Prvaki strank o volilnih izidih
Karl Erjavec (DeSUS): »Vesel sem odličnega rezultata stranke DeSUS na volitvah. Pričakujem tudi povabilo novega (ali bivšega) mandatarja. Prepričan sem, da naslednja štiri leta pomenijo leta, ko je treba utrditi socialno državo in zagotoviti večjo blaginjo. Vsi vemo, da Slovenija dosega izjemno dobre gospodarske rezultate (največja gospodarska rast doslej, največji izvoz, polna zaposlenost), zato ni razloga, da bi naši državljani živeli slabše. V naši stranki se bomo zavzemali za to, da bo blaginja tudi za tiste, ki so socialno najbolj šibki.«
Gregor Golobič (Zares): »Le najdrznejši so pred letom dni, ko je nastala naša stranka, upali, da se bomo tako prepričljivo uvrstili v nov državni zbor, na tretje mesto med strankami. Stranka Zares želi v prihodnje dokazati, da trajnostni razvoj ni prazna črka na papirju in da vzajemnost in solidarnost niso vrednote preteklosti. S prihodom v parlament želi vplivati na to, kako se bo Slovenija odločala v prihodnjih štirih letih. Tolikšen dosežek ni majhna stvar, to je bila zelo težka naloga, rezultat, ki smo ga dosegli nocoj, pa razumemo kot zavezo, da izpolnimo pričakovanja volivcev.«
Bojan Šrot (SLS): »Predstavniki SLS + SMS, ki smo na volitvah nastopili skupaj, se iskreno zahvaljujemo volivcem, ki so naklonili svoj glas naši skupni listi. Veseli smo in zadovoljni z rezultatom, čeprav smo napovedovali drugačnega, ampak v politiki ni nič narobe, če si optimističen. Žal mi je, da je v Sloveniji prišlo do očitne polarizacije političnega prostora, čeprav prihodnjemu zmagovalcu iskreno čestitam in tudi drugim strankam, ki so dosegle dober rezultat. Za analizo pa bo čas v prihodnje.«
Sašo Peče (Lipa): »Očitno ni bilo dovolj tistih, ki so podprli politiko stranke Lipa, in kaže, da bomo nadaljevali kot zunajparlamentarna stranka. Ne glede na to je odločitev državljank in državljanov treba v celoti spoštovati. Iskreno upam, da se bo izboljšala situacija v naši državi, z nami ali brez nas, važno je, da gre naša država korak naprej.«
Katarina Kresal (LDS): »V zadnjem letu smo opravili ogromno delo. Stranka LDS je šla skozi hude čase in v tem letu smo dosegli dve zmagi, ne le eno. Spet smo se poenotili, prevetrili stranko, kamor se je vrnilo začetniško veselje, enotnost, energija. Želim čestitati Borutu Pahorju za odličen nastop in rezultat, enako Gregorju Golobiču. Verjamem, da je naša trojka s temi rezultati še močnejša in da bomo znali skupaj izpeljati vse tiste vsebinske poudarke, ki so nas združili. Za LDS so to zagotovo dosledno vztrajanje pri pravni državi, učinkovito gospodarstvo, neodvisni svobodni mediji, učinkovit zdravstveni in pokojninski sistem. Verjamem, da ne bomo zapravili zaupanja ljudi, ki so nam ga dali. To so moje prve volitve in sem prav vesela, da se je končalo tako, kot se je.«
Borut Pahor (SD): »Na zadnjih volitvah smo bili tretja stranka z desetimi odstotki, na letošnjih smo morda zmagovalka volitev. Ne gre le za rezultat, gre za pravi podvig. Da bi to lahko rekli dokončno, je treba počakati do uradnega poročila državne volilne komisije. V primeru, da postanemo relativna zmagovalka volitev in da od predsednika republike prejmemo mandat za sestavo nove vlade ter prevzamemo odgovornost za prihodnost Slovenije, naj sporočimo, da imamo pred očmi tudi interese tistih, ki niso volili SD. Če bomo prevzeli to odgovornost, moramo imeti pred očmi interese celotne skupnosti. Slovenija ima veliko problemom, naša ambicija pa je, da iz problemov naredimo priložnosti. Sem politik konsenza in bom tak ostal. Za sodelovanje pa ni nujno potrebna vlada narodne enotnosti, razmere niso take, da bi klicale po njej. Sodelovali smo z vladnimi strankami tudi v času, ko smo bili v opoziciji, in če se bodo stvari obrnile, bi želel, da bi bilo to sodelovanje enako iskreno in naklonjeno pri vseh velikih projektih Slovenije.«
Janez Janša (SDS): »Kot ste videli, je rezultat volitev tesen, razlika med SDS in SD je manjša, kot je število neveljavnih glasovnic. Toda treba je še počakati glasove po pošti in glasove iz tujine. Zaradi tega vsega zelo težko govorimo o relativnem zmagovalcu teh volitev. Če drži rezultat vzporednih volitev in tega, kar je bilo prešteto do sedaj, velja moja pogojna čestitka SD, dokončno pa moramo, da to čestitko izrečem, počakati na uradne rezultate. Ko pridejo še glasovi iz tujine, je zelo verjetno, da se bosta obe stranki po številu mandatov v državnem zboru izenačili, če ne tudi po številu glasov. Tudi tako imenovane absolutne zmage tranzicijskega levega trojčka ni in niso osvojili večine mandatov, ki so potrebni za večino v DZ in s tega vidika je verjetno še vse odprto. Kljub temu pa lahko torej govorimo, da ima levi tranzicijski trojček večjo možnost za sestavo prihodnje vlade. To zelo verjetno Slovenijo vrača v čas ideoloških delitev. Upam, da se to ne bo zgodilo. Po teh volitvah smo želeli sestaviti široko razvojno koalicijo, za kar smo potrebovali občutno razliko. Te zmage nimamo, zato danes na tej podlagi ne moremo graditi nobenih zavez za prihodnji mandat. Po rezultatih volitev pa vidimo, da je SDS zmagala v petih od osmih volilnih enot v Sloveniji. Če bo tako ostalo, pomeni, da je Ljubljana premagala preostalo Slovenijo. Tudi sama udeležba v teh centrih je v primerjavi z udeležbo na prejšnjih volitvah višja, kar kaže na izjemno mobilizacijo predvsem na ideološki podlagi.«