Posvet o bolniški odsotnosti je vodilo zelo široko omizje.

Skrb za zdravje je obdavčena

Udeleženci posveta o bolniški odsotnosti so bili soglasni, da je treba predpise s tega področja spremeniti.

Bled – V četrtek je bil na Bledu posvet Bolniška odsotnost v Sloveniji in izzivi za prihodnost, ki sta ga organizirala družba Sava in Združenje delodajalcev Slovenije. Na več kot triurnem posvetu so predstavniki Združenja delodajalcev, Zavoda za zdravstveno zavarovanje RS, Ministrstva za zdravje RS medicinske stroke (medicine dela) in kar 16 podjetij analizirali stanje, predstavili dobro prakso za zmanjšanje bolniške odsotnosti v Sloveniji in predloge za izboljšanje stanja na tem področju. Tej problematiki bi morali nameniti več pozornosti, so se strinjali udeleženci, saj je vsebina kompleksnejša, kajti vzroki za nastanek bolniškega staleža so v delovnem okolju kot tudi izven njega.

Kako žgoče je stanje na področju bolniške odsotnosti, kažejo podatki o tem, da v Sloveniji letno izgubimo deset do enajst milijonov delovnih dni, kar pomeni štiri do pet odstotkov vsega delovnega časa, od tega približno 45 odstotkov v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje ter 65 odstotkov v breme delodajalcev, stroški bolniške odsotnosti pa presegajo štiristo milijonov evrov letno. Vse to seveda vpliva na stroške podjetij, znižuje produktivnost in konkurenčnost.

V Združenju delodajalcev so pripravili vrsto precej korenitih predlogov ukrepov: časovna omejitev prejemanja nadomestil v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, opredelitev sankcij za kršitev bolniške vključno z vračili in izgubo pravic, uvedba pravice delodajalca, da izbrani osebni zdravnik predloži navodila o ravnanju delavca med bolniško, zmanjšanje skupnega obsega nadomestil v breme delodajalca, zmanjšanje števila dni bolniške v breme delodajalca, uvedba čakalnih dnevov brez zdravniškega potrdila in brez nadomestila plače in spodbujanje organizacij in posameznikov prek zmanjšanja davkov ali prispevkov v primerih preventivnega delovanja oz. zmanjšanja bolniške odsotnosti.

Prav o slednjem, torej obdavčitvi vlaganj v zdravje – tako na strani podjetij kot tudi delavcev, ki se jim to šteje med (plačljive) bonitete, je bilo tudi s strani predstavnikov podjetij več opozoril, saj predstavljene izredno zanimive dobre prakse podjetij kažejo, da temu posvečajo ponekod precejšno pozornost. Pri tem naj omenimo svetovalno družbo Vizit-A iz Naklega, ki sodeluje s številnimi družbami, ki v skrbi za zdravje in posledično zmanjšanje bolniške odsotnosti izvajajo celo posebne projekte. Udeleženci so si bili enotni, da je po več kot 20 letih nujno treba prevetriti in spremeniti zakonske predpise na tem področju, za kar so predlagali ustanovitev posebne komisije pri ministrstvu, podobni posveti in srečanja pa naj bi postala tradicionalna.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / ponedeljek, 5. julij 2010 / 07:00

Legalizacija bo v drugi fazi

Medvoški občinski svet je potrdil predlog urbanistične rešitve za območje, na katerem je poslovno stanovanjski objekt avtoprevoznika Matevža Proja, ki je še vedno črna gradnja.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007