Afriška avantura
Maroko, Mali in Mavretanija. Štiriinpetdeset dni. Petnajst tisoč kilometrov. Angleški džip z volanom na desni. In trije avanturisti, ki so si zastavili en sam cilj: "Na jug!"
Rok, Domen in Primož, prva dva sta zaposlena v turizmu, tretji je še študent, so se oktobra lani podali na posebno avanturo. Skoraj tri mesece so preživeli na potepanju po zahodni Afriki, v angleškem džipu, ki ga je Domen kupil kar prek eBaya … Načrtov si fantje ob odhodu niso postavljali. »Naša edina želja je bila, da se bomo vozili po puščavi … Zato nismo imeli nobenega začrtanega cilja, ampak smo si ga postavljali sproti, iz tedna v teden.« Pot so začeli v Lescah, se odpeljali do italijanske Genove, tam pa džip naložili na trajekt in se prepeljali v Maroko. In akcija! V 54 dneh so prevozili 15 tisoč kilometrov, kar v povprečju znese dvesto kilometrov na dan. V tem času so fantje prevozili dobršen del Maroka, Mavretanije in Malija. Spali so v šotorih, ki so jih imeli s seboj, nekajkrat pa tudi v hotelčkih, predvsem zaradi tuširanja … Kar precej hrane so imeli s seboj, večkrat pa so jedli tudi lokalno hrano – brez hujših posledic, razen za Primoža, ki so mu težave povzročile neke ribe, ki so bile na prvi pogled tako slastne … In kaj je fantom v vsaki državi najbolj ostalo v spominu? Kot pravijo, sta bila Mali in Mavretanija v nasprotju s pričakovanji zelo draga, čeprav sta med najbolj revnimi državami na svetu. »Vse je bilo kar za polovico dražje kot pri nas!« Sicer pa so se jih v Maliju najbolj dotaknili ljudje, ki so bili neverjetno prijazni, ves čas nasmejani. Ves čas jih spremljata glasba in ples in pogosti so prizori, ko domačin kar na rami nosi radio in se pozibava v ritmu glasbe. Iz Mavretanije jim je najbolj v spominu ostala puščava in najlepše peščene sipine. Manj navdušeni so bili nad domačini, ki so bili dokaj neprijazni in nenehno so prosili za alkohol, čeprav je v državi strogo prepovedan. Popotnike tudi ves čas ustavljajo kontrole, žandarji, policisti in vojaki. Najbolj turističen pa je Maroko, ki ima tudi največ znamenitosti, čeprav so razdalje izredno velike in ogled vzame ogromno časa. Fante je navdušilo tudi gorovje Atlas, prek katerega so se povzpeli na skoraj tri tisoč metrov visok prelaz, nepozabno je bilo deskanje po peščenih sipinah … Vsekakor so doživeli veliko, v Zahodni Sahari med drugim srečali tudi Slovenca Andreja Moroviča, bivali pri domačinu, ki je nekoč imel dekle iz Slovenije, skratka, bilo je tako dobro, da bi bilo vredno ponovitve! Načrti za kakšno podobno avanturo se že kujejo …
Avto z eBaya
Avto Toyota Landcruiser je bil kupljen na neko sončno nedeljo konec septembra na eBayu za okroglih 15 tisoč evrov. Ker je bilo Domnu v pisarni dolgčas in ker si je vedno želel velik avto. Z brezhibno servisno knjižico in neomadeževano asfaltno zgodovino angleškega podeželja. Turbodizel z 204 konji, petstopenjskim avtomatskim menjalnikom in stalnim pogonom na štiri kolesa. Luksuzna mrcina z ogrevanimi usnjenimi sedeži, avtomatsko klimo in webastom ter strešnim oknom. Ljubkovalno ime: Dromedar Habibi …
Precej drago potovanje
Potovanje z džipom ni najbolj poceni način potovanja, pravijo fantje. Čeprav je gorivo v zahodni Afriki nekoliko cenejše kot pri nas, so kljub temu kar nekaj denarja zapravili za polnjenje rezervoarja, za servis, opremo, hrano … Skupaj je vsak zapravil okrog tri tisoč evrov.