Rekordne stopnje inflacije
Tako v Evropski uniji kot državah z evrom ter drugod po svetu se srečujejo z visoko inflacijo. Rekorderji v Zimbabveju.
Kranj – Stopnja inflacije je v območju evra junija na letni ravni dosegla štiri odstotke, v celotni Evropski uniji pa 4,3 odstotka, so sporočili iz Eurostata – statističnega urada Evropske unije. Tako je bila junija inflacija najvišja vse od uvedbe evra. Med vsemi članicami, ki uporabljajo evro, je najvišjo inflacijo s 6,8 odstotka zabeležila Slovenija, med državami Evropske unije pa so se najslabše odrezali v Latviji s 17,5-odstotno stopnjo inflacije.
Letna stopnja inflacije se je v primerjavi z majem v območju evra povečala za 0,3 odstotne točke, enako velja za celotno Unijo. Junijska inflacija v EU in v območju evra je znašala 0,4 odstotka, v Sloveniji 0,9 odstotka. Najnižje stopnje inflacije so junija v EU na letni ravni beležili Nizozemska (2,3 odstotka), Nemčija in Portugalska (3,4). Najnižje letno povprečje so do junija letos prav tako beležili na Nizozemskem (1,7 odstotka) ter v Veliki Britaniji (2,4), najvišjo v Latviji (14,5), v Sloveniji pa je znašalo povprečje 5,5 odstotka. K povišanju cen na letni ravni so v juniju v območju evra najbolj prispevale višje cene transporta, hrane in stanovanj.
Tudi v ZDA se soočajo z najvišjo stopnjo inflacije v zadnjih 17 letih, saj so cene zrasle za pet odstotkov. Za glavnega krivca čez lužo krivijo naraščajoče cene energije. V Veliki Britaniji se je junija inflacija na letni ravni povzpela na 3,8 odstotka, kar je največ po pomladi 1992. K inflaciji so na Otoku največ prispevale cene pogonskih goriv in hrane.
Nič bolje se ne godi Hrvatom. Junija je inflacija na letni ravni dosegla rekordnih 7,6 odstotka, kar je najvišja inflacija vse od sredine 90 let prejšnjega stoletja. Pri južnih sosedih na inflacijo najbolj vplivajo višje cene živil in prometa pa tudi gostinskih storitev, stanovanjskih stroškov in zdravstva, cene alkoholnih pijač, tobaka, pohištva in opreme za stanovanje. V primerjavi z vsemi zgoraj naštetimi državami pa se v Zimbabveju nad eno do dveštevilčno inflacijo ne bi zmrdovali. Po ocenah državnega statističnega urada inflacija na letni ravni v Zimbabveju znaša 2,2 milijona odstotkov, še februarja pa je bila »le« 165.000-odstotna. Zaradi astronomske inflacije trgovci večkrat na dan spreminjajo cene, prebivalci pa so morali, na primer, prejšnji teden (danes je to zagotovo že zastarel podatek) za štruco kruha plačati 60 milijard zimbabvejskih dolarjev.