Nov pomor čebel
V petek so v Vogljah odkrili 30 panjev z mrtvimi čebelami, čebelarji so zadovoljni z ukrepi kmetijskega in finančnega ministrstva.
Kranj – V petek nekaj po pol deveti zjutraj je bila Uprava za zaščito in reševanje obveščena, da so v Vogljah pri Šenčurju našli 30 panjev pomorjenih čebel. Vzrok tokratnega pomora še ni znan, sicer pa je to že tretji letošnji večji pomor na Gorenjskem. Kot je znano, je maja prišlo do večjih pomorov tudi v okolici Domžal zaradi kontaminirane ogrščice in na Spodnjem Brniku, kjer naj bi čebele poginile zaradi toksičnih substanc.
Čebelarji so sicer zadovoljni z dosedanjimi ukrepi kmetijskega in finančnega ministrstva za zaščito čebel. Kmetijsko ministrstvo je na pobudo čebelarjev že navezalo stik s Kmetijskim inštitutom Slovenije, ki bo skušal koruzo v rastlinjakih pospešeno vzgojiti do cvetenja. Tako bo v najkrajšem možnem času mogoče analizirati, koliko klotianidina vsebuje cvetni prah. Čebelarji opozarjajo, da je treba pripraviti akcijski načrt za zaščito čebel, če bi se ugotovilo, da klotianidin vsebuje tudi koruza, in od ministrstva pričakujejo, da bodo prepovedali preparate, ki dokazano škodujejo žuželkam.
Po nekaj množičnih pomorih čebel so bili sicer sprejeti ukrepi, med drugim tudi umik več semen koruze in ogrščice, ki so bila obdelana s čebelam nevarnimi sredstvi. Prav tako je bil poostren nadzor nad uporabo in prometom fitofarmacevtskih izdelkov, v postopek pa je vložen predlog za poravnavo škode prizadetim čebelarjem. Finančno ministrstvo je zagotovilo, da bo iz obdavčitve izvzelo 40 panjev vsakega čebelarja, ne glede na katastrski dohodek, morebitne odškodnine pa so po zakonu o dohodnini že oproščene davka. Sprejeti so bili tudi ukrepi za zatiranje varoze, ki naj bi bila v nekaterih primerih vzrok za pomore.
Pomori čebel v več delih države, državna veterinarska uprava pa bo pripravila ustrezno število odmerkov za zdravljenje čebel. Te so sicer imeli pripravljene tudi lani, vendar je bila potreba po uporabi zelo majhna.