Vlada v osrednji pokrajini
Vlada nadaljuje svojo turnejo po morebitnih slovenskih pokrajinah. Opozicija ji očita, da gre za referendumsko kampanjo, ki jo plačujemo davkoplačevalci.
Ljubljana - Tokrat je bila razprava v Osrednjeslovenski pokrajini, od vseh predlaganih pokrajin največji, saj bo segala od avstrijske do hrvaške meje, v njej pa naj ne bi bilo Ljubljane, ker bi imela kot glavno mesto poseben status. Vanjo naj bi sodile tudi občine »na vzhodu Gorenjske«, kjer so že izrazili svoje odklonilno mnenje, češ da je pokrajina, ki naj bi ji pripadali, politični spaček. Tudi premier Janez Janša, ki se je tokrat udeležil razprave o osrednji pokrajini, je dejal, da je bilo oblikovanje pokrajinskega zemljevida v tem delu najtežje, saj med občinami o njem ni bilo soglasja. Najprej so predlagali, da bila pokrajina razdeljena na dva dela, vendar glede tega ni bilo mogoče doseči soglasja (zatikalo se je zlasti pri delu notranjske pokrajine in pri predlogu, da bi nastala skupna kamniško-zasavska pokrajina), zato se je vlada odločila za eno. Ta predlog po Janševem mnenju ni idealen, vendar povsem usklajenega predloga ni bilo mogoče narediti nikjer, pokrajino pa bo mogoče še vedno razdeliti pozneje, če bo tako pokazal referendumski izid.
Referendum o pokrajinah bo v nedeljo, 22. junija. O referendumu so se ta teden izrekli opozicijski poslanci iz SD, LDS in Zares. Kot so poudarili, ne nasprotujejo pokrajinam, pač pa se ne strinjajo z njihovim številom in tudi ne z referendumom, češ da ne bo dal odgovora, ali si ljudje res želijo pokrajin, koliko naj bi jih bilo, kje bodo njihovi sedeži, kako bodo financirane. Vladi pa očitajo predvsem, da ni prijavila referendumske kampanje, sedaj pa na račun davkoplačevalcev potuje po slovenskih krajih in nagovarja k udeležbi na referendumu. Posebno ostra je bila poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem, ki je dejala, da vlada pri referendumski kampanji ne izbira sredstev, da je nepregledna in zavajajoča in da ljudem na posameznih območjih pove tisto, kar želijo slišati. Meni tudi, da v tem mandatu pokrajin ne bo, vlada pa z referendumom za naprej pripravlja teren za 13 pokrajin. Znano je, da tolikšnemu številu pokrajin v opoziciji nasprotujejo, češ da jih je preveč in da bodo potratne, sklicujoč se na strokovna merila bi jih bilo dovolj od šest do osem, merilo pa bi moralo biti njihovo lastno preživetje. Na očitek, da vlada na svoji turneji po Sloveniji izvaja referendumsko kampanjo, pa so se odzvali v koalicijskih strankah, kjer menijo, da so predstavniki vlade kot predlagateljice pokrajin primerni, da ljudem pojasnijo, kaj jim bo prinesla ustanovitev pokrajin.