Tudi Elektro Gorenjska s tožbo na Vrhovno sodišče
Na Elektro Gorenjska so prepričani, da je odločba Urada za varstvo konkurence o usklajenem delovanju elektrodistributerjev neutemeljena.
Kranj – Na sredini tiskovni konferenci Elektro Gorenjska se niso mogli izogniti zelo aktualnemu vprašanju cen električne energije, saj je znano, da je Urad za varstvo konkurence (UVK) pred dobrimi štirinajstimi dnevi izdal odločbo, s katero je ugotovil, da so slovenska elektrodistribucijska podjetja ob januarski podražitvi električne energije za šest odstotkov ravnala usklajeno in s tem v bistvu kartelnim dogovorom prekršila pravila svobodne konkurence, ki da so bila prav na trgu z električno energijo za gospodinjstva uveljavljena lani. Odločbe UVK po objavi niso bili pripravljeni komentirati, tokrat pa je predsednik uprave Elektro Gorenjska mag. Jože Knavs novinarjem prebral izjavo o tem.
V Elektro Gorenjska bodo v zvezi z nedavno odločbo UVK v zakonsko dovoljenem roku vložili tožbo na Vrhovnem sodišču, saj ugotovitve UVK zaradi nepopolne in nepravilne ugotovitve dejanskega stanja, nepravilne uporabe materialnega prava in nepravilne uporabe postopkovnih določb odločno zavračajo kot neutemeljene. V času do nadaljevanja tožbenega postopka bo Elektro Gorenjska sodišče zaprosil za izdajo začasne odredbe, ki bo zadržala izvajanje odločbe UVK.
K temu je Jože Knavs dodal dejstva, da je Elektro Gorenjska letos na področju prodaje električne energije gospodinjskim odjemalcem do konca maja ustvaril za več kot 1,3 milijona evrov izgube, rast cene za gospodinjske odjemalce pa je tudi v nesorazmerju z rastjo cen električne energije na svetovnih borzah. Primerjave kažejo, da slovenska gospodinjstva plačujejo eno nižjih cen električne energije v EU. Elektro Gorenjska, tako kot tudi druga elektrodistribucijska podjetja v primerjavi z drugimi akterji (proizvajalci in prodajalci električne energije) v energetski branži izkazuje bistveno nižjo donosnost kapitala in višino dobička. To pa vpliva na razvoj, zapira možnosti razvoja infrastrukture in novih storitev, kar bi dejansko lahko prispevalo k sprostitvi trga in dvignilo zanimivost elektrodistributerjev za vlagatelje. Trg električne energije po Knavsovem mnenju zahteva pregledno regulacijo, morda po zgledu trga z naftnimi derivati.
In kaj to pomeni za uporabnike? Predvsem to, da se čas poračuna cenovne razlike, saj je UVK januarsko podražitev z omenjeno odločbo razveljavil, odmika vse do tedaj, ko bodo sodni mlini opravili svoje delo. Ker je plačilo električne energije le del računa, ki ga plačujemo za elektriko, seveda ne smemo pričakovati, da bo razlika znašala celih šest odstotkov, na Elektro Gorenjska so izračunali, da ta razlika v povprečju za gospodinjstvo znaša en evro na mesec. Napovedi, ki jo je predsednik Knavs izrekel za Gorenjski glas konec maja, da bodo v primeru razveljavitve januarskih cen v Elektro Gorenjska uveljavili svojo višjo »nekartelno« podražitev, tokrat ni želel potrditi.