Od južne Afrike do Norveške
Na petih koncertnih večerih letošnjega, 49. jazz festivala Ljubljana se bo med 30. junijem in 4. julijem predstavilo enajst glasbenih zasedb.
Letošnji Jazz festival z verjetno najdaljšo festivalsko tradicijo v Evropi, ki bo prihodnje leto dopolnil častitljivih 50 let, v teh dneh pridno najavljajo učenci jazzovskega oddelka Srednje glasbene šole Ljubljana, ki pod mentorstvom Matevža Smerkola igrajo v nekaterih ljubljanskih lokalih. Festival, programsko ga je oblikoval umetniški vodja David Braun, bo v ponedeljek, 30. junija, ob 20. uri v Klubu CD odprl sestav Roy Paci Ateuska iz Italije. Roy Paci je pevec in trobentač, okrog sebe pa je zbral skupino, ki vas popelje od latinskoameriških ritmov, reggaeja in funka do tradicionalno italijanskih in plesnih ritmov. V torek, na istem mestu, le pol ure kasneje se bo predstavila zasedba mlade slovenske pianistke in skladateljice Kaje Draksler, ki ima za seboj že nekaj odličnih skladateljskih podvigov. V bandu Acropolis project je zbrala nekaj odličnih mladih glasbenikov iz Slovenije in tujine. Sledila bo zasedba Zimology Quartet južnoafriškega saksofonista Zime Ngqawanne, ki bo postregla z živahnim afriškim jazzom.
V sredo, 2. julija, se odprejo Križanke, na vrsti pa bo kar trojni program. Začeli bodo Manu Katche Playground Project, skupino Manu Katcheja, enega najboljših pop in rock bobnarjev, ki je igral z mnogimi znanimi imeni tovrstne glasbe, kasneje pa se je v isti meri posvetil jazzu. Skupina The Bad Plus je drveč jazz trio, ki igra iskrive in duhovite skladbe bliskovitih zasukov, ki so na koncertih nadgrajeni še z nekaterimi pop, rock standardi skupin, kot so Apa, Black Sabbath, Queen … Sredin koncertni večer bo zaključil Pharoah Sanders Quartet. S skupino odličnega tenor saksofonista se bomo zapeljali v harmonsko bogat, a tudi surov in kričav ter hkrati baladno ljubeč zvok njegovega saksofona. Trojni program bo zaznamoval tudi četrtkove Križanke. Vokal in bližnje vzhodna lutnja sta instrumenta Dhaferja Youssefa, ki bo z godalnim kvartetom in tolkalistom predstavil svoje najnovejše skladbe. Sledil bo Charlie Haden Quartet West, ki letos praznuje 20. let obstoja. Kontrabasist Haden bo skupaj s klasično jazz zasedbo predstavil pestro paleto svojih dolgoletnih glasbenih izkušenj. Večer bo zaključil kubanski pianist Roberto Fonseca, ki bo s svojo skupino predstavil glasbo, ki združuje jazz, klasično glasbo s kubanskim in afrokubanskim izročilom.
Zadnji dan, 4. junija, se festival spet seli v Klub Cankarjevega doma, kjer bo najprej nastopil naš odličen multiinstrumentalist Vasko Atanasovski z Adrabesa Septetom, sledila pa mu bo norveška jazzovska skupina The Core. Od 30. junija do 18. julija bo v preddverju Cankarjevega doma na ogled tudi razstava koncertnih fotografij Matjaža Škrinjarja.