Predstavniki kmetov in njihovih zbornic s Koroškega, iz Slovenije in Furlanije in Julijske krajine

Srečanje kmetov treh dežel

Letošnje srečanje je bilo v nedeljo v Višji šoli za gospodarske poklice v Št. Petru pri Št. Jakobu v Rožu na Koroškem.

Št. Peter/St. Peter – Na dvorišču tudi v Sloveniji zelo znane Visoke šole za gospodarske poklice v Št. Petru, saj jo vsa leta obiskuje tudi precej predvsem kmečkih deklet in fantov iz Slovenije, je bilo v nedeljo popoldne dvojno praznovanje: tradicionalni Kmečki praznik, ki ga je že sedmo leto zapored organizirala Skupnost južnokoroških kmetov, ki združuje predvsem slovenske kmete na koroškem dvojezičnem ozemlju in ima dva zastopnika v kmetijski in gozdarski zbornici Koroške, in srečanje kmetov treh sosednjih dežel, ki je bilo tretje zaporedno. Prvo je bilo na Breznici, drugo v Strahinju in tretje v nedeljo v Št. Petru.

Za pobudnika srečanja kmetov treh dežel se upravičeno lahko šteje kmet Janko Šebat, po domače Bohinc iz Smokuča. »Vesel sem, da se tradicija nadaljuje in da se je na današnjem srečanju zbralo toliko ljudi s Koroškega, Italije in Slovenije, in da je med nami tako prijetno vzdušje,« je povedal in zaželel, da bi na prihodnja srečanja prišlo še več Slovenk in Slovencev. »Saj smo vendarle sosedje brez meja,« je dodal.

»Pred sedmimi leti smo upali na srečanje domačih kmetov in kmetic ter gozdarjev, danes pa obiskujejo naše praznovanje ljudje iz različnih družbenih skupin, ki cenijo kmetijstvo in kmečko okolje in so jim všeč dobrote z naših kmetij. Vesel sem, da se je naše srečanje razširilo na regijo Alpe-Jadran, pri čemer nam zelo pomagajo prijateljski stiki s slovensko Kmetijsko-gozdarsko zbornico,« je povedal Štefan Domej, svetnik koroške kmetijske in gozdarske zbornice in predsednik Skupnosti južnokoroških kmetov. Nedeljskega srečanja so se udeležili tudi Ivan Oman, ustanovitelj Slovenske kmečke zveze, Branko Tomažič, podpredsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Ivan Štular, župan občine Naklo, in Marjan Pogačnik, direktor Biotehniškega centra Naklo. »Želimo, da bi z druženjem na tromeji medsebojno spoznavali in izmenjali izkušnje o reševanju težav, obenem pa krepili slovensko zavest. Tudi današnje srečanje je prispevek k ohranjanju slovenstva v tem delu Koroške. Tudi šola, v kateri smo, je v stotih letih delovanja k temu veliko prispevala. Zato čestitam šolskim sestram, ki so vzdržale tukaj in skrbijo za slovensko besedo,« je povedal Branko Tomažič.

V kulturnem programu sta poleg koroških pevskih in glasbenih skupin iz Slovenije sodelovala folklorna skupina Triglav s Slovenskega Javornika in pevski kvintet Dr. France Prešeren iz Žirovnice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 29. december 2018 / 15:18

Celovec je tudi slovenski

Za koroško glavno mesto je bilo iztekajoče se leto 2018 nekaj posebnega. Pred petsto leti je cesar Maksimilijan I. podaril mesto, ki je leta 1514 povsem pogorelo in sam ni imel denarja za obnovo, p...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Višja šola tudi v Kamniku

Po večletnih prizadevanjih se bo v Srednješolskem centru Rudolfa Maistra v naslednjem šolskem letu mogoče izobraževati tudi v višješolskih programih za poslovne sekretarje in komercialiste.

Tržič / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Otepajo se z dolgovi

"Iščemo rešitve, kako sanirati dolgove. Revizija poslovanja bo, če bo potrebna," je dejal tržiški župan Borut Sajovic.

Bohinj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Poezija za občinski kulturni praznik

Bohinjska Bistrica – Včeraj je bil v občini Bohinj občinski kulturni praznik, ki je posvečen leta 1838 na Brodu v Bohinju rojenemu slovenskemu pisatelju in satiriku dr. Janezu Mencingerju, k...

Kranj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Obnova kapelice Pri žegnanem studencu

Kranj - »Cenim tisto, kar so naši predniki naredili z lastnimi rokami, in sem za ohranjanje kulturne dediščine. Zato sem se odločil za pobudo za restavriranje kapelice Pri žegnanem...

Šenčur / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Proračun pod streho

V občini Šenčur za letošnje leto načrtujejo 6,9 milijona evrov odhodkov. Za investicije bo 39 odstotkov proračunskih sredstev.