Slovenščino se je hitro naučil
V Mladinskem centru Cerklje pri učenju pomagajo tudi enajstim albanskim otrokom, med njimi tudi desetletnemu Redžepu Munishiju.
Do začetka pouka je še slab teden in znova bo treba poprijeti za knjige ter se pridno učiti. Tega se zaveda tudi desetletni Redžep Munishi. Njegova družina, po narodnosti so Albanci, se je pred tremi leti iz Tetova v Makedoniji preselila v Cerklje na Gorenjskem, kjer si je ustvarila nov dom. Selitev v novo okolje, povsem drugačno od znanega, je bila najbrž precejšen šok tudi za tedaj osemletnega dečka, čeprav sam tega ne priznava. »Ni me bilo nič strah, res pa je, da so bili prvi dnevi na OŠ Davorina Jenka v Cerkljah precej čudni. Nikogar nisem poznal in nič razumel, saj nisem znal niti besede slovensko, razen besede hvala,« se spominja. V Cerkljah se počuti zelo dobro, saj so ga, kot pravi, sošolci dobro sprejeli in je spoznal že veliko prijateljev. »Z prijatelji se rad družim. Najraje se vozimo s kolesi ter igramo košarko in nogomet,« je povedal.
Po slabih treh letih bivanja v Cerkljah Redžep že zelo dobro govori slovensko. Za to so po besedah njegovih staršev Zilija in Hadžere poleg učiteljic v osnovni šoli zaslužni tudi v Mladinskem centru Cerklje, kjer so mu v okviru individualnih učnih ur ves čas pomagali osvajati slovenščino, pomagajo pa mu tudi pri drugih predmetih. Od prvega dne je zanj odgovorna domačinka Jelena Veselinović. »Kot prostovoljka sem se mladinskemu centru pridružila ravno tedaj, ko so se Munishijevi preselili v Cerklje, tako da je Redžep postal moj prvi »varovanec«. Priznam, malo sem se bala, kako se bova sporazumevala, saj ne znam niti besede albansko, on pa tedaj nič slovensko, a je šlo. Najprej sva se večinoma pogovarjala z gestami, a ker je imel Redžep veliko volje za učenje, sva hitro začela tudi govoriti. Prvo leto sva imela vsak delavnik po dve učni uri, v minulem šolskem letu pa sva se srečevala trikrat tedensko,« je pojasnila. Jelena je sicer po poklicu farmacevtski tehnik, a kot pravi, si je vedno želela delati z otroki. »Prostovoljstvo v mladinskem centru je posebna izkušnja, saj te otroci marsikaj naučijo,« pravi.
V Mladinskem centru Cerklje je sicer letos 64 prostovoljcev pomagalo pri učenju 86 srednje- in osnovnošolcem. Individualno so pomagali pri učenju tudi enajstim albanskim otrokom, med njimi pa je najbolj napredoval ravno Redžep, je povedala Nataša Urh, vodja mladinskega centra. Učno pomoč izvajajo od marca 2006, sicer pa v centru skrbijo tudi za zdravo in aktivno preživljanje prostega časa marsikaterega otroka in mladostnika v Cerkljah in okolici.