Kovaški praznik v Kropi
Minuli konec tedna so v Kropi spet obudili več kot tristoletno kovaško tradicijo. Za praznik kovačev se v Kropi spet zberejo tudi tisti, ki tam že dolgo ne živijo več.
Kropa - Legenda pravi, da je v gozdu nad Kropo pred več kot tristo leti sedem fantičev našlo podobico svete Marije, kroparske matere božje. Ko so jo pokazali odraslim, naj bi jo eden od njih brezbrižno vrgel v ogenj, a je plameni niso zajeli in ostala je nepoškodovana. Zato so na mestu, kjer so podobo našli, postavili cerkev, dan njene posvetitve, 2. julij, pa je postal praznik, ki še danes povezuje in združuje vse Kroparje.
Tudi minulo soboto jih je, mlade in stare, tiste, ki v Kropi živijo in one, ki so že dolgo nazaj odšli iz vasi. »Kovaški šmaren je prireditev, namenjena Kroparjem, tudi tistim, ki živijo po svetu in takšnih ni malo. Na ta dan se vračajo domov, zato je Kovaški šmaren tudi družinski praznik, pa tudi priložnost, da se srečamo stari prijatelji, ki se med letom pač ne vidimo,« je pojasnila Metka Kavčič, predsednica Turističnega društva Kropa, ki je skupaj z vsemi društvi in organizacijami, ki delujejo v kraju, pripravilo tudi letošnji Kovaški šmaren.
In ne le to: nekdaj je bil praznik dan oddiha za kovače, kovačice, plavce, oglarje, rudarje in vse druge, vajene vsakdanjega dela, danes pa je praznovanje Kovaškega šmarna preraslo v najpomembnejšo kroparsko prireditev, katere namen je ohraniti in predstaviti kovaškega vsakdana Krope. »Kropa je v svoji več kot 700-letni tradiciji z ognjem in železom predvsem pa s srcem in dušo izoblikovala posebno skupnost, ki ji s ponosom lahko rečemo zibelka kovaštva,« poudarjajo organizatorji prireditve, ki zaradi svoje pestrosti in posebnosti že dolgo privlači tudi številne druge obiskovalce, ne le Kroparjev.
Na način, kakršnega poznamo danes, Kovaški šmaren praznujejo že dvanajsto leto zapored. Letos je bilo dogajanje še posebej bogato, saj so praznovanje začeli že v soboto, ko so odprli razstavo starih fotografij v hiši, imenovani Fovšaritnica, ter obnovljene prostore v pritličju Kovaškega muzeja. Kovaški šmaren so povezali tudi s praznovanjem 115-letnice domačega gasilskega društva, pred Petračevo hišo sta v soboto nastopili Godba Gorje in pihalni orkester Lesce, ob bazenu so bili ves dan športni turnirji, v središču Krope pa delavnice za otroke in prikaz rokodelskih obrti. V Vigenjcu Vice so kovali železo, pred cerkvijo sv. Lenarta so kuhali oglje. Zvečer so pred Jurmanovo hišo pripravili bogat kulturni program, dan pa so zaključili z gasilsko veselico. Kovaški šmaren je tudi letos zaokrožila nedeljska maša za vse pokojne kovače.
»Kovaški šmaren je podjetje, prireditev, ki jo bo za prihodnje leto treba začeti načrtovati tisti dan, ko bomo plačali zadnji račun za letošnjega,« je ob koncu poudarila predsednica Turističnega društva Kropa Metka Kavčič. »Upam, da bo prihodnje leto še bolj pester, še bolj všečen in še bolj bogat.«