Topole nekdaj in danes
Topolci so ob 60-letnici svojega gasilskega društva dobili zbornik o zgodovini kraja.
Topole - Obletnica domačega prostovoljnega gasilskega društva je za krajane zelo velik dogodek, saj kraj na obrobju mengeške občine nima ne gostilne ne cerkve ne šole in ne trgovine, zato je prav gasilski dom že dolga leta središče in edino prizorišče družabnega, kulturnega in športnega dogajanja v vasi.
»Gasilsko društvo je bilo do nedavnega edino društvo v našem kraju, a tole obletnico smo izkoristili za izdajo zbornika o zgodovini kraja na splošno, saj so bile Topole do zdaj pri različnih piscih kar nekako prezrte,« je povedala Mateja Jemec Tomazin, dolgoletna Topolka in od svojega šestega leta zvesta gasilka, ki se je zbiranja gradiva o Topolah sistematično lotila že pred desetimi leti. Leta 2000, ob 750-letnici prve omembe kraja v pisnih virih, je že pripravila razstavo o kraju in bila takrat v Gorenjskem glasu tudi izbrana za Gorenjsko leta, tokrat pa je različne vire zbrala v zborniku, ki ga spremlja bogato slikovno gradivo. »Knjiga je razdeljena v dva dela. V prvem sem skušala predstaviti zgodovino kraja, ljudsko izročilo, znamenja, znane Topolce in nekaj drugih zanimivosti, v drugem delu pa predstavljam zgodovino gasilstva in našega društva,« pravi Tomazinova, ki se je kot profesorica slovenskega jezika s posebnim zanimanjem lotila tudi topolske govorice. In kakšne so njene posebnosti? »Pri starejših krajanih boste še danes kdaj slišali, da gredo v Kam'lk in ne v Kamnik, ali pa v cerklo, ne v cerkev. Še več je takih posebnosti splošnega gorenjskega narečja, zato sem jih zbrala v posebnem slovarčku.«
Zbornik so Topolci izdali ob prazniku občine Mengeš, večjo slovesnost s parado ob jubileju PGD Topole pa pripravljajo 21. junija.