Stalno me bodo primerjali
Z junijem je vodenje Gorenjske banke prevzel Gorazd Trček, 55-letni Kranjčan, univerzitetni diplomirani ekonomist in specializant managementa, ki je svojo poslovno pot začel na kranjski občini, nadaljeval v Iskri in Živilih ter kot izkušen finančnik pred štirimi leti prišel v upravo Gorenjske banke, odgovoren za trženje in zakladništvo.
Prevzeli ste vodenje Gorenjske banke in s tem postali zanimivi za javnost, kar naenkrat veliko ljudi pravi, da vas pozna?
"Zagotovo ob prevzemanju vodenja Gorenjske banke človek postane zanimiv. V dosedanji poslovni karieri sem spoznal veliko ljudi, kar precej poznanstev imam iz preteklih let. Moja poslovna pot se je začela na občini Kranj, nadaljevala v Iskri Kibernetiki, logično nadaljevanje je bila Iskra Commerce, nato me je zaradi dogodkov v Iskri, povezanih z dogajanjem v tedanji Jugoslaviji, pot vodila v kranjska Živila, ko jih je prevzel Mercator, me je nekdanji predsednik uprave Zlatko Kavčič povabil v Gorenjsko banko, kar sem z veseljem sprejel. Vse moje dosedanje funkcije so bile povezane s finančno-računovodskim delom. Zlasti v letih, ko sem delal v Iskri Commerce in v Živilih, sem tesno sodeloval z Gorenjsko banko, zato mi je bilo na začetku nekoliko lažje, kot bi mi bilo sicer."
Mnogi pravijo, da ste Iskraš, kaj po vašem mnenju to danes pomeni?
"V Gorenjskem glasu ste zapisali, da sem Iskraš, karkoli že to pomeni. Za Iskraše zanesljivo ne pomeni nič slabšalnega, temveč jedro odgovornih delavcev, ki so v različnih obdobjih gradili Iskrino zvezdo. Vsi tisti, ki smo bili na ključnih položajih, smo dobili takšno oznako in moram reči, da sem na to prej ponosen kot ne."
Iskra je vendar nastala v Kranju?
"Iskra je Kranju veliko dala, mislim, da smo na to res lahko ponosni. Tudi na nekatere dele današnje Iskre, položaj Iskratela je že takšen."
Nasledili ste Zlatka Kavčiča, kar verjetno ni lahko?
"Prevzeti vodenje banke za Zlatkom Kavčičem res ni preprosto. Lahko sem seveda prepričan, da je to, kar prevzemam, dobro, odlično, jasno pa je, da so pričakovanja vseh bistveno večja, kot bi bila sicer. Prepričan sem, da se v prihodnje ne bomo mogli izogniti stalnim primerjavam, javnost ne bo prav nič tolerantna, če bo poslovanje Gorenjske banke samo za kakšno nianso slabše. Vedno bo pri roki odgovor, kako je v podobnih okoliščinah ukrepal Zlatko Kavčič, kako so njegove poteze vedno prinesle odlične rezultate. Zapustil je banko na dobrih temeljih, banko z izjemnim razvojnim potencialom, ki ga moramo maksimalno izkoristiti pri pozicioniranju v slovenskem bančnem prostoru. Prepričan sem, da je kapitalska moč Gorenjske banke v tem trenutku pomembna prednost, upam, da jo bomo znali modro izkoristiti. "
Že nekaj časa se govori o združitvi Gorenjske banke in Abanke?
"Vsi vemo, da je to primer za učbenike ekonomskega povezovanja, saj je razlogov veliko, negativnih elementov praktično ni. Prepričan sem, da bi morala Gorenjska banka v teh povezovalnih procesih igrati izrazito aktivno vlogo in ne samo čakati, kaj se bo zgodilo, temveč se v povezovalne procese zelo dobro umestiti in skupaj z upravo Abanke, predvsem pa z glavnimi lastniki, imeti jasno vizijo, kako morebitno novo nastalo banko umestiti v slovenski bančni prostor in jasno pokazati, kje bi bila njena udarna moč."
Z upravo Abanke že sodelujete?
"Sodelujemo. Lahko rečem, da dejansko obstajajo pogoji, da bi povezovanje obeh bank imelo vse značilnosti “prijaznega” povezovanja, ki bo zaposlenim dalo stabilno, a tekmovalno delovno okolje."
