Javnost zaupa policiji
Zadnja raziskava o delu policije je pokazala, da Slovenci gojimo visoko stopnjo zaupanja v policijo in se tudi počutimo varne. Slabše ocenjujemo njeno učinkovitost.
Kranj – Prejšnji teden so predstavili rezultate raziskave o ocenah slovenske javnosti o delu policije in stališčih do njenega dela, ki jo je oktobra po naročilu ministrstva za notranje zadeve izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri Fakulteti za družbene vede. 2009 polnoletnih državljanov je policiji glede zaupanja prisodilo povprečno oceno 3,39 na skali od 1 do 5, je sporočil vodja raziskave Slavko Kurdija in ocenil, da v primerjavi z rezultati prejšnjih raziskav ni mogoče reči, da se je zaupanje javnosti v policijo drastično zmanjšalo ali povečalo.
Petinštirideset odstotkov anketirancev je odgovorilo, da policiji zaupa, 16 odstotkov, da ji ne zaupa, 37 odstotkov pa je bilo neopredeljenih. Anketiranci so delo policije ocenili s povprečno oceno 3,35. Z njenim delom je tako zadovoljnih 44 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa 17,6 odstotka.
Kar 78 odstotkov anketirancev se v svojem kraju počuti varne oziroma povsem varne. Občutek ogroženosti narašča z velikostjo naselja, anketiranci pa se najbolj ogrožene počutijo zaradi prometnih nesreč, tatvin, goljufij, vlomov v stanovanje ali vozilo, ropov in kraj avtomobila. Fizično nasilje so postavili na zadnje mesto. Kurdija je v potrditev teh rezultatov predstavil tudi rezultate mednarodno primerljive raziskave, po kateri se je Slovenija med 21 evropskimi državami za Avstrijo uvrstila na drugo mesto. Največji občutek ogroženosti imajo po tej raziskavi prebivalci Velike Britanije.
Javnost policijo kot institucijo ocenjuje kot dostopno in strokovno, slabšo oceno pa ji prisoja za učinkovitost. Medtem ko so vprašani zadovoljni s policijsko kontrolo na mejnih prehodih, uveljavljanjem pravil v cestnem prometu, preprečevanjem ilegalnih prehodov državne meje ter zagotavljanjem in vzdrževanjem javnega reda in miru, slabše ocenjujejo delo policije pri preprečevanju zlorabe drog in vandalizma, preiskovanju gospodarskega kriminala in odkrivanju korupcije v državi.
Vprašani so kot dobre ocenili naslednje lastnosti slovenskih policistov: urejenost, odločnost, vljudnost, prijaznost in komunikativnost. Po drugi strani pa so slabše kot v preteklih raziskavah ocenili strpnost in agresivnost policistov. Vprašani tudi pogrešajo večjo prisotnost policistov na terenu.