V Plati o elektronski glasbi
Na spletnem portalu vest.si si je od konca aprila možno ogledati tudi oddaje Plata, ki so osredotočene na elektronsko plesno glasbo, kar je ob pomanjkanju kakovostnih glasbenih oddaj na slovenskih televizijskih programih še posebej dobrodošlo.
Ker jo pripravlja majhna ekipa, je oddaja trenutno mesečna, je pojasnil avtor in voditelj Denis Hasanagić z Jesenic. Oddaja Plata je zanj prva voditeljska izkušnja, sicer pa je pred tem igral v gledališču in nastopal kot MC.
Od kod pravzaprav ideja za oddajo Plata?
»Sama ideja kot taka ni nova, saj sva s prijateljem DJ-em Želcem (Željko Kovačevič z Bleda) že pred leti razmišljala o podobni oddaji, le da takrat o radijski. Potem sem lani čisto po naključju prišel v stik z Vestjo oz. vest.si in idejo predstavil odgovornima na tem spletnem mediju, Jonasu Žnidaršiču in Janiju Severju, ki sta nas z veseljem sprejela. Posneli smo 'pilota' in od tam nadaljevali.«
Ste na idejo za oddajo prišli tudi zato, ker so na slovenskih televizijskih programih kakovostne glasbene oddaje postale prava redkost?
»Niti ne. Nenazadnje takšnega koncepta oddaje še nisem nikjer zaznal. Dobre elektronske glasbe pravzaprav noben medij ne pokriva. Kar se pa tiče dogajanja na televizijah in tudi v drugih medijih, lahko rečem, da sem prav zgrožen. Ukinili so vse, kar je bilo nekaj vredno, zame predvsem oddajo Izza odra, in v ospredje postavljajo najbolj enostavno glasbo, ki koristi zgolj prodajalcem … Nič ne rečem, ko gre za komercialne televizije, ampak nacionalka … Ta naj bi imela vsaj del izobraževalne note ... Upam, da je vse skupaj zgolj posledica tranzicije, o kateri se toliko govori, saj se slovenski potrošnik resnično še ne zaveda, da ima moč in vpliv.«
Kako ste si na začetku zamislili oddajo?
»Samo idejo sva z Željkom na začetku oblikovala dosti drugače, ampak se je potem izkazalo, da so spremembe nujne in smo pač priredili. Popravki in ideje se še vedno dogajajo, saj oddaja še raste, seveda pa bo koncept ostal enak. Treba je poudariti tudi to, da oddaja brez režiserke Irene Kovačević, ne bi bila takšna, kot je. Drugače pa je ekipa majhna, saj poleg že omenjenih sodelujeta še Jan Šiško kot kamerman in montažer ter Anka Bulovec z Bleda kot fotografinja. Namen oddaje je izpostaviti tiste, ki si to s svojim dobrim delom zaslužijo. V vsem času, kar živimo s to glasbo, nekje sedemnajst let je že, smo videli in doživeli marsikaj in tudi same spremembe na sceni so dokaj vidne. Če sem popolnoma odkrit, je bilo včasih bolje. Seveda naša naloga ni iskanje krivcev, ampak raje razmišljamo o tem, kako naprej. Od obiskovalcev seveda ni pričakovati, da bi sami poznali vse, kar se dogaja in znali ločiti zrnje od plevela, ker oni se hodijo pač zabavat nekam, kamor lahko. Ampak kvaliteta ni relativna stvar.«
Doslej ste pripravili štiri oddaje. Koga vse ste predstavili v njih?
»Našega rezidenta DJ Zhelca Kovacha (Željko Kovačevič), nato eminentnega nemškega DJ-a in producenta Oliverja Huntemanna, v tretji oddaji pa DJ Borko ali točneje Borjo Močnika, mladega breaks, hip hop in breaks ustvarjalca iz Ljubljane. V četrti oddaji, ki je na sporedu ta teden, pa smo gostili pionirje in prave zvezde čikaškega housa, DJ Skipa, Roya Davisa Jr. in Steva 'Silk' Hurleyja.«
Koga bi si res želeli gostiti v oddaji?
»Zaradi samega formata oddaje ne morem reči, da bi bilo smiselno govoriti o nekih velikih imenih, ker gre pač za drugačno osnovo. Sam osebno bi pa z veseljem spoznal in poklepetal recimo z Armandom Van Heldnom in Dimitryjem from Paris.«
Ste velik ljubitelj elektronske glasbe. Ste se kdaj preizkusili tudi v vlogi DJ-a?
»Ljubitelj se mi zdi premehka beseda. Gre bolj za način življenja. Težko je dejansko povedati, kaj mi glasba točno pomeni. Kar se pa tiče elektronike, pa se ljudje dejansko ne zavedajo vpliva te glasbe na današnji svet, saj so njeni deli že skoraj povsod in o tem govorimo tudi z gosti v zadnji oddaji. Oni poleg drugega producirajo tudi za svetovne zvezde kot so Kanye West, Shakiro in druge. Pa tudi ravno nova ni, saj obstaja že skoraj štirideset let. Same želje po DJ-anju nisem nikoli imel. Odločil sem se za MC-ja, ker sem se v tem bolj našel. Seveda smo delali tudi resno, nenazadnje sem nastopal tudi z enim od iznajditeljev techna, Kevinom Saundersenom, in med bolj poznanimi pa Svenom Väthom. Marsikdo si seveda DJ-anje predstavlja kot zgolj zabavo, kar pa je daleč od resnice. Če želiš biti poseben in dober, je to garaško delo. Če samo pomislimo, da na teden izide okoli 30 tisoč novih plošč, potem je seveda to jasno. O tem je v prvi oddaji govoril tudi Željko, saj je sam DJ že osemnajst let.«
Ste se pri oddaji Plata prvič srečali z vodenjem?
»Z vodenjem oddaje sem se prvič srečal na Vesti. Sicer sem včasih že igral v gledališču in, kot že rečeno, nastopal kot MC. Vendar je vse skupaj dokaj drugačno, saj tu nikogar ne igram, temveč samega sebe. Veliko dela pa nas v prihodnje še čaka, ampak ostali bomo zvesti gledalcem in jih še naprej razvajali s kvalitetno glasbo in izvrstnimi gosti.«