Dušan Petrač član kranjskega društva upokojencev
Kranjsko društvo upokojencev je v nizu pogovorov z uglednimi Slovenci gostilo znanstvenika dr. Dušana Petrača, ki se je tudi včlanil v društvo.
Dr. Zdravko Kaltnekar, ki v kranjskem društvu upokojencev vodi literarno recitacijsko sekcijo, je v zadnjem od letošnjih spomladanskih pogovorov s pisatelji, pesniki, slikarji, igralci, znanstveniki in drugimi uglednimi Slovenci gostil dr. Dušana Petrača, Kroparja, ki se je v vesoljski agenciji Nasa v ZDA uveljavil kot eden vodilnih znanstvenikov s področja vesoljskih raziskav. Petrač tokrat ni govoril le o vesolju, ampak tudi o »izvozu« ameriške demokracije ter o ameriškem pokojninskem in zdravstvenem sistemu.
Kot je dejal, se je še v času, ko so v Ameriko hodili predvsem politiki in diplomati, odločil za precej avanturistično pot študija v ZDA, ki pa se je očitno izkazala za uspešno - najprej je naredil magisterij in nato še doktorat. »Kako sem »zašel« v Naso? Moji prijatelji, ki so delali v tamkajšnjem laboratoriju, so mi svetovali, da predlagam nek eksperiment. To sem tudi naredil, sprejeli so me v skupino in kmalu tudi v redno službo,« je dejal dr. Petrač. Na vprašanje, ali je res »treniral« za astronavta, je odgovoril, da je delal različne poskuse v breztežnosti, v kateri je preživel skupno dva dni. »Breztežnost je poseben, zanimiv občutek, ki ga je zelo težko opisati,« je dejal in vrgel ključe enemu od upokojencev. »Kako so leteli? V paraboli! Če bi jih vrgel v razmerah breztežnosti, bi leteli naravnost.« Upokojencem je pripovedoval tudi o tem, kako je z gorenjsko, kroparsko trmo in s prepričanjem v svoj prav rešil satelit, vreden več kot dve veliki sodobni potniški ladji, in s tem prihranil Nasi na milijone dolarjev. Takrat se je, priznava, počutil kot Martin Krpan, ki je rešil mesto pred Brdavsom …
Ob tem, ko se je obregnil ob slovenske menedžerje, ki legalno, po zakonih, ki jih postavlja država, lahko kupujejo podjetja, je dejal, da tudi v Ameriki ni vse zlato, kar se sveti