Sodniki opozorilno stavkajo
Opozorilna stavka sodnikov bo potekala do jutri do 16.30. Sodniki zahtevajo sistemsko ureditev svojih plač, ki morajo biti primerljive s poslanskimi in ministrskimi.
Kranj – Včeraj ob 8. uri je večina sodnikov začela tridnevno opozorilno stavko, s katero želijo doseči, da sodniške plače uredijo v zakonu o sodniški službi, da so te primerljive s poslanskimi in ministrskimi in da jim pripade ustrezen dodatek za nezdružljivost. Po besedah vodje stavkovnega odbora Janje Roblek stavko, s katero želijo opozoriti tudi na aroganco oblasti, podpira približno 80 odstotkov sodnikov. Na Gorenjskem so včeraj stavkale vse sodnice in sodniki, razen dveh, ki sta na bolniškem dopustu. Na okrožnem sodišču v Kranju je tako v opozorilni stavki sodelovalo 21 sodnic in sodnikov, na okrajnih sodiščih na Jesenicah, v Radovljici, Škofji Loki in Kranju pa 36 sodnikov.
Med opozorilno stavko sodniki opravljajo samo nujne zadeve, kot so kazenske in prekrškovne zadeve, ki so pred zastaranjem, delajo dežurni sodniki v preiskovalnem oddelku in podobno. V času stavke lahko stranke med uradnimi urami opravijo vsa dejanja, ki ne zahtevajo prisotnosti sodnika. To pomeni, da na sodiščih normalno delajo vse pisarne, zemljiška knjiga in sodni register. Druge obravnave, ki so bile razpisane za te tri dni, so preklicali, o tem pa so morala sodišča pisno obvestiti vabljene stranke. V nasprotnem primeru vabilo na obravnavo sodišča velja. Vsi sodniki so tako včeraj prišli na sodišče, vendar niso delali sodnih spisov ali pisali sodb. Študirali so strokovno literaturo in delali druge stvari, za katere sicer nimajo časa, ampak ne v zvezi z delom samim, je pojasnila Roblekova.
»Predvidevam, da je sklep stavkovnega odbora zavezujoč za vse sodnike, tako da po mojem vedenju na gorenjskih sodiščih stavkajo vsi sodniki, razen tistih, ki so na bolniški. Presoja za preklic obravnav je bila prepuščena vsakemu sodniku posebej, upam pa, da vsi spoštujejo navodila stavkovnega odbora. Za Okrožno sodišče v Kranju lahko povem, da smo preklicali 48 od 62 obravnav, ki so bile na našem sodišču sklicane od ponedeljka do srede,« je pojasnil predsednik Okrožnega sodišča v Kranju Mihael Kersnik. Kot zanimivost povejmo, da je včeraj na kranjskem okrožnem sodišču potekala obravnava zoper nekdanjega tržiškega župana Pavla Ruparja. Sodnica Marjeta Dvornik sicer podpira sodniško stavko, vendar zaradi bojazni pred zastaranjem zadeve včerajšnjega sojenja ni preklicala.
Po Kersnikovih besedah je storilnost kranjskih okrožnih sodnikov 134-odstotna, v prvih petih mesecih letošnjega leta pa so zmanjšali zaostanek za deset odstotkov. V projekt Lukenda se je iz tega razloga vključila samo ena sodnica. Najstarejši primer, ki ga rešujejo na kranjskem okrožnem sodišču, je star že 16 let. Gre za reševanje pravde zaradi plačila terjatve, zadevo pa je leta 1992 prejelo radovljiško okrajno sodišče, ki ga je nato novembra 2006 odstopilo okrožnemu sodišču.
Na podoben dolgotrajen sodni proces je včeraj pred kranjsko sodno palačo opozarjal tudi Jože Dolhar iz Predoselj. »Če sodniki lahko stavkajo proti državi, lahko jaz proti sodnikom,« je pojasnil. Na okrajno sodišče v Kranju je bila namreč že leta 2000 vložena pravda zaradi motenja posesti, a je sodišče, namesto da bi spor rešilo, narok preložilo za nedoločen čas, je pojasnil Dolhar. Ker sam doživlja počasnost sodnih mlinov, se ne strinja z zatrjevanjem sodnikov, da rešujejo sodne zaostanke v skladu z zakonodajo.