Nedokončana aleja znamenitih
V Aleji znamenitih Ločanov sedaj stoji devet kipov, s čimer še vedno ni končana prva faza ureditve tega parka uglednih škofjeloških rojakov.
V aleji sedaj stojijo kipi sociologa Borisa Ziherla (1910-1976), književnika Tineta Debeljaka (1903-1986), geografa Franceta Planine (1901-1992), kiparja Toneta Logondra (1932-1987), slikarja Iveta Šubica (1922-1989), pobudnika poštne znamke Lovrenca Koširja (1804-1879), zgodovinarja Pavleta Blaznika (1903-1984), slikarja Antona Ažbeta (1862-1905) in desetarja Antona Hafnerja (1887-1918). Slednji je bil eden od vodij upora slovenskih vojakov v avstro-ogrski vojski leta 1918 v Judenburgu.
Kipe znamenitih Ločanov je oblikoval domačin, kipar Metod Frlic. »V Muzejskem društvu, kjer je nastala pobuda za alejo znamenitih Ločanov, smo razmišljali, da bi v nadaljevanju aleje kipe znamenitih rojakov oblikoval vsako leto drug avtor, s čimer bi dobili dve aleji, ena bi bila že obstoječa galerija domačega umetnika, druga pa galerija priznanih kiparjev,« je povedal Alojzij Pavel Florjančič iz škofjeloškega muzejskega društva. »Že lani pa smo želeli alejo dopolniti s kipom škofa Andreja Karlina (1857-1933). Bil je velik mož, ki bi izrazito sodil zraven Hafnerja, borca za mejo, saj se je kot tržaško-koprski škof boril za zahodno mejo, pozneje pa je kot mariborski škof služboval na severni meji. Bil je izrazito nacionalno naravnan, poleg tega je bil dvojni (celo trojni) škof, za Škofjo Loko izrazita figura, zaradi česar si zasluži svoje mesto v aleji.« Občinska politika pa temu ni bila naklonjena. Letos so se Karlinu oddolžili z odkritjem spominske plošče na zasebni hiši v Stari Loki. Florjančič še pove, da so v muzejskem društvu že pred leti predlagali, da bi z zasaditvijo zelenja za kipi alejo tako uredili, da bi kipi prišli bolj do izraza. Izdali bi tudi vodnik, ki bi obiskovalcem pojasnjeval, kdo so ti znameniti ljudje. Muzejsko društvo je sicer pripravilo predlog prek 70 imen znamenitih ljudi vseh profilov za umestitev v alejo znamenitih. Med njimi je tudi Ivan Tavčar, čigar kip čaka, da bo postavljen na koncu aleje pri knjižnici. Gre za kip znanega slovenskega kiparja Jakoba Savinška, ki sedaj stoji v škofjeloški knjižnici.
Zakaj se ne nadaljuje urejanje aleje znamenitih Ločanov, smo vprašali župana Igorja Drakslerja. Dejal je, da aleja znamenitih Ločanov ni zaključen projekt, pač pa je začasno ustavljen zaradi načrtov v zvezi z gradnjo v Kapucinskem predmestju. »Muzejsko društvo je pred leti pripravilo seznam ljudi, ki bi bili primerni za ovekovečenje v aleji, določili smo tudi postopek, kako naj se to postavlja. Osebno menim, da bi bilo še kakšno ime primerno za alejo (po mojem mnenju obe, ki sta bili predlagani). Urejanje aleje bo šlo naprej, je pa vprašanje časa, kdaj se bo to zgodilo. Ob tem naj rečem, da ni dobro, če pride do ideološkega zapleta, občinska politika bo morala doumeti, kdo je resnično pomemben za Škofjo Loko in kdo je njeno ime ponesel v svet,« je o zapletih pri aleji znamenitih rojakov dejal župan.