Načrtujete spremembe v vodstveni ekipi, pričakujemo lahko imenovanje novega člana uprave?
"Revolucionarne spremembe v bančništvu niso zaželene, že sprememba na samem vrhu je bila odmevna, po svoje nepričakovana, ublažena na način, da sem prišel iz ekipe Zlatka Kavčiča. V upravi ostaja Srečko Korber, razširjena bo s tretjim članom, ki mu poslovanje Gorenjske banke in njene skrivnosti niso tuje."
Ali to pomeni, da bo iz hiše?
"Tega ne želim reči, predlagal ga bom na naslednjem nadzornem svetu, ki bo 15. julija. Lahko pa rečem, da bo pri sestavi uprave prišlo do pomladitve."
Kako je vaše imenovanje za predsednika uprave sprejel delovni kolektiv, lepo govorijo o vas?
"Mislim, da so me kar dobro sprejeli. Pričakujem, da bomo dobro sodelovali, in prepričan sem, da drug drugega ne bomo razočarali."
Doslej ste se ukvarjali s trženjem, lahko pričakujemo spremembe pri poslovni politiki banke oziroma osvajanje večjega tržnega deleža?
"Odgovoren sem bil za trženje in za zakladništvo. Čeprav je bil na področju trženja narejen pomemben premik, z doseženim v zadnjih dveh letih še nisem zadovoljen. Tržni delež Gorenjske banke bi morali še povečati, ne samo s tem, da vstopamo v velike sisteme v Sloveniji, temveč z okrepitvijo pozicije pri malih in srednjih podjetjih, ki so bila morda v preteklosti predvsem na Gorenjskem kar malo zanemarjena. Naredili bomo vse, da bi samostojne podjetnike, mala in srednja podjetja z atraktivno, konkurenčno ponudbo, s fleksibilnim pristopom pripeljali nazaj v Gorenjsko banko oziroma tiste, ki so ji zvesti, korektno zadržali in jih z našimi storitvami še naprej kvalitetno podpirali pri poslovanju. Odgovor na večanje tržnega deleža je tudi čim prejšnja in jasna vizija, kaj pomeni povezovanje z Abanko in kdaj bo do tega prišlo."
Kdaj pričakujete, da se bo to zgodilo?
"Združevanje dveh bank je izjemno zahteven postopek, povezan z vrsto regulativ, na hitro je težko kaj narediti. Zelo pomembno je, da naši lastniki sprejmejo, da je ta proces pravi in da ga je treba v določenem časovnem obdobju zaključiti. V upravi se bomo potrudili, da bomo pri tem maksimalno kooperativni in da bi v razumnem roku to tudi izvedli. Seveda moramo delati premišljeno in z občutkom, saj si ne želimo negativnih odmevov v okolju."
Agencija za trg in vrednostne papirje preverja, ali je bilo delovanje Save in Merkurja pri menjavi delnic Gorenjske banke usklajeno ...
"Omenjanja Gorenjske banke v raznih postopkih, ki so včasih prelahkotno označeni kot tajkunski, nikakor nismo veseli, čeprav na poslovanje, stabilnost in pozicijo Gorenjske banke ne vplivajo. Želimo si, da bi bili naši lastniki, njihova lastniška struktura stabilna, tako da se bodo tudi oni lahko polno posvetili poslovanju in upravljanju naložb, med katerimi je tudi Gorenjska banka."
Na majski skupščini smo slišali, da Gorenjska banka tudi letos dobro posluje, kakšno bo letošnje leto?
"Rezultati poslovanja so dokaj pod vplivom turbulentnih gibanj na finančnih in delniških trgih, občutna nihanja vrednostnih papirjev tako na ljubljanski kot na svetovnih borzah vplivajo tudi na rezultate Gorenjske banke in na tem področju so dosežki bistveno slabši od lanskih. Pri bančnih poslih pa dosegamo načrte, če bodo gibanja takšna do konca leta, bomo načrtovane rezultate v tem segmentu zagotovo dosegli. Sicer pa je bilo že na skupščini poudarjeno, da ponovitev rezultatov iz leta 2007 ni mogoča, saj so bili res izjemni, tudi zaradi izjemnih okoliščin, ki so bile lani na delniških trgih povsem drugačne, kot so letos."