Potegujejo se za evropski denar
Oddani sta obe vlogi iz projekta Urejanje porečja Sore, s katerim se občina Škofja Loka poteguje za nepovratna sredstva iz kohezijskega sklada EU.
Gre za največji občinski projekt doslej, s katerim občina nastopa z vlogo za pomoč za kohezijska sredstva. Vrednost projekta Odvajanje in čiščenje odpadnih voda v porečju Sore, ki so ga ministrstvu za okolje oddali januarja letos, znaša blizu 25 milijonov evrov, vrednost projekta Oskrba s pitno vodo v porečju Sore, ki so ga oddali aprila, pa dobrih 27 milijonov evrov. »Projekta kažeta velike potrebe po ureditvi ključne infrastrukture v občini Škofja Loka. Na tej podlagi je lani avgusta evropska komisija že priznala Škofji Loki te programe. V potrjenem programu je namreč v Bruslju potrjen Operativni program razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007–2013. Projekt Urejanje porečja Sore je v tem programu zajet na dveh ločenih seznamih, in sicer Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Sore v višini 25 milijonov evrov in Oskrba s pitno vodo v porečju Sore v višini 20 milijonov evrov,« je svetnikom pojasnila podžupanja Mirjam Jan Blažič, ki vodi in koordinira ta projekt.
Na zadnji seji občinskega sveta so sprejeli osnutka obeh investicijskih programov, to pa iz več razlogov. Že ko so januarja oddali prvi projekt, jih je ministrstvo za okolje pozvalo, naj dostavijo tudi investicijski program. Ker so enako pričakovali tudi za drugi projekt preskrbe z vodo, so pripravili tudi tega. Po oceni Mirjam Jan Blažič s tem ocenjevalcem v Ljubljani kažejo stopnjo pripravljenosti za takojšnje korake pri nadaljevanju projekta. »Ta ne sme mirovati, saj moramo imeti po izdaji odločbe zagotovljene pogoje, da začnemo delati najpozneje v šestih mesecih. Smiselno je, da že sedaj začnemo pripravljati razpisno dokumentacijo, tako da imamo ob prejetju odločbe v predalih pripravljene izvajalske pogodbe, ki jih že naslednji dan lahko aktiviramo,« meni Jan Blažičeva.
Občina Škofja Loka gre v projekt Urejanja porečja Sore s tremi sosednjimi občinami, ki bodo v primeru, da bodo prejele sredstva iz kohezijskih skladov, veliko pridobile na področju odvajanja in čiščenja odpadnih voda ter preskrbe z vodo. Kaj namerava na teh dveh področjih urejati občina Škofja Loka?
Pri odvajanju in čiščenju odpadnih voda gre za gradnjo ali rekonstrukcijo blizu 15 kilometrov kanalov s pripadajočimi objekti, posodobitev centralne čistilne naprave v Škofji Loki, ki je med objekti, najbolj potrebnimi obnove, in gradnjo nove čistilne naprave v Retečah. In kdaj naj bi vse to prišlo na vrsto? Po terminskem planu je posodobitev mestnega zbirnega kanala predvidena od 2009 do 2011, posodobitev kanala Trata in gradnja kanalizacije v Puštalu 2010 in 2011, v teh dveh letih naj bi zgradili tudi kanalizacijski sistem v naseljih Stara Loka, Virlog, Binkelj, Trnje in Vešter. V letih 2012 in 2013 pride na vrsto kanalizacija Godešič–Reteče–Gorenja vas–Reteče, do leta 2014 bi bila končana tudi čistilna naprava Reteče, čistilna naprava v Škofji Loki pa od leta 2009 do 2011.
Pri preskrbi z vodo pa gre za gradnjo blizu 50 kilometrov cevovoda, gradnjo vodohranov s skupno prostornino 8400 kubičnih metrov in dveh vrtin za pitno vodo s skupno zmogljivostjo 25 litrov na sekundo. Posodobitev primarnega vodovoda Visoko-Trebija- Hotovlja bi se začela leta 2009 in bi trajala do 2013, primarni vodovod Škofja Loka–Visoko bi posodabljali od 2009 do 2011, tistega od Trate do Reteč pa 2009 in 2010. Nekaj več časa bi terjala posodobitev primarnega vodovoda v Škofji Loki, od 2010 do 2014, leta 2011 bi začeli graditi vodohran v Puštalu. 2010 bi začeli posodabljati vodovod v naseljih Stara Loka, Virlog, Binkelj, Trnje in Vešter, prav tako pa tudi nova zajetja pitne vode na Trebiji. Posodobitev primarnega vodovoda Trebija–Podgora za Škofjo Loko pa bi trajala od leta 2009 do 2011.
Na občinskem svetu so tudi slišali, kakšno je trenutno stanje pripravljenosti kohezijskih projektov v Sloveniji. Predstavniki občine Škofja Loka so maja sodelovali na konferenci, ki jo je pripravila vladna služba za lokalno samoupravo. »Tam smo lahko slišali, da je od 18 projektov, ki so zajeti v indikativnih seznamih Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007 do 2013, na ministrstvo za okolje oddanih samo šest vlog za področje preskrbe z vodo in samo deset za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Med njimi sta tudi obe škofjeloški vlogi,« je še povedala Mirjam Jan Blažič.