Pričarali nam bodo Kitajsko
Kljub temu da so letošnje poletne olimpijske igre na daljnem Kitajskem, nam na Radiu in Televiziji Slovenija obljubljajo, da bomo lahko izvedeli vse, kar se bo tam dogajalo med 8. in 24. avgustom.
Ta konec tedna se v Pekingu začenjajo poletne olimpijske igre, na njih bo nastopilo tudi 62 slovenskih športnikov in športnic, ki so zvečine že na Kitajskem, nekateri pa na pot odhajajo te dni. Na prizorišča 29. olimpijskih iger pa se te dni seli tudi številna ekipa televizijcev in radijcev RTV Slovenija, ki nam bo poskušala prikazati vse, kar se bo najzanimivejšega dogajalo na tekmovališčih, prav tako pa bodo poskrbeli, da bomo spoznali Kitajsko in tamkajšnje zanimivosti. »Rad bi povedal, da bo Televizija Slovenija celostno pokrila dogajanja. To pomeni, da ne bomo poskrbeli le za prenose in posnetke športnih dogodkov, pač pa bomo poskušali pričarati tudi Kitajsko in Peking, ki bosta živela z olimpijskimi igrami. Pripravili smo tudi dva avtorska dokumentarna filma, poleg številne športne ekipe novinarjev pa v Peking odhajata tudi dve novinarki informativnega programa, Jerca Zajc in Blanka Doberšek,« je na priložnostni tiskovni konferenci povedal Igor Pirkovič, pomočnik direktorja RTV Slovenija.
Kljub temu da bomo prek televizije in radia gotovo z zanimanjem spremljali, kakšna je Kitajska, pa večina ljubiteljev športa vendarle najtežje čaka športne prenose, zlasti tiste, kjer bomo lahko stiskali pesti tudi za naše športnike. »Na projekt Peking 2008 se v našem športnem programu pripravljamo že od jeseni 2006, aktivno pa zlasti v zadnjem letu. V Peking potuje 29-članska ekipa, v Ljubljani pa bo za spremljanje dogodkov dodatno skrbelo še okoli petdeset sodelavcev. Od 8. avgusta naprej, ko bomo začeli z uvodno oddajo pred odprtjem olimpijskih iger, pa do vključno z zadnjim dejanjem ob zaprtju 24. avgusta, bomo na 2. sporedu pripravili dobrih 280 ur programa, kar pomeni približno 15 ur na dan. Načeloma bomo v prvem tednu s prenosi začenjali zjutraj ob 4. uri, ko bodo na sporedu prenosi finalnih odločitev v plavanju, v drugem tednu pa bomo prenose prilagajali sporedu kolektivnih iger z žogo in prenosom slovenskih nastopov. Osrednji del programa čez dan bo med 9. in 18. uro, ko se v Pekingu zaključi tekmovalni dan. Naša želja pa je, da bi naši gledalci v neposrednem prenosu videli vse slovenske prenose, izjemoma kakšnega s čim manjšim zamikom,« pravi odgovorni urednik športnega programa na Televiziji Slovenija Mile Jovanović, ki obljublja, da tudi ljubitelji igre z žogo ne bodo prikrajšani za najzanimivejše tekme v košarki, vaterpolu, odbojki, rokometu in drugih športih, ki naj bi bili letos še posebno zanimivi.
Ker pa mnogi vendarle ne bodo imeli časa, da bi vse dni preživeli pred televizijskimi sprejemniki, bodo vsak dan ob 18. uri pripravili strnjen pregled slovenskih nastopov tistega dne, ob 20. uri se bo začel pregled najpomembnejših odločitev končanega dne. Vsak dan ob 21. uri bo na sporedu tudi posebna olimpijska oddaja »Olimpijski s5«, to bo povzetek dogajanja, oplemeniten z odzivi, komentarji in strokovnimi mnenji. Stalni sodelavci v oddaji bodo nekdanji veslač Jani Klemenčič, atletinja in olimpijka Alenka Bikar ter dr. Milan Hosta s Fakultete za šport v Ljubljani. Ob njih pa bo v oddaji vsak dan še en gost oziroma gostja, ki ga bodo izbrali glede na šport oziroma tematiko. Oddajo bosta vodila Igor E. Bergant in Urban Laurenčič. Povzetki dogajanja v Pekingu in na ostalih prizoriščih bodo vključeni tudi v vse redne informativne oddaje TV Slovenija
Prav tako bo za obveščanje iz Pekinga dobro poskrbljeno na Radiu Slovenija. Kot je povedal urednik športnega programa RA Slovenija Dare Milič, bodo v neposrednih prenosih ali javljanjih vsak dan olimpijskega programa spremljali vse nastope slovenskih športnikov in ostala najzanimivejša tekmovanja predvsem na Valu 202, poseben olimpijskem programu pa bo potekal od 5. do 17. ure. Program bo voden iz studia v Pekingu in v Ljubljani.
Tudi spletni portal Multimedijskega centra RTV Slovenija (www.rtvslo.si) je letos glede spremljanja olimpijskih vsebin najbogatejši do zdaj. Kot je povedal vodja MMC RTV Slovenija Zvezdan Martič, bodo na portalu obiskovalci lahko spremljali več olimpijskih tekmovanj v živo ali jih poiskali v arhivu. Olimpijske vsebine bodo dostopne tudi prek mobilnih telefonov in dlančnikov, na www.rtvslo.si/pda ter na podstrani www.rtvslo.si/oi2008. V kolikor bodo gledalci ali poslušalci katerega izmed prenosov zamudili, si bodo rezultate lahko ogledali tudi na teletekstu na strani 650.