Srečanje kmetov treh dežel
Letošnje srečanje je bilo v nedeljo v Višji šoli za gospodarske poklice v Št. Petru pri Št. Jakobu v Rožu na Koroškem.
Št. Peter/St. Peter – Na dvorišču tudi v Sloveniji zelo znane Visoke šole za gospodarske poklice v Št. Petru, saj jo vsa leta obiskuje tudi precej predvsem kmečkih deklet in fantov iz Slovenije, je bilo v nedeljo popoldne dvojno praznovanje: tradicionalni Kmečki praznik, ki ga je že sedmo leto zapored organizirala Skupnost južnokoroških kmetov, ki združuje predvsem slovenske kmete na koroškem dvojezičnem ozemlju in ima dva zastopnika v kmetijski in gozdarski zbornici Koroške, in srečanje kmetov treh sosednjih dežel, ki je bilo tretje zaporedno. Prvo je bilo na Breznici, drugo v Strahinju in tretje v nedeljo v Št. Petru.
Za pobudnika srečanja kmetov treh dežel se upravičeno lahko šteje kmet Janko Šebat, po domače Bohinc iz Smokuča. »Vesel sem, da se tradicija nadaljuje in da se je na današnjem srečanju zbralo toliko ljudi s Koroškega, Italije in Slovenije, in da je med nami tako prijetno vzdušje,« je povedal in zaželel, da bi na prihodnja srečanja prišlo še več Slovenk in Slovencev. »Saj smo vendarle sosedje brez meja,« je dodal.
»Pred sedmimi leti smo upali na srečanje domačih kmetov in kmetic ter gozdarjev, danes pa obiskujejo naše praznovanje ljudje iz različnih družbenih skupin, ki cenijo kmetijstvo in kmečko okolje in so jim všeč dobrote z naših kmetij. Vesel sem, da se je naše srečanje razširilo na regijo Alpe-Jadran, pri čemer nam zelo pomagajo prijateljski stiki s slovensko Kmetijsko-gozdarsko zbornico,« je povedal Štefan Domej, svetnik koroške kmetijske in gozdarske zbornice in predsednik Skupnosti južnokoroških kmetov. Nedeljskega srečanja so se udeležili tudi Ivan Oman, ustanovitelj Slovenske kmečke zveze, Branko Tomažič, podpredsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Ivan Štular, župan občine Naklo, in Marjan Pogačnik, direktor Biotehniškega centra Naklo. »Želimo, da bi z druženjem na tromeji medsebojno spoznavali in izmenjali izkušnje o reševanju težav, obenem pa krepili slovensko zavest. Tudi današnje srečanje je prispevek k ohranjanju slovenstva v tem delu Koroške. Tudi šola, v kateri smo, je v stotih letih delovanja k temu veliko prispevala. Zato čestitam šolskim sestram, ki so vzdržale tukaj in skrbijo za slovensko besedo,« je povedal Branko Tomažič.
V kulturnem programu sta poleg koroških pevskih in glasbenih skupin iz Slovenije sodelovala folklorna skupina Triglav s Slovenskega Javornika in pevski kvintet Dr. France Prešeren iz Žirovnice.