Računalnik in jaz: Igrajte šah z računalnikom

Leta 1769 je bil skonstruiran prvi šahovski stroj za zabavo avstrijske kraljice Marije Terezije.

Stroj je bil mehanski, v njem se je skrival človek, vešč šaha, ki je prek vzvodov premikal lutko in tako premikal figure. Prvi šahovski stroj z vgrajenim algoritmom za računanje potez je nastal leta 1912. To je bil mehanski stroj, ki je s pomočjo elektromagnetov popolnoma avtomatsko premikal tri šahovske figure.

Med drugo svetovno vojno so v ZDA zgradili ogromen laboratorij za razvoj atomskega orožja. Za to pa so potrebovali veliko število izračunov. Leta 1950 je bil izdelan gromozanski računalnik, imenovan MANIAC. Zmožen je bil izračunati deset tisoč operacij na sekundo in dalo se ga je programirati. Vendar znanstveniki niso takoj začeli atomskih izračunov, pač pa je bila ena prvih stvari, ki so jo sprogramirali, igranje šaha. Stroj je potreboval dvanajst minut za potezo pri globini štirih polpotez. Sredi petdesetih let se je prvič zgodilo, da je računalnik premagal človeka v intelektualni sposobnosti.

Glavni problem pri šahovskem programiranju je veliko število izračunov. V povprečni šahovski igri je okoli 40 potez. Pri odgovoru na vsako od teh potez dobimo 1.600 razporeditev. To pomeni, da po vsaki drugi polpotezi, ki se obravnava kot ena poteza v šahu, število razporeditev naraste za 1.600. Po dveh potezah je število že 2,5 milijona in po treh 4,1 milijarde. Če povprečna šahovska igra traja 40 potez, to pomeni 10.128 na 128. potenco razporeditev. Zgodnji računalniki so bili sposobni izračunati okoli petsto razporeditev na sekundo ali devetdeset tisoč v treh minutah, ki so na voljo v turnirski igri.

Leta 1958 so razvili algoritem alfa-beta, s katerim se da izogniti velikemu številu izračunov, ne da bi to vplivalo na končni rezultat. Gre za čisto matematično tehniko, ki deluje brez uporabe kakršnegakoli dodatnega šahovskega znanja. Deloval je tako, da kakor hitro naslednji izračun pokaže nižjo vrednost od prejšnje poteze, program prekine njeno računanje. Ni pomembno, če je poteza slabša, program se bo vedno odločil za potezo z največjo vrednostjo.

Na tej osnovi so razvili računalnik, sestavljen iz več tisoč čipov. Računalnik so imenovali Belle in bil je sposoben igranja šaha. Računal je lahko okoli 180 tisoč razporeditev na sekundo. Z njim je bilo omogočeno igranje na mojstrski ravni.

Sredi osemdesetih let je bil sestavljen hardverski šahovski računalnik, imenovan HiTech. S 64 vzporednimi čipi je bil HiTech med boljšimi šahovskimi računalniki. Kmalu zatem so razvili računalnik, imenovan ChipTest, in kasneje Deep Thought, ki je lahko izračunaval petsto tisoč razporeditev na sekundo.

Sledil je Deep Blue, s katerim je leta 1997 svetovni šahovski prvak Gari Kasparov izgubil z rezultatom 2,4 : 3,5. Deep Blue ima vgrajeno ogromno število namenskih čipov, ki omogočajo hitre izračune. Vsak čip je sposoben računanja dva do tri milijone razporeditev na sekundo.

Seveda je pri igralni moči pomembna tudi kvaliteta programiranja. Današnji najboljši programi za osebne računalnike, kot sta Fritz in Junior, sta sposobna izračuna petsto tisoč in več razporeditev na sekundo. Kljubuje jim lahko le sto najboljših šahovskih igralcev na svetu. V pospešenem šahu so jima kos le nekateri, v petminutni igri pa verjetno le dva ali trije igralci na svetu.

Pomembno vlogo v moči računalnikov ima knjižnica otvoritev in končnic. Zbrano znanje in izkušnje več generacij človeških šahovskih velemojstrov je preprosto shraniti na trdi disk in tako dostopati do nje v otvoritveni ali zaključni fazi šahovske igre. Programi za osebne računalnike poznajo desetine milijonov otvoritvenih razporeditev in končnic ter imajo dostop do statistik za vsako od njih. Pogosto bo program odigral petnajst ali dvajset potez, preden začne izračunavati razporeditev. Brez te knjižnice s človeškim znanjem bi bili programi občutno slabši.

Kdaj natančno se bo to zgodilo, da bo računalnik premagal svetovnega šahovskega prvaka v regularnem dvoboju? Lahko že kaj kmalu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / torek, 5. julij 2022 / 16:14

Šenčurski ambulanti julija v Zdravstvenem domu Kranj

Zaradi prenove prostorov sta obe splošni ambulanti v Zdrav­stveni postaji Šenčur julija zaprti, so obvestili iz Zdravstvenega doma (ZD) Kranj. V tem času je v ZD Kranj pacientom na voljo ena od obe...

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 10. januar 2008 / 07:00

Telemark smučarji tudi na Kobli

Ta konec tedna novo sezono svetovnega pokala začenjajo tudi telemark smučarji, po premieri v Franciji in tekmi v Avstriji pa prihodnji teden prihajajo tudi na Gorenjsko.

Splošno / četrtek, 10. januar 2008 / 07:00

Slovenija začela medkulturni dialog

Mednarodna konferenca v Ljubljani na začetku predsedovanja Evropski uniji je posebno priznanje Sloveniji.

Splošno / četrtek, 10. januar 2008 / 07:00

Prednovoletna okrasitev mesta

Prednovoletna podoba mesta Jesenice nikakor ni zaostajala za drugimi zelo lepo okrašenimi mesti. Poleg poslovnih stavb se je pokazala tudi izvirnost posameznikov pri okraševanju domov, tako da se...

Splošno / četrtek, 10. januar 2008 / 07:00

Dedek Mraz spet razveselil jeseniške otroke

Pri Zvezi društev prijateljev mladine Jesenice so v decembrskih dneh pripravili veliko radostnih trenutkov za otroke. Najprej so skupaj s skupino učencev Osnovne šole Prežihovega Voranca obiskali...

Splošno / četrtek, 10. januar 2008 / 07:00

Božični koncert v jeseniški bolnišnici

V Splošni bolnišnici na Jesenicah so decembra pripravili tradicionalni božični koncert, ki je bil namenjen bolnikom ter zaposlenim in njihovim družinam. Posamezne glasbene točke so pripravili uče...