Med sosedi 99
Na Koroškem potekajo poleti številne prireditve, ki jih organizirajo slovenska kulturna društva.
Ena takih je bila v začetku julija pri Podnarju v Slovenjem Plajberku/Windisch Bleiberg, imenovala pa se je Petje pod Podnarjevo lipo. Organiziralo jo je Slovensko prosvetno društvo Borovlje v sodelovanju z domačim prosvetnim društvom Vrtača, tokrat v spomin na domačina, glasbenika, zborovodjo in organista Mirka Lausseggerja. Na slovenski gimnaziji je bil učitelj glasbe in angleščine, doma pa je bil neutruden organizator vaškega življenja, saj je vodil številne zbore in bil dejaven tudi v Volilni skupnosti Borovlje, ki ima v tamkajšnjem občinskem svetu dva odbornika. Pri Podnarju pod lipo so zapeli komorni zbor Slovenskega prosvetnega društva Borovlje pod vodstvom Romana Verdela, Plajberški moški zbor pod vodstvom Foltija Waldhauserja in vokalna skupina Slovenji Plajberk, ki jo vodi Veronika Leussegger, za zabavo pa je igral Hanzi Ogris s svojimi godci. Za povezovanje programa je skrbela Tatjana Kupper. Kot poroča slovenski tednik za Koroško Novice, je Petje pod Podnarjevo lipo spremljalo veliko ljudi, med katerimi so bili tudi podžupanja Borovelj Renate Buchmayer, občinski odborniki Sonja Woschnak, Franc Wutti in Melhior Verdel, avstrijski veleposlanik v Ljubljani Valentin Inzko in pisatelj Hans Tuschar. Srečno leta 2009 na petju pod lipo, so zaželeli zadovoljni udeleženci prireditve.
Zanimive prireditve so bile tudi konec tega tedna. V Globasnici/Globasnitz je bil spominski pohod čez Peco k sv. Jakobu v spomin na Ivana Hojnika, ustanovitelja Slovenskega kulturnega društva Globasnica in Posojilnice Globasnica, na Komelju pa slovesnost v spomin na padle partizane, na katero sta vabila Zveza koroških partizanov in Slovensko prosvetno društvo Edinost iz Pliberka. Veselo je bilo v Kortah pri Železni Kapli/Trögern, kjer se je po dopoldanski maši začelo »Koroško žegnanje«.
Enotna lista, edina politična stranka Slovencev na Koroškem, je opozorila na krivično razdeljevanje podpor deželne vlade za kulturno dejavnost. Predsednik Enotne liste Vladimir Smrtnik ugotavlja, da to potrjuje tudi lansko poročilo deželne vlade o financiranju kulture. Od skupne podpore 28 milijonov evrov so dobila slovenska društva komaj odstotek, zato je laž trditev, da so slovenska društva v primerjavi z nemškimi privilegirana. »Pravi škandal je, da se podpre enkratni koncert Uda Jürgensa na Vrbskem jezeru s 150 tisoč evri, kar je skoraj toliko, kot dobi za celo leto Slovenska glasbena šola na Koroškem z okrog 500 učenci. Vladimirju Smrtniku ni jasno, po kakšnih merilih kulturni referent deli denar. Prireditve za osebno promocijo ne pomagajo pri razvoju kulture.