Premagovanje zadnjih metrov pred ciljem (Foto: Tina Dokl)

Obiskali domovino dedov

Soričani so minuli konec tedna odkrivali izvorne tirolske korenine in obiskali mesto Innichen. Izjemen podvig je uspel ultramaratoncu Poldetu Thalerju, ki je pretekel 240-kilometrsko razdaljo od Innichena do Sorice.

Sorica – Soričani so minuli konec tedna odkrivali izvorne tirolske korenine. Njihova zgodovinska sled se začenja v tirolskem mestu Innichen, zdaj San Candidu v Pustriški dolini, od koder je leta 1283 freisinški škof 80 družin preselil na soriško ozemlje, kjer je imel svojo posest. V soboto je prek 40 Soričanov obiskalo domovino dedov, ob tem pa so si domači tekači in kolesarji zadali prav poseben podvig – premagati prek 240-kilometrsko razdaljo od Innichena do Sorice. Na cilju so športnikom z ultramaratoncem Poldetom Thalerjem na čelu, ki je bil pobudnik podviga in je edini v celoti pretekel pot svojih prednikov, domačini v nedeljo zvečer pripravili sprejem.

Ideja za podvig se je 65-letnemu Thalerju, ki je tudi član tekaške ekipe Gorenjskega glasa, utrnila že lansko jesen, ko je pretekel 350-kilometrski tek Zagreb-Vukovar, a je zaradi slabega vremena podvig moral prestaviti na letošnji junij. V petek se je v družbi desetih domačih tekačev in predsednika krajevne skupnosti Matjaža Čemažarja odpravil v Innichen, kjer jih je sprejel župan Josef Passler, ob pol treh popoldne pa se je podal na 240-kilometrski tek proti Sorici. V težkih razmerah in deževnem vremenu so ga izmenjaje za spodbudo na poti spremljali domači tekači. »Dež je začel padati takoj po startu. V petek sem tekel do enajstih zvečer, nato pol ure podremal in tekel naprej do petih zjutraj. V soboto sem spal od enih do dveh popoldne, v noči na nedeljo pa sem v Kranjski gori zaradi dežja spal štiri ure. Počitka je bilo malo, le takrat, ko smo vedrili,« je potek strnil Thaler, ki se z dolgimi teki ukvarja že 35 let. Tekači so na cilj v Sorico v družbi osmih kolesarjev, ki so 240-kilometrsko pot začeli premagovati v soboto, pritekli v nedeljo nekaj pred 19. uro. Thaler je na cilju poudaril, da je pri takšnem podvigu zelo pomembno, da si 'trden v glavi'.

Slednjega se zelo dobro zaveda tudi maratonec Roman Kejžar, ki je Thalerja spremljal zadnjih pet kilometrov. »Zaradi priprav na olimpijske igre ga nisem mogel spremljati na celotni poti. Naredil je zgodovinski projekt v Sorici. Ko bo na olimpijskih igrah prišla kriza, se bom spomnil na Poldeta, ki je prav tako garal, stisnil zobe in poskušal čim bolje odteči maraton,« je Kejžar čestital rojaku. Obema so Soričani na cilju pripravili presenečenje in jima simbolično izročili svečo. Spomin na prvotno domovino so namreč soriški dedje do prve svetovne vojne ohranjali tako, da so vsaka tri leta odhajali na božjo pot v Innichen, kjer so v cerkvi darovali veliko svečo in denar za mašo, ki je veljala kot prošnja, da Bog varuje njihovo zemljo pred mrčesom.

Domačini iz Sorice so po dolgih letih v soboto obudili običaj prednikov in v stolno cerkev v Innichenu ponesli svečo. Kot je povedal Matjaž Čemažar, predsednik krajevne skupnosti, so bili na Tirolskem njihovega obiska zelo veseli: »Pripravili so nam lep sprejem. Ogledali smo si cerkve, muzej, izvir Drave. Že sami so razmišljali, da bi navezali stike s potomci v Sorici, a smo jih mi prehiteli. Stike želimo ohranjati. Sami bomo obisk, tako kot naši predniki, ki so odhajali na božjo pot, ponavljali na tri leta, v Innichenu pa obisk Sorice načrtujejo čez dve leti.«

Prizadevanja Soričanov pri odkrivanju izvornih tirolskih korenin je na nedeljskem sprejemu športnikov pohvalil tudi župan Železnikov Mihael Prevc in dodal, da tako lepega uvoda v mesec občinskega praznovanja še niso imeli. Obisk Innichena in izjemen športni podvig so obenem združili s pričetkom Groharjevega tedna, v sklopu katerega bo od četrtka do nedelje v Groharjevi hiši potekala Groharjeva kolonija, v nedeljo ob 14. uri pa izpred Macesna načrtujejo pohod v Geblarje.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 3. maj 2007 / 07:00

Oropali cestninsko postajo

Krtina - Policijska uprava Ljubljana je sporočila, da so danes nekaj pred 4. uro oropali cestninsko postajo Krtina. Uslužbenec je policistom naznanil, da je neznani stor...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

104-letna Menžarjeva Tončka najstarejša občanka

Stari ljudje so nekaj posebnega. Vedno imajo čas, kar je danes redkost. Antoniji Žbontar - 104-letni gospe, doma iz Kamne Gorice, je uspelo zaustaviti proces staranja, saj ne pozna tipičnih starostnih...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Azbest v vodi ni nevaren

V Komunali Kranj zagotavljajo, da zaradi azbestno-cementnih cevi pitna voda ni zdravju nevarna.

Železniki / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Dodatni prostori za knjižnico

Krajevni knjižnici Ivana Tavčarja v Železnikih, ki ima prostore na Češnjici, se letos obeta širitev.

Šport / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Trenerski poklic dolgoletna želja

Urška Potočnik, nekdanja odlična plavalka, svoje bogato znanje posreduje mlajšim radovljiškim plavalcem.

Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Invalidu voziček za šport

Petina od 105 članov Društva paraplegikov Gorenjske je dejavna, mnogi tudi v športu. Za enega svojih novih članov želi društvo kupiti invalidski voziček, ki bo primeren za sedečo košarko.