Visoke podražitve gnojil in krmil
Gnojila so se v enem letu v povprečju podražila za 74 odstotkov, krmila za 44 odstotkov, energija in maziva pa za 29 odstotkov.
Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada so bile cene izdelkov in storitev za tekočo porabo v kmetijstvu v letošnjem drugem četrtletju v primerjavi z enakim lanskim obdobjem v povprečju višje za skoraj 31 odstotkov. Gnojila so se v povprečju podražila za 74 odstotkov, pri tem pa so bile cene sestavljenih gnojil dvakrat tolikšne kot pred enim letom, cene enostavnih gnojil pa so se zvišale za 47 odstotkov. Cene krmil so v enem letu v povprečju »poskočile« za 44 odstotkov, energije in maziv za 29 odstotkov, izdelkov in storitev za vzdrževanje stavb za 14 odstotkov, semen in sadik za 12 odstotkov, veterinarskih storitev in sredstev za varstvo rastlin za dobrih šest odstotkov … Velike cenovne razlike kaže tudi primerjava med cenami v letošnjem drugem četrtletju in povprečnimi cenami v letu 2000. Gnojila so bila letos skoraj trikrat dražja kot pred osmimi leti, energija in maziva dvakrat dražja, krmila 92 odstotkov dražja, veterinarske storitve 86 odstotkov, semena in sadike 61 odstotkov, sredstva za varstvo rastlin 28 odstotkov …
Poglejmo še, kaj se je dogajalo s cenami kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih! Po podatkih statističnega urada so bile te cene v letošnjem drugem četrtletju za dobro četrtino višje kot v primerljivem lanskem obdobju. Cene rastlinskih pridelkov so bile višje skoraj za 44 odstotkov, cene živali in živalskih proizvodov pa za dobrih 16 odstotkov. Industrijske rastline so se v tem obdobju podražile za 183 odstotkov, žita za 77 odstotkov, sadje za 47 odstotkov, zelenjadnice za 25 odstotkov, cvetje, okrasne rastline in sadike za 26 odstotkov, krmne rastline za 1,4 odstotka, živali za zakol za 14 odstotkov in živalski proizvodi za 20 odstotkov, cena krompirja (vključno s semenom) se je celo znižala za dobrih 12 odstotkov. Zanimiva je tudi primerjava cen v letošnjem drugem četrtletju s povprečnimi cenami v letu 2000, v tem obdobju so se cene rastlinskih pridelkov pri pridelovalcih zvišale skoraj za 92 odstotkov, živali in živalskih proizvodov pa le za 34 odstotkov. Najbolj so se zvišale cene industrijskih in krmnih rastlin, najmanj pa cene cvetja, okrasnih rastlin, sadik, vina in krompirja.