Vlak je priklical preteklost
V Naklem so v soboto slovesno proslavili stoletnico železniške proge Kranj-Naklo-Tržič. V središču kraja so krstili obnovljeno muzejsko lokomotivo.
Naklo – Z uradnim krstom obnovljene lokomotive, prikazom prevozništva po starih običajih pred prihodom muzejskega vlaka, predstavitvijo knjige o nekdanji železniški progi in kulturnim programom so v Naklem zaokrožili slovesnosti ob stoti obletnici železniške povezave med Kranjem, Naklim in Tržičem.
Sobotno popoldne se je začelo s konji in vozovi, ki so včasih povezovali te gorenjske kraje, dokler ni prišla železna cesta. Železnica, ki so jo takrat pri vladi na Dunaju izprosili industrialci, je prinesla številne spremembe in predvsem veliko dobrega, čeprav so se ljudje vlaka sprva bali, je v slavnostnem govoru povedal predstavnik Slovenskih železnic Igor Hribar, takšno mnenje pa je z njim delil tudi nakelski župan Janez Štular, ki je poudaril, da je z vlakom prišel hiter napredek, njegov tržiški kolega Borut Sajovic pa je obžaloval, da proge do Tržiča ni več.
Natanko ob napovedani uri in morda še bolj točno kot v letih redne železniške povezave je na nekdanjo železniško postajo prisopihal poln muzejski vlak, ki je iz Ljubljane mimo Škofje Loke in Struževega pripeljal več kot tristo potnikov, popolnoma poln pa je odpeljal tudi na panoramsko vožnjo iz Naklega v Kranj in nazaj. Vožnja v eno smer je trajala dobre četrt ure, stara lokomotiva in vagoni pa so navdušili številne otroke in odrasle. V spomin na nekdanjega tržičana, kakor so ljudje imenovali vlak, ki je vozil do januarja 1966, v središču Naklega odslej stoji obnovljena muzejska lokomotiva z oznako 53-019, natanko tista, ki je pred desetletji vlekla vagone po stoletni progi. Na pobudo občine Naklo so jo obnovili v delavnicah železniškega muzeja v Ljubljani. Skupaj sta jo krstila baronica Elizabeta Ortner Born, ki je v šali omenila, da je stara že kot železniška proga, in župan Štular, ki je prepričan, da bo lokomotiva kot muzej na prostem nakelska turistična znamenitost.