Pozitivni obračun dela
Ministrstvo za gospodarstvo je v tem mandatu prispevalo k razvojni naravnanosti slovenskega gospodarstva.
Ljubljana – Ker se približuje konec mandata sedanje vlade – do parlamentarnih volitev sta ostala le še slaba dva meseca, vmes pa je še čas dopustov, so se na vladi očitno dogovorili, da v teh dneh pripravijo obračun štiriletnega dela. Pregled opravljenega je v torek za javnost predstavil tudi minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, ki je, podobno kot seveda vsi ministri, prepričan, da so dobro opravili veliko dela. »Ministrstvu za gospodarstvo je v tem mandatu uspelo narediti pomemben napredek in preboj k razvojni naravnanosti slovenskega gospodarstva, s čimer smo zadovoljni, hkrati pa se zavedamo, da je pred nami še veliko dela, saj spreminjajoče se razmere na globalnem in evropskem trgu od gospodarske politike zahtevajo nenehno prilagajanje. Zelo sem zadovoljen, da smo imeli vedno podporo pri ključnih vladnih odločitvah, ko govorimo o dvigu konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, bila je to pomembna prioriteta,« je uvodoma poudaril minister Vizjak.
Zakonodajna prenova
Posebej pomembno vlogo ima seveda ministrstvo na zakonodajnem področju, kjer so po Vizjakovih besedah v tem mandatu opravili prenovo praktično vse gospodarske zakonodaje. Posebej mislili na mikro, mala in srednja podjetja (MSP) in spodbujali podjetništvo ter konkurenčnost. Taka naravnanost je omogočila ustvarjanje novih kvalitetnih delovnih mest in na ministrstvu ocenjujejo, da jih je bilo ustvarjenih kar 38 tisoč. Opravljeno delo ministrstva je merljivo in je gotovo pripomoglo k ugodnim gospodarskim razmeram, saj je slovensko gospodarstvo v zadnjih letih doseglo rekordno gospodarsko rast, podjetja so bistveno več vlagala v razvoj in izvažala, tudi stopnja brezposelnosti je bila rekordno nizka. V letih 2004-2008 je bilo na Ministrstvu za gospodarstvo na novo pripravljenih ali prenovljenih 42 zakonov, ki jih je sprejel državni zbor. S sistemskimi ukrepi so ustvarjali pogoje za razvoj konkurence na trgu, še posebej na področju energetike, telekomunikacij, zagotavljali višji standard zaščite potrošnikov in intelektualne lastnine.
Razvojna podpora
Drugi pomemben del prizadevanj ministrstva za gospodarstvo je bil namenjen podpori naložbam podjetij iz sredstev državnega proračuna in še posebej pomembno iz sredstev evropskega sklada za regionalni razvoj. Financirali so tehnološko posodobitev, nakup nove opreme, razvoj novih izdelkov ter tehnologij, vlaganja v nove turistične zmogljivosti, pospeševali prenos znanja iz razvojno-raziskovalnih in izobraževalnih ustanov v gospodarstvo, spodbujali tuje investicije in internacionalizacijo slovenskega gospodarstva. Slovenski podjetniški sklad je do sredine maja razpisal za 197 milijonov evrov sredstev podpore za MSP, tovrstne spodbude so se v štirih letih povečale za petkrat. Vse to je prispevalo k rekordni gospodarski rasti, ki je bila v obdobju 2004 do 2007 5,3 odstotka, ali približno še enkrat višja od povprečja v EU.
Inflacija je slaba statistika
Najslabši statistični podatek iz tega mandata pa je podatek o rasti cen, je priznal minister Vizjak, čeprav se je vlada s tem problemom in njegovimi posledicami spoprijela. Prepričan je, da sta pred zunanjimi razlogi, kot je rast cene energentov in hrane v svetu, pomembna vzroka za inflacijo uvedba evra in izrabljanje koncentracij ter posledično monopoli v slovenski trgovini. Vlada se je s temu problemi spoprijela, začele so delovati nadzorne institucije, posledice inflacije pa omilila pri plačni in davčni politiki ter s prejetimi dodatki za najbolj potrebne.
Vlado čakajo, po besedah ministra Vizjaka, na področju gospodarstva še številni izzivi. Najpomembnejši so: nujen tehnološko-razvojni preboj, povečevanje dodane vrednosti in nadaljnja krepitev konkurence na trgu. Odgovore na te izzive imajo pripravljene, če jim bo zaupan tudi nov mandat.