Miting malih letal v Lescah
Šestdeset tekmovalcev iz Slovenije, Italije, Avstrije, Nemčije in Hrvaške se je v petek pomerilo v pilotiranju na daljavo.
Lesce – Vedro nebo nad letališčem v Lescah je bilo na praznični petek kljub slabim napovedim vendarle pripravljeno za miting miniaturnih letal in že jubilejni, 20. Alpski pokal radijsko vodenih maket pravih letal. Atraktiven dogodek, ki si ga je prav zaradi slabe vremenske napovedi ogledalo nekaj manj ljudi kot običajno, je tudi letos pripravila modelarska sekcija ALC Lesce-Bled.
Šestdeset tekmovalcev je preizkusilo svoje znanje in spretnosti v pilotiranju maket pravih letal na daljavo. Pomerili so se v petih kategorijah – na modelih reaktivnih letal, motornih batnih letal, jadralnih akrobatskih letal in helikopterjev. »Slovenski modelarji se v zadnjih letih že lahko enakovredno kosamo s kolegi iz tujine,« je povedal vodja tekmovanja Bogdan Žnidar. To so tokrat dokazali tudi z rezultati: v kategoriji modelov z batnim motorjem je bil najboljši Bogo Štempihar iz Logatca, med modeli reakcijskih letal Michael Wurm iz Avstrije, pri helikopterjih Rihard Jakopič iz Pirnič ter med jadralci Brane Volk iz Ljubljane.
Kot je povedal vodja starta Uroš Šoštarič, je tako kot tekmovanje tudi samo izdelovanje maket letal v Sloveniji vedno bolj priljubljeno. Samo leški aeroklub ima tako kar 115 članov v modelarski sekciji. »V glavnem so to letalci, nekdanji letalci in ljudje, ki se že tako rekoč od otroštva ukvarjajo z modelarstvom, mladih pa žal ni veliko; morda zato, ker šolski učni programi v zadnjih letih niso preveč naklonjeni tehničnemu znanju in spretnostim,« pojasnjuje Šoštarič.
Obiskovalci prireditve so si ob dih jemajočih virtuoznostih ne tako majhnih, a izjemno spretnih modelih letal lahko ogledali tudi razstavo letal in maket letal slovenskih konstruktorjev v letališkem hangarju. Pripravila sta jo Albin Novak, nekdanji direktor ALC Lesce ter kapetan velikih potniških letal, in Anton Pavlovič, ki se prav tako že vse življenje tako profesionalno kot ljubiteljsko ukvarja z letalstvom. Razstavo v Lescah pripravljajo že tretje leto zapored in je slikovit in natančen prikaz zgodovine slovenskih dosežkov pri konstruiranju letal. »Prav je, da ti dosežki ne gredo v pozabo,« je prepričan Anton Pavlovčič. »Avtorji odhajajo, ostajajo pa načrti in makete, ki natančno pričajo o tem, kako pomemben je bil slovenski prispevek pri načrtovanju in razvoju letalstva.«