Rejci drobnice na Soriški planini
Medved je še vedno največja nevarnost za drobnico. Na Soriški planini je zadnjo ubil v petek.
Soriška planina – Društvo rejcev drobnice iz Škofje Loke in Pašna skupnost Soriška planina sta priredili v soboto na Soriški planini srečanje gorenjskih rejcev drobnice. Ti so se najprej povzpeli pod Možica, kjer se v okolici nekdanje kasarne, v kateri je urejen hlev, pase ovčji trop, nato pa so se zbrali na srečanju pri Litostrojski koči. Igor Stanonik, predstavnik oddelka za živinorejo Kmetijsko-gozdarske zbornice je povedal, da je reja drobnice za Gorenjsko zelo pomembna zaradi gozdarskega vidika in zaradi ohranjanja gorske pokrajine ter trajnostnega razvoja. Rejo drobnice je treba s sodelovanjem rejcev in strokovnjakov spodbujati in poskrbeti za trženje volne in mesa po primerni ceni. O reji drobnice in problemih sta rejcem govorila tudi predsednik Društva rejcev drobnice iz Škofje Loke Janez Kisovec iz Delnic in predsednik pašne skupnosti Soriška planina Tone Gartner iz Zgornje Luše. V škofjeloškem društvu je okrog 120 članov, ki imajo med 1300 in 1500 plemenskih živali, med katerimi je le petina koz. Vse druge so ovce. V pašni skupnosti Soriška planina pa je 18 rejcev iz vseh koncev Gorenjske in celo iz Ljubljane, ki imajo na paši okrog 130 živali, za katere skrbi pastirica Mara Veternik z Mlake pri Kranju. Pri tem ji pomaga psička Rika. Za ovce skrbi prvič. Pred tem je 16 let na Soriški planini skupaj z možem Ivanom pasla govedi. Sedaj skrbi za govedo mož sam.
Janez Kisovec in Tone Gartner sta povedala, da bi lahko v Sloveniji redili še veliko več drobnice, saj je še veliko bregov in kotanj z odlično pašo zanjo. Žal spodbujanje reje drobnice ostane najpogosteje le pri besedah in manj pri spodbudah, pri katerih je država še vedno radodarnejša pri dolinskem kmetovanju kot pri hribovskem. Lani je dobil rejec z več kot desetimi živalmi 14 evrov za ovco, letošnji znesek pa še ni znan. Iz izkušenj vesta, da je za gorenjske razmere še vedno najprimernejša jezersko-solčavska pasma ovce, manj pa mešanica jezersko-solčavske in romanovske.
Na Soriški planini so največja nevarnost za ovčji trop medved, krokarji, lisice in orli. Še posebej medved rad ubija in plaši ovce. Zadnjo je ubil v petek. Za medveda je najlažji plen breja ovca, za rejca pa največja škoda, saj z materjo ubije tudi zarod. Zaradi bežanja pred medvedom breje samice pogosto prezgodaj povržejo ali padejo v prepad. Nevarna je tudi lisica, ki odnese do dva dni staro jagnje. Če rejec dokaže, da je bila ovca žrtev plenilcev, dobi za žival od 140 do 150 evrov. Tudi če je bila breja, dobi odškodnino samo za eno žival, čeprav bi jo moral dobiti vsaj za dve. Čeprav rejci drobnice s svojimi tropi ohranjajo krajino in preprečujejo zaraščanje, morajo pašo na zemljiščih, ki so last Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, plačevati. To se jim zdi krivično, saj bi morali biti za svoje delo dodatno nagrajeni. Tudi višina zakupnine za zemljo ne upošteva števila drobnice. V primeru manjšega števila živali so subvencije manjše, obveznost rejca pa so enake oziroma zanj še višje, sta povedala Janez Kisovec in Tone Gartner.