Pogled na Stegovnik

Travnati razglednik

Veliki Javornik oz. Ženiklovec (1715 m) - Travnati vrh, ki je idealen za turnosmučarsko vijuganje, v poletni sezoni pa je to vrh, ki s svojo planino ob vznožju privablja številne ljubitelje planšarij in gorskega kolesarjenja.

Če se planinec iz tržiške strani odpravi na Stegovnik, običajno turo začne v bližini našega današnjega končnega cilja. Odpravili se bomo na Veliki Javornik ali Ženiklovec, travnat vrh na severni strani Storžiča, ki v zimskem času privablja številne turne smučarje, poleti pa se na planini ustavljajo ljubitelji planšarij in gorskega kolesarjenja. Tik pred začetkom pašne sezone je morda opis današnjega cilja ena od možnosti, da preživite čudovit dan v osrčju osrednjih Karavank, ki s svojo prijaznostjo kar vabijo, da jih obiščete.

Turo na Ženiklovec bomo začeli pri Domu pod Storžičem. Do tja se pripeljemo skozi Lom pod Storžičem, mimo vasi Hrib in Slaparske vasi. Pri Domu parkiramo, se obrnemo v smeri Storžiča in na levi strani zagledamo markacijo in smerokaz za Planino Javornik. Na začetku pot poteka po gozdnem kolovozu, ki je za nekatere avtomobile tudi prevozen. Po 15 minutah hoje pot zavije strmo desno navzgor. Hodite ob hudourniku. Svet je blaten in spolzek, zato previdno, če boste tukaj hodili po večji količini dežja. Omenjena pot je pravzaprav bližnjica, ki se na vrhu sreča s cesto, po kateri ste hodili prej. Na sedlu Javorniški preval je smerokaz; levo gre pot proti Planini Javornik, desno oz. naravnost pa proti Stegovniku in Močnikovemu sedlu. Krenete v smeri Stegovnika. Ko iz gozda pridete na plano, se vam bo na desni strani odprl razgled na Storžič, vi pa še kar hodite v smeri Stegovnika. Prek travnika dosežete gozd in kmalu pridete na sedlo pod Malim Javornikom, na višini 1562 m. Mali Javornik je pred vami, vi pa krenete levo navzgor, po travnatem pobočju. Neoznačena pot na Veliki Javornik vas bo v okljukih pripeljala na vrh. Svetujem vam, da se, ko pridete na vrh strmine, ustavite in razgledate po okolici, čeprav še niste na samem vrhu Ženiklovca. Odprl se vam bo čudovit razgled na jezerski konec. Pred seboj boste imeli nam dobro znani Stegovnik, Virnikov Grintovec, Pristovški Storžič, na avstrijski strani Obir, Goli vrh, Kamniško-Savinjske Alpe.

Sledil bo rahel spust in končni vzpon na vrh, kjer vas bosta čakala žig ter vpisna knjiga in lep razgled na severno stran Storžiča, na Košuto, Vrtačo, Stol in v ozadju na Julijce. Z vrha Ženiklovca se po travi spustite do Planine Javornik, na nadmorski višini 1448 m. Omenjena strmina je v zimskih mesecih turnosmučarski raj, smučina, ki ni zahtevna in kjer se človek lahko nauči tudi prvih turnosmučarskih "korakov".

Planina Javornik je zelo aktivna, saj se na njej vsako leto pase ogromno govedi in ovac. Na planšariji vam bodo o postregli s čudovitim kislim mlekom. Zraven boste lahko dobili tudi žgance; ajdove ali koruzne, kakršne boste želeli. Skuto ali pa sir pa lahko kupite tudi za domov.

Ker vem, da marsikdo od vas, ki bere Planinski kotiček, ne more hoditi, a rad preživi kakšno urico v čudoviti naravi, naj vam zaupam sledeče: s tržiške smeri je Planina Javornik najlažje dostopna iz Loma prek Grahovš. Naj vas opozorim le, da je na cesti, ki pelje proti Javorniku, zapora, kajti cesta je privatna, zato raje uporabljajte javno cesto, ki pelje mimo Kmetije Tič.

Planina Javornik je tudi priljubljena tura med gorskimi kolesarji. Ko sem jo pred več kot desetimi leti odkrivala skupaj s prijatelji, smo vmes neprijetno zašli, a tura je na koncu uspela, kislo mleko na Javorniku pa je bilo pravi balzam za razgreto telo in prazen želodec. Ena od variant je, da z jezerske strani pri Kanonirju zavijete levo in se s kolesom povzpnete skoraj pod Stegovnikov masiv. Pot nekaj časa poteka po cesti, nekaj časa po gozdnih stezicah. Vsekakor imejte s seboj zemljevid, ki ga morate znati brati, sicer se vam lahko pripeti, da boste morali kolo dati na ramo. Druga varianta je, da obvozite Planino Konjščico in se oglasite še na Planini Javornik. Sledil bo spust proti Grahovšam ter mimo Loma in Tržiča nazaj v Kranj. Čelado na glavo in srečno!

Nadmorska višina: 1715 m

Trajanje: 3 ure in 30 minut

Višinska razlika: 592 m

Zahtevnost: 1 zvezdica

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / sobota, 1. maj 2021 / 15:26

V Domžalah so praznovali

Upajo, da bodo kmalu lahko podelili tudi občinska priznanja.

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 23. januar 2020 / 23:14

Dobrodelna razsežnost plavalnega Dr. Figa

V soboto je v kranjskem pokritem olimpijskem bazenu v organizaciji Plavalnega kluba (PK) Triglav Kranj potekalo 22. mednarodno plavalno tekmovanje Boštjanov Dr. Fig 2020.

Zanimivosti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Košček dobe, ki jo je doživel Štukelj

Na muzejskem večeru v Pollakovem salonu Tržiškega muzeja so avtorji Ivan Čuk, Alenka Puhar in Aleks Leo Vest predstavili knjigo Gospod Leon Štukelj in Tovariši.

Razvedrilo / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Ljubitelji harmonike

V nedeljo je kulturni dom v Poljanah nad Škofjo Loko gostil nastope diatoničnih harmonikarjev različnih generacij na predizboru za letošnje državno tekmovanje. Meh je raztegovalo devet tekmovalcev – i...

Nasveti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:06

Najboljši je doma pečen kruh

Kaj je lepšega kot dom, ki diši po sveže pečenem kruhu. Nekaterim se zdi, da je njegova priprava in peka zelo dolgotrajna in zapletena. Vendar temu ni tako, saj lahko iz osnovnih sestavin hitro pri...

Kultura / četrtek, 23. januar 2020 / 23:02

Zgodovina skozi strip

Znanstvenik, ki izdaja vrhunske stripe, je svojega gosta v ciklu pogovorov #Zobotrebec! v Mestni knjižnici Kranj napovedal Zoran Smiljanić. Pogovarjal se je s prof. dr. Otom Lutharjem, zgodovinarjem,...