Nagrajena fotografija avtorice Marije Sladič (Foto: Gorazd Kavčič)

Nagrada za fotografijo

Marija Sladič z OŠ Franceta Prešerna Kranj je s fotografijo morja v Piranu na mednarodnem fotografskem natečaju, ki ga je razpisala ena od srbskih šol, osvojila tretje mesto.

»Za dobro fotografijo je pomembno, da trenutek ujameš v objektiv iz drugega kota, kot ga vidi večina ljudi,« pravi Marija Sladič, devetošolka z OŠ Franceta Prešerna Kranj, ki je zelo uspešno sodelovala na mednarodnem fotografskem natečaju 'Svet, ki me obkroža', ki ga je razpisala šola v Banatski Topoli v Srbiji. Njena fotografija morja v Piranu si je med 850 prispelimi fotografijami iz desetih držav prislužila tretjo nagrado. Marija takšnega uspeha ni pričakovala: »Ko sem gledala druge fotografije, sem si rekla, da jih niso naredili otroci. Bile so vrhunske, pa tudi obdelane za razliko od moje fotografije, ki smo jo poslali na natečaj direktno s fotoaparata, ne da bi jo obdelovali.«

A ravno to je bila po mnenju mentorja Jurija Marussiga Marijina prednost. »Njena fotografija je nastala povsem spontano, gre za preprosto kompozicijo morja in obale. Z morjem in odsevi v valovih je povedala vse. Komisiji očitno ni bilo všeč, da so bile fotografije digitalno obdelane in vrhunsko narejene, saj so bile vse nagrajene fotografije spontane,« je ugotavljal Marussig.

Nagrado je Marija v spremstvu mentorja minuli teden osebno prevzela v Kikindi v Srbiji, kjer je na ogled razstava najboljših fotografij. Oba sta doživela izredno topel sprejem. »Tam so neverjetni in zelo gostoljubni ljudje. Hrepenijo po stikih s svetom, saj je ta dežela strašno zaprta. Tudi zaradi navezovanja stikov se je ravnatelj šole odločil za objavo natečaja, ki ga je po elektronski pošti poslal številnim šolam po svetu. Na ta način je vabilo za sodelovanje prišlo tudi na našo šolo,« je povedal Marussig in dodal, da bodo v začetku leta razstavo iz Kikinde preselili na OŠ Franceta Prešerna Kranj, kjer bodo pripravili tudi dobrodelni koncert za šolo v Banatski Topoli, ki je v katastrofalnem stanju. »Težko si je predstavljati, v kakšnih razmerah delajo, kam jih je pripeljala vojna. Banatska Topola je majhna vasica blizu Kikinde, ki ima cerkev, deset hiš in šolo, ki jo obiskuje vsega 54 otrok,« je pojasnil.

Tretja nagrada je Mariji Sladič, ki želi šolanje nadaljevati na kranjski gimnaziji, dala nov zagon in zdaj razmišlja celo, da bi se s fotografiranjem ukvarjala profesionalno. Z OŠ Franceta Prešerna sta v sklopu fotografskega krožka ter krožka Misli o življenju in zavedanju na natečaju sodelovali še Kaja Hegedič, prav tako s fotografijami Pirana, in Blažka Poklič s fotografijami Kranja.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sobota, 23. junij 2012 / 07:00

Z novostmi v poletno sezono

V Bohinju so ta čas zadovoljni z obeti za poletno turistično sezono, tako kot na Bledu pa se zavedajo, da se bo treba za vsakega gosta zelo potruditi.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 17. oktober 2016 / 18:05

Rojstni dan in mini Oktoberfest

Sabrina Fartek je 7. oktobra dopolnila trideset let. Kakšne prav posebne zabave ni imela, je pa njen profil na omrežju Facebook pripovedoval zgodbo o cvetju, saj je očitno dobila kar lepo bero rožic o...

GG Plus / ponedeljek, 17. oktober 2016 / 17:54

Otroci potrebujejo ljubezen in – dolžnosti

Varuh otrokovih dolžnosti ali nehajte se ukvarjati z otrokovimi pravicami je naslov knjige, ki sta jo napisala Marko Juhant in Simona Levc. Levčeva je o tem, kako naj otroke vzgojimo v samostojne in o...

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. oktober 2016 / 17:53

Na dražbi prodali enajst plemenskih ovnov

Na Alternativni testni postaji Jezersko je bila v nedeljo dražba plemenskih ovnov jezersko-solčavske pasme. Od sedemnajstih ovnov so jih prodali enajst, od tega osem po izklicni ceni. Najboljšega in n...

Domžale / ponedeljek, 17. oktober 2016 / 17:49

Gasilci zdaj bolj zadovoljni

Občina Domžale je v torek tudi uradno odprla svoj center za zaščito in reševanje na Količevem, v katerem domuje poklicna gasilska enota in je lani izpod okrilja Heliosa prešel v javni občinski zavod.

Naklo / ponedeljek, 17. oktober 2016 / 17:45

Žoga naj ostane na igrišču

Merkur nepremičnine prodaja zemljišče v Naklem, na katerem sta nogometni igrišči v uporabi domačega kluba. A rešitve, kje bo čez pol leta treniralo približno sedemdeset otrok in mladih ter članska eki...