Gorenjska ima 154 kandidatov
V sredo opolnoči se je iztekel rok za vložitev kandidatur za letošnje volitve na sedežih volilnih komisij. Sedaj se že ve, da na Gorenjskem za poslance državnega zbora kandidira 154 ljudi na listah 16 strank ali list.
Kot so nam včeraj zjutraj povedali na sedežu volilne komisije prve volilne enote, je na Gorenjskem pravočasno vložilo kandidature 16 političnih strank in list, od tega je devet parlamentarnih in sedem drugih. Na njih skupaj kandidira 154 kandidatk in kandidatov, po vrsti pa so svoje kandidature vložile naslednje: Lipa, Lista za čisto pitno vodo (LZČPV), Stranka slovenskega naroda (SSN), Slovenska ljudska stranka in Stranka mladih Slovenije (SLS in SMS), Demokratična stranka upokojencev (DeSUS), Slovenska nacionalna stranka (SNS), Slovenska demokratska stranka (SDS), Zelena koalicija (Zelena stranka in Zeleni progres), Zares – nova politika, Nova Slovenija – krščanska ljudska stranka (NSi), Liberalna demokracija Slovenije (LDS), Socialni demokrati (SD), Lista za pravičnost in razvoj (LPR), Krščansko demokratska stranka (KDS), Naprej Slovenija (NPS) in Zeleni Slovenije. Dvanajst list ima po enajst kandidatov, torej v vsakem od volilnih okrajev svojega, štiri pa manj. Stranka slovenskega naroda ima denimo sedem kandidatov, SNS šest, Zelena koalicija deset, KDS šest in Naprej Slovenija štiri. To so vsi podatki, ki so nam jih bili pripravljeni povedati pri volilni komisiji, kajti do prihodnjega tedna morajo volilne komisije še preveriti pravilnost vloženih kandidatur, nato bodo izžrebali vrstni red kandidatnih list, 6. septembra pa bo državna volilna komisija objavila seznam kandidatur.
Vsa imena nam za sedaj še niso znana, zato tokrat objavljamo le tista, ki so nam jih sporočili iz političnih strank. Na Gorenjskem, v prvi volilni enoti (od osmih v vsej Sloveniji) s svojimi listami nastopa devet parlamentarnih strank in sedem drugih. Volili jih bomo v enajstih volilnih okrajih. Prvi volilni okraj ima sedež na Jesenicah, obsega pa občine Kranjska Gora, Jesenice in Žirovnica. Drugi okraj s sedežem v Radovljici obsega občine Bled, Bohinj in Gorje, tretji okraj s sedežem v Radovljici zajema občino Radovljica. Četrti volilni okraj s sedežem v Kranju zajema del mestne občine Kranj na levem bregu Save, peti volilni okraj del mestne občine Kranj na desnem bregu Save, šesti prav tako s sedežem v Kranju pa občine Naklo, Cerklje, Šenčur, Jezersko, Preddvor in del občine Kranj proti Golniku, Goričam in Trsteniku. Sedmi okraj s sedežem v Tržiču obsega občino Tržič. Osmi okraj ima sedež v Škofji Loki, zajema pa občino Škofja Loka, deveti okraj zajema območje občin Gorenja vas-Poljane, Žiri in Železniki, sedež pa ima prav tako v Škofji Loki. H gorenjski volilni enoti sodijo tudi Kamnik s Komendo (deseti volilni okraj s sedežem v Kamniku) in Cerkno ter Idrija (enajsti volilni okraj). Danes objavljamo zemljevid prve volilne enote z vsemi občinami, ki sodijo vanjo.
Volitve bodo v nedeljo, 21. septembra. V osmih volilnih enotah volimo po enajst poslancev v državni zbor, dva pa sta poslanca italijanske in madžarske narodnosti. Gorenjska jih bo torej dobila enajst. Na parlamentarnih volitvah leta 2004 smo Gorenjci največ glasov namenili stranki SDS, ki je dobila pet poslanskih mest, LDS, ki je imela tri poslance, SLS, SD in NSi pa so imele po enega. Razmerje sil se bo letos najverjetneje spremenilo, poznavalci pravijo, da se bosta za prevlado borili dve trenutno najmočnejši stranki, SDS in SD.