Varno s financami na dopustu v tujini
V Združenju bank Slovenije pred poletnim preživljanjem dopusta v tujini opozarjajo dopustnike na varno uporabo plačilnih kartic, POS-terminalov in bankomatov.
V državah, kjer evro ni domača valuta, so menjalni tečaji v menjalnicah in bankah različni, zato jim v združenju priporočajo, da se pred menjavo gotovine pozanimajo o veljavnih tečajih. Pri dvigovanju gotovine na bankomatih zunaj evrskega območja jim bankomat lahko ponudi dve možnosti – dvig s konverzijo v evre ali dvig v lokalni valuti. V združenju bank jim svetujejo, da se odločijo za dvig v lokalni valuti, saj bo v tem primeru bankomat preračun v evre izvedel po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so običajno ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. Pri dvigih gotovine na tujih bankomatih naj bodo posebno pozorni na morebitne dodatno zaračunane stroške – enkratna nadomestila za dvig in pribitke na menjalni tečaj.
Enako kot pri dvigovanju gotovine na bankomatih jim v združenju bank tudi pri plačevanju s kartico svetujejo izbiro plačila v lokalni valuti in ne s konverzijo v evre. Mejni znesek ene transakcije, za katero je treba vnesti PIN, se med državami lahko razlikuje. V Sloveniji, Avstriji, Italiji, Nemčiji, Franciji, Španiji in Grčiji je mejni znesek petdeset evrov, na Hrvaškem štirideset, v Švici osemdeset švicarskih frankov, v Angliji sto angleških funtov … Nekatere banke in hranilnice zahtevajo pri brezstičnem plačevanju vnos PIN-a, ko skupna plačila presežejo določen znesek.
V združenju bank tudi svetujejo dopustnikom, naj poleg plačilnih kartic s seboj vzamejo nekaj gotovine. Pred potovanjem naj preverijo veljavnost plačilnih kartic in razpoložljivi limit. Obvezno naj si zapišejo telefonsko številko, na katero lahko prijavijo izgubo, krajo ali težave s plačilno kartico in si tako zmanjšajo možnosti za zlorabe in finančne izgube.