile tudi marsikje na Gorenjskem jutranje temperature pod nič stopinj Celzija. Takšne temperature so pri sadnem drevju lahko usodne tako za brste in cvetove kot za mlade plodiče. Dej...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Varne šolske poti so skrb vseh

Ukrepi za večjo prometno varnost otrok se ponavadi začnejo šele nekaj dni pred začetkom šolskega leta, poostren policijski nadzor v prvih dveh tednih.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Vozni redi so prilagojeni

V avtobusnem in železniškem prometu so pripravljeni na začetek šolskega leta. Odhode avtobusa so prilagodili tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju.

Škofja Loka / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Študenti po znanje v tujino

Študenti se v zadnjih letih vse pogosteje odločajo za šolanje, študij ali prakso v tujini. Med njimi sta tudi Tomaž Draksler in Tina Stanovnik iz Škofje Loke.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Prvošolčki se veliko naučijo

"Za vstop v šolo je najbolj pomembna otrokova samostojnost in delovne navade, bolj kot to, ali zna pisati in računati," pravijo učiteljice, ki bodo v ponedeljek prvošolčke sprejele na OŠ Ivana Groharj...

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Za enega šala, za drugega žalitev

Obredi, povezani s sprejemi prvošolcev v srednjih šolah, so po mnenju nekaterih lahko zelo nasilni in žaljivi.