Ljubezen do gora v genih
Slovenskemu planinstvu po svetu so se posvetili na strokovni konferenci, ki jo je Svetovni slovenski kongres minuli konec tedna pripravil na Bledu.
Bled – Konferenca je bila v prvi vrsti namenjena spoznavanju in povezovanju slovenskih planinskih organizacij iz sveta s sorodnimi organizacijami v Sloveniji. Osrednjo pozornost so zato namenili predstavitvi dela, življenja in dosežkov naših planinskih organizacij iz zamejstva in sveta, ki niso zgolj športne organizacije, so poudarili pri Svetovnem slovenskem kongresu, ampak stičišča kulturnega, izobraževalnega in gospodarskega delovanja.
»Slovenci smo planinski narod. Kot taki smo gradili narodno samozavest, ki je pripomogla tudi k naši državnosti,« je uvodoma poudarila predsednica Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa Simona Drenik. Predsednik državnega zbora France Cukjati pa se je vprašal, kaj je v slovenski duši, da se čuti tako zelo povezana z naravo. »Tudi ko nas življenje odpelje v tujino, ostane v naših srcih ena sama želja, spet videti domače hribe in doline in se prepustiti objemu slovenskih gora. Pa tudi v tujini, kjer so nove slovenske generacije pognale korenine, se je v naših potomcih razcvetela ljubezen do tamkajšnjih planin. Kot da imamo to pripadnost naravi tako globoko zapisano v genih.« Državni sekretar pri ministrstvu za šolstvo in šport Marko Rajšter je dejal, da je planinstvo dragocena dediščina slovenstva, v čemer se nam priklanjajo tudi veliki narodi.
Po mnenju državnega sekretarja pri uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorka Pelikana so gore vir bogatejšega duhovnega življenja, gorništvo pa pomemben del prostočasnega življenja, ki omogoča stik z naravo, rekreacijo in duhovno rast. Ob tem je predsednik državnozborske komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Janez Kramberger poudaril, da je planinarjenje univerzalna prostočasna dejavnost, ki združuje tako iskalce samote kot družabnega življenja. »Narava je vedno tu, da napolnimo svoje pred računalniškimi ekrani utrujene duše, da razmislimo o svojem početju, nas zbistri in popelje do novih razvojnih dosežkov,« je prepričana direktorica Triglavskega narodnega parka dr. Marija Markeš. Peter Skvarča iz Argentine pa je v uvodnem predavanju Slovensko gorništvo, narodna identiteta in zavest med drugim poudaril: »Zame so gore tista podzavestna vez med domačim in tujim svetom.«