Nagrajena fotografija avtorice Marije Sladič (Foto: Gorazd Kavčič)

Nagrada za fotografijo

Marija Sladič z OŠ Franceta Prešerna Kranj je s fotografijo morja v Piranu na mednarodnem fotografskem natečaju, ki ga je razpisala ena od srbskih šol, osvojila tretje mesto.

»Za dobro fotografijo je pomembno, da trenutek ujameš v objektiv iz drugega kota, kot ga vidi večina ljudi,« pravi Marija Sladič, devetošolka z OŠ Franceta Prešerna Kranj, ki je zelo uspešno sodelovala na mednarodnem fotografskem natečaju 'Svet, ki me obkroža', ki ga je razpisala šola v Banatski Topoli v Srbiji. Njena fotografija morja v Piranu si je med 850 prispelimi fotografijami iz desetih držav prislužila tretjo nagrado. Marija takšnega uspeha ni pričakovala: »Ko sem gledala druge fotografije, sem si rekla, da jih niso naredili otroci. Bile so vrhunske, pa tudi obdelane za razliko od moje fotografije, ki smo jo poslali na natečaj direktno s fotoaparata, ne da bi jo obdelovali.«

A ravno to je bila po mnenju mentorja Jurija Marussiga Marijina prednost. »Njena fotografija je nastala povsem spontano, gre za preprosto kompozicijo morja in obale. Z morjem in odsevi v valovih je povedala vse. Komisiji očitno ni bilo všeč, da so bile fotografije digitalno obdelane in vrhunsko narejene, saj so bile vse nagrajene fotografije spontane,« je ugotavljal Marussig.

Nagrado je Marija v spremstvu mentorja minuli teden osebno prevzela v Kikindi v Srbiji, kjer je na ogled razstava najboljših fotografij. Oba sta doživela izredno topel sprejem. »Tam so neverjetni in zelo gostoljubni ljudje. Hrepenijo po stikih s svetom, saj je ta dežela strašno zaprta. Tudi zaradi navezovanja stikov se je ravnatelj šole odločil za objavo natečaja, ki ga je po elektronski pošti poslal številnim šolam po svetu. Na ta način je vabilo za sodelovanje prišlo tudi na našo šolo,« je povedal Marussig in dodal, da bodo v začetku leta razstavo iz Kikinde preselili na OŠ Franceta Prešerna Kranj, kjer bodo pripravili tudi dobrodelni koncert za šolo v Banatski Topoli, ki je v katastrofalnem stanju. »Težko si je predstavljati, v kakšnih razmerah delajo, kam jih je pripeljala vojna. Banatska Topola je majhna vasica blizu Kikinde, ki ima cerkev, deset hiš in šolo, ki jo obiskuje vsega 54 otrok,« je pojasnil.

Tretja nagrada je Mariji Sladič, ki želi šolanje nadaljevati na kranjski gimnaziji, dala nov zagon in zdaj razmišlja celo, da bi se s fotografiranjem ukvarjala profesionalno. Z OŠ Franceta Prešerna sta v sklopu fotografskega krožka ter krožka Misli o življenju in zavedanju na natečaju sodelovali še Kaja Hegedič, prav tako s fotografijami Pirana, in Blažka Poklič s fotografijami Kranja.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 28. junij 2008 / 07:00

Agencija hiti z odločbami

Večina vlog za pridobitev sredstev programa razvoja podeželja je bila nepopolnih, zato daljši postopki obravnave.

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:46

Glasba za družino Khisl

Zasedba Ansambel viol da gamba musica cubicularis bo izvajala glasbo, ki so jo na prehodu iz 16. v 17. stoletje skladatelji pisali za družino Khisl.

Kamnik / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:44

Ob reki zdaj bolj varni

V Šmarci so v sredo tudi uradno svojemu namenu predali protipoplavne ukrepe v reki Kamniška Bistrica, v katere je država namenila več kot milijon evrov, in del rekreacijske poti ob njej.

Zanimivosti / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:43

Osmi Festival čokolade

Konec tedna se v Radovljici začenja osmi Festival čokolade. V treh dneh se bodo na prizoriščih od Vurnikovega trga do trga pred cerkvijo predstavili številni, predvsem butični ponudniki čokolade in čo...

Kranjska Gora / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:41

Jubilejna razstava ročnih del

Članice sekcije za ročna dela iz Rateč so nedavno pripravile že trideseto razstavo svojih izdelkov. Na ogled so bili tudi prti iz tradicionalnega rateškega platna, na katere so spretne roke domačink i...

Kranjska Gora / ponedeljek, 8. april 2019 / 19:39

Zbirajo predmete z Everesta

Mojstrana – Štirideseto obletnico vzpona prvih Slovencev na vrh Mount Everesta bodo v Slovenskem planinskem muzeju obeležili z evidentiranjem in zbiranjem predmetov, fotografij in drugih spominov,...