Drumlovi živijo v obnovljeni ziljski hiši z mogočno lipo. (Foto: Gorazd Šink, Marija Volčjak)

Drumlovi poživljajo Ziljo

Gostilna Alte Post/Stara Pošta ni le gostilna. Slovenska družina Druml jo je spremenila v kulturno in družabno središče Ziljske doline in kraj, kjer govorijo slovensko in ohranjajo stare običaje.

Pepca Druml je povedala, da je najbolj znan ziljski običaj »štehvanje«, maščevanje Turkom zaradi njihovih roparskih in morilskih pohodov na Koroško. Na drog nataknjen sodček, po katerem med hitro ježo z železnimi kiji tolčejo jahači, naj bi bila glava Turka. Ko je sodček razbit, se začne veliki ali »visoči rej pod lipo«. Raziskovalci so ugotovili, da je med beljaškim potresom januarja leta 1348 zgrmelo z 2166 metrov visokega Dobrača v Ziljsko dolino okrog 900 milijonov kubičnih metrov materiala, ki je pokril okrog 30 kvadratnih kilometrov veliko območje severno od Podkloštra. Odtrgani material je zajezil reko Ziljo, ki je napolnila veliko jezero in je le počasi znova našla pot proti jugu.

Ziljsko dolino, ki je ob Podjuni na skrajnem vzhodu južnega dela Koroške in Rožu v sredini, ena od treh koroških dolin, Slovenci iz Slovenije premalo poznamo. Najpogosteje nas spomnita nanjo pesmi »Rož, Podjuna, Zilja, venec treh dolin« ali »Tam, kjer teče bistra Zilja«, še posebej, če ju doživeto zapojejo koroški Slovenci. Takrat nam Koroška z Ziljo resnično seže do srca. Vendar Ziljska dolina ali po nemško Gailtal, po kateri teče reka Zilja/Gail, sploh ni daleč. V Ziljsko dolino je iz Slovenije mogoče najhitreje priti skozi karavanški predor, preko Korenskega sedla, skozi Trbiž do Podkloštra in preko ljubeljskeg prehoda po desnem bregu Drave.

Nad Ziljsko dolino se dviga 2166 metrov visoki in daleč naokoli poznani Dobrač/Dobratsch. Nanj ima dolina in njena zgodovina tudi žalostne spomine. Januarja leta 1348 se je zaradi močnega »beljaškega potresa« utrgal južni del gore in zgrmel v dolino. Zasul je številne vasi in gradove, zajezena Zilja pa je ravnino pod Dobračem spremenila v veliko jezero in močvirje, v katerem je uspevala le trava za konje. Zato se je v tem delu Koroške razvila konjereja, še posebej reja pasme Norik.

V Ziljski dolini po zaslugi zavednih Slovencev v Ziljski Bistrici, bližnjem Zahomcu, na Brdu/Egg, v Dolah/Dellach in v Blačah/Vorderberg še govorijo slovensko, čeprav so v Celovcu na sedežih slovenskih ustanov na ta najbolj oddaljeni in najbolj zahodni del dvojezičnega ozemlja pogosto pozabljali in so bili Ziljani prepuščeni sebi in svoji narodni zavesti. Tudi še ohranjena slovenska imena nekaterih drugih krajev kot Modrinja vas/Moederndorf, Velika vas/Micheldorf, Zgornja Bela/Obervellach pričajo, da so v njih živeli Slovenci. Po zgodovinskih podatkih jih je bilo v začetku preteklega stoletja še okrog 80 odstotkov. Po letu 1920 je začelo njihovo število upadati. Danes jih je le redkokje 10 odstotkov.

Ko sta pred petimi leti domačin in odvetnik v Beljaku dr. Ludvig Druml in soproga Pepca, rojena Čertov v Slovenjem Plajberku na koroški strani Ljubelja, kupila propadajočo gostilno Stara pošta/Alte Post v središču Ziljske Bistrice, sta imela v mislih poslovne pa tudi narodno zavedne cilje. Tvegala sta in v veličastno poslopje vrnila življenje. Obnovila sta jo v ugledno gostilno in v družabno in kulturno središče doline, kjer je slovenščina enakopravna drugim jezikom. Pepca, mati petih otrok, ki sta jim z možem dala prava slovenska imena, tudi z na Koroškem pogosto osovraženimi strešicami (hački), je na celovški univerzi diplomirala iz slavistike. Obiskovalcem zanosno pripoveduje o koreninah Slovencev na Koroškem, o njihovih značilnih narečjih, o dragocenih nošah, ki jih je Marija Terezija zaradi kratkih kril skušala prepovedati, običajih in pesmih, ki se, če bi bila Zilja bližje večjim mestom, verjetno ne bi ohranili. Spomni se besed fotografa Jaka Čopa, da je do tam, do kamor so ohranjeni kozolci, naselitveni prostor Slovencev. Res so jih našli celo pri Lienzu, na najbolj vzhodnem delu Tirolskega. Ob predvajanju nad 50 let starega Vibinega filma o najbolj znanem ziljskem običaju »štehvanju« in »visočega reja pod lipo« rada tudi sama zapoje.

»Skoraj vsaka ziljska vas ima svoj dialekt. Začetki nekaterih segajo v 9., 10. in 11. stoletje. Ohranili so se do danes in so posebna zanimivost za raziskovalce,« pravi Pepca Druml. »Tudi zato, da bo v Ziljski dolini ena slovenska hiša več, da se meja slovenskega jezikovnega območja ne bo še naprej pomikala proti Rožu in da v prihodnje pesem ne bo pela le o dveh dolinah, smo obnovili hišo v Bistrici. Še posebej v Bistrici in v Zahomcu redno praznujemo stare običaje 'štehvanje', 'visoči rej pod lipo', ki se začenja z znamenito pesmijo Buog nan daj an dober čas, in koledovanje. Takrat praznujemo vsi, ne glede, kateri jezik govorimo.« Obisk pri Drumlovih je res izjemno doživetje.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 6. julij 2018 / 13:18

Na Krvavcu odprtje nove proge Jezerca

Cerklje – Bike park Krvavec, ki se ponaša z najdaljšimi spusti med tovrstnimi parki v Sloveniji, bo letošnje poletje bogatejši še za eno novo progo ter spretnostni poligon, t. i. skills park, na Pl...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Bohinjski predor

Letos mineva 105 let od odprtja bohinjskega predora, veličastnega gradbenega projekta, ki je v Bohinj prinesel "nov veter", veter razvoja in napredka.

Žiri / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

S kipom začeli praznovati jubilej

Z odkritjem kipa Josipa Vidmarja, žirovskega župnika, ki je pred stotimi leti začel gradnjo cerkve sv. Martina, so se začela praznovanja ob jubileju cerkve.

GG Plus / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Okus po češnji

Kot noč je črna ali pa je živo rdeča, kakršna je lahko barva lica ... češnje, sladke in okusne, ki so prve znanilke poletja. So primorske, tudi gorenjske, pomembno, da so le domače ...

Zanimivosti / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Ekipa Garnizije Ljubljana najboljša

Kranj - V organizaciji Poveljstva za podporo iz Kranja, ki predstavlja Garnizijo Ljubljana, je od 30. maja do 2. junija v Športnem parku v Kranju potekal 18. mednarodni vojaški n...

Jesenice / ponedeljek, 6. junij 2011 / 07:00

Lepa, nova neprofitna stanovanja

Občina Jesenice je v sodelovanju s Stanovanjskim skladom RS oddala v neprofitni najem osemnajst novih stanovanj na Prešernovi cesti.