Zopet rekord pri inflaciji
Že vrsto let ni bilo v juniju tako visoke mesečne rasti cen. V juniju je bila inflacija 0,9-odstotna, letna rast pa je dosegla sedem odstotkov.
Ljubljana – V ponedeljek je Statistični urad republike Slovenije objavil podatke o rasti cen življenjskih potrebščin v letošnjem juniju, ki je zopet dosegla v primerjavi z rastjo v tem mesecu v preteklih letih žalosten rekord. Rast je bila v juniju (lani v tem mesecu ni bilo rasti cen) 0,9-odstotna, s čimer smo v prvi polovici letošnjega leta dosegli že 4,1-odstotno rast cen, v primerjavi z enakim mesecem lani pa že sedemodstotno letno rast. Pri tem so se v juniju storitve podražile za 1,1 odstotka, blago pa je bilo dražje za 0,8 odstotka. Kar 0,7 odstotne točke so prispevali dražji naftni derivati, rekord pri storitvah pa imajo cene počitnic v paketu, ki so dražje za 9,2 odstotka. Sicer pa so storitve na področju rekreacije in kulture dražje v povprečju za 2,9, stanovanjske storitve za 2,4 in prevozi za 2,2 odstotka. Teh velikih rasti niso mogle ublažiti cenejša hrana in brezalkoholne pijače – za 0,6 odstotka, cenejša obleka in obutev – za 0,3 odstotka in komunikacije – za 0,1 odstotka. Zelo podobne rasti se pokažejo tudi po tako imenovanem harmoniziranem indeksu cen življenjskih potrebščin, ki je primerljiv z meritvami inflacije v EU. Mesečna rast je prav tako 0,9 odstotka, letna pa 6,8 odstotka. V EU je bila letna inflacija v maju 3,9-odstotna.
Kot glavni vzrok visoke inflacije tudi na Uradu za makroekonomske raziskave in razvoj (UMAR) opozarjajo na cene nafte, sicer pa so višje cene počitnic sezonskega značaja. Tako visoka rast cen (zlasti nafte) bo po mnenju UMAR-ja zavrla zniževanje inflacije povsod po svetu in rešitev za njeno zmanjšanje bo morala biti globalna.