Potujemo z otrokom
Potovanje z otroki je poseben užitek, saj nas s svojo radovednostjo spominjajo na to, da se čudimo stvarem, ki jih običajno ne vidimo.
Pred nami je čas potovanj in počitniškega preseljevanja narodov. Čas, ko se je potrebno odločiti, kje bomo namakali utrujena telesa in si spočili možgane. Možnosti različnih potovanj se vsako leto povečujejo, saj svet postaja vedno manjši. Lepo je potovati tudi z otroki. Res je, da marsikoga zaboli glava, ko vidi, kaj vse mora spraviti v avto, in potem ga zaboli še enkrat, ko ugotovi, da je za potnike zmanjkalo prostora. Takšne glavobole lahko zmanjšamo, če potujemo z vlakom, letalom ali ladjo. Takrat se s prtljago obnašamo veliko bolj racionalno in ne vlečemo s seboj še petnajst knjig, lego kock in gobelina.
Potovanje z otroki je poseben užitek, saj nas s svojo radovednostjo spominjajo na to, da se čudimo stvarem, ki jih običajno ne vidimo. Velika ladja je za nas že stokrat videna, v otroških očeh pa nekaj veličastnega. Učimo se dojemanja sveta skozi otroške oči in tako bomo imeli več od potovanja.
Abc potovanja
Kadar potujemo z otroki, velja nekaj splošnih pravil, ki jih je vredno upoštevati. Pomislimo na otrokov bioritem, čeprav je prilagodljiv. Mlajši kot je otrok, bolj upoštevajmo njegove potrebe in navade glede spanja, hranjenja, počitka in gibanja. S tem bomo sebi in otroku prihranili slabo voljo. Dodajmo še čarobno formulo: organiziranost plus varnost krat veselje je pravo potovanje. No, mogoče potrebujemo še našo prilagodljivost, kadar stvari ne potekajo po načrtih (dolge kolone vozil, zamuda letala, dolga vrsta za trajekt …). Že prej se pogovarjajmo o poti in o krajih, ki jih bomo videli. Poskrbimo tudi za primerno zaščito pred boleznimi, sploh kadar potujemo v kraje, kjer je slaba higiena in za katere vemo, da so nalezljive bolezni nekaj vsakdanjega.
Z avtom na pot
Še vedno največ potujemo z avtomobili in glede na dogajanje na naših cestah je vredno poskrbeti za vse, da povečamo varnost. K temu spada tudi vzdušje v avtu, da je čim manj sitnarjenja in slabe volje. Nikoli se ne odpravimo na pot utrujeni – to radi počnemo, saj smo prepričani, da bomo zamudili en dan počitnic, če ne odidemo takoj po službi. Ali pa zvečer, ko smo ves dan tekali naokrog. Ko smo spočiti, je vse lažje, tudi otroci to čutijo in pot je veliko bolj prijetna. Zato – ne hitimo, vse nas čaka. Privoščimo si dovolj postankov, izbirajmo počivališča, kjer so igrala ali vsaj dovolj prostora za gibanje (priporočljive so igre z žogo, da se otroci res razmigajo). Če je otrokom pogosto slabo, naj ne gledajo slikanic, ampak naj se rajši pogovarjajo. Poskrbimo, da bomo imeli pri roki vse, kar potrebujemo.
Leti leti – letalo …
Mnogi starši izkoristijo obdobje, ko so otroci še mlajši, saj so zanje tudi cene vozovnic nižje. Kadar gremo na pot z letalom, se že ob nakupu vozovnic pozanimajmo za sedeže, ki so bolj primerni za otroke. Ponekod so nameščene zložljive mize z zasilno posteljico in v njej se marsikateri otrok bolj naspi kot v maminem naročju. Na letalo vstopajmo med zadnjimi, da ne bo otrok že prej naveličan, preden se let sploh začne. Ker je ročna prtljaga omejena, razmislimo, kaj nujno potrebujemo med letom – otroško hrano, igračo (ne takšne, ki je hrupna), plenice? Da bi zmanjšali bolečine v ušesih, med vzletom in pristajanjem letala poskrbimo za izenačevanje tlaka. Otroku ponudimo stekleničko ali ga podojimo, večji otroci naj žvečijo žvečilni gumi ali suho sadje ali pijejo sok po slamici. Vedno pride prav nova, zanimiva igrača, s katero se bo otrok zamotil. Otroški voziček lahko oddamo med zadnjimi, tik pred vstopom na letalo, če se tako dogovorimo.
Z vlakom po Evropi
Kadar načrtujemo potovanje z vlakom, je dobro prej opraviti vsaj polovično razdaljo nekje na domačih tleh. Tako bomo lažje načrtovali, saj bomo videli, kako otrok doživlja vožnjo. Starejši otroci imajo več od takšnega potovanja kot dojenčki. Če je otrok ravno shodil in ni nič pri miru, pa je mogoče pet- ali večurna vožnja z vlakom prevelik zalogaj in je bolje počakati leto ali dve. Na vlaku je obilo časa za animacijo otrok, zato si priskrbimo takšne igrače in igre, ki bodo trajale dalj časa. Izbirajmo vlake, kjer si lahko privoščimo nekaj več udobja, obroke in spanje. Vsekakor je potovanje po Evropi na takšen način doživetje, ki si ga bodo otroci zapomnili za vedno. Ne pozabimo na kolesa. Sicer pa velja nenapisano pravilo, proti severu je dražje in bolj varno, proti jugu pa cenejše in z več previdnosti.
Srečno, mali in veliki popotniki.