Dijake bo pričakala topla malica
V večini gorenjskih srednjih šol so že zagotovili primerne prostore za razdeljevanje toplih obrokov.
Kranj – Bliža se 1. september, ko bodo morale šole vsem dijakom zagotoviti topel obrok, ki ga bo država subvencionirala z 2,42 evra. V šolah so vse poletje pripravljali primerne prostore, kjer bodo lahko dijakom postregli topli obrok, saj večina šol tega prej ni imela. Ravnatelje nekaterih gorenjskih srednjih šol pa kljub temu še vedno skrbi, kako bodo to izpeljali. Računajo, da bo država prisluhnila njihovim težavam in jim pomagala najti kompromisno rešitev za neko prehodno obdobje.
»Dijaki so večino dneva od doma, zato je zelo dobrodošlo, da jim po novem zagotavljajo topel obrok v šoli. Vendar pa bi obenem morali šolam zagotoviti prehodno obdobje, da bi lahko uredile pogoje za to,« je poudarila ravnateljica jeseniške gimnazije Lidija Dornig. Sami namreč ta čas še nimajo ustreznih prostorov, saj čakajo na dokončanje ureditve podstrehe. Lidija Dornig računa, da bi dijaki toplo malico lahko začeli dobivati v začetku novega koledarskega leta. Do takrat pa upa, da jim bodo pri šolskem ministrstvu prisluhnili in bi jim v tem prehodnem obdobju omogočili razdeljevanje hladne malice po razredih. V nič kaj prijetnem položaju ni niti pooblaščenec ravnateljice Srednje trgovske šole Kranj Anton Žnidar, saj se bodo prihodnje leto selili na novo lokacijo, tako da se mu zdi naložba v opremljanje jedilnice na obstoječi šoli nesmiselna. Zato si želi, da bi v tem letu dijakom lahko ponudili zgolj hladno malico. S ponudnikom, ki bo skrbel za tople obroke na kranjski ekonomski šoli, so se sicer poskušali dogovoriti za pakirane tople obroke, a bi bilo to precej dražje. Prav tako še ne vedo, kaj bodo storili v srednji lesarski šoli v Škofji Loki, saj v šoli na Trati nimajo ustrezne jedilnice. »Upamo, da se bomo lahko dogovorili za hladno malico,« pravi ravnatelj Peter Žagar. Ne bodo pa imeli težav v šolskem centru v Škofji Loki, kjer bodo po besedah ravnatelja škofjeloške gimnazije Marjana Luževiča po eno šolsko uro namenili za razdeljevanje tople malice tako dijakom njihove kot lesarske šole in šole za strojništvo. »Za pripravo toplih obrokov bodo poskrbeli v kuhinji dijaškega doma.«
Rešitev so med poletjem že našli tudi v kranjski gimnaziji. »Ta čas urejamo jedilnico in razdelilnico, prilagodili bomo tudi pouk. Po novem glavnega odmora ne bo več, bodo pa imeli dijaki prosto eno šolsko uro za malico,« je razložil ravnatelj Franc Rozman. Direktorica tehniškega šolskega centra v Kranju Andreja Pogačnik pa je dejala, da imajo srečo, da so že lani uredili novo jedilnico z dvesto sedeži. »V šoli bomo imeli sicer zgolj razdelilnico, saj naša kuhinja ni usposobljena za pripravo hrane. Ponudnika smo že izbrali.« Nobenih težav pri zagotavljanju toplih obrokov za dijake ne bodo imeli tudi v srednji gostinski in turistični šoli v Radovljici. »Šolsko kuhinjo smo doslej oddajali. S 1. septembrom pa bomo zaposlili nove ljudi in sami pripravljali malico za dijake,« je pojasnila ravnateljica Marjana Potočnik. V Biotehniškem centru Naklo pa bodo pripravo toplih obrokov za dijake le nadaljevali, saj so to imeli že prej. »Izboljševali bomo le še kakovost,« je dodal v. d. direktorja Marjan Pogačnik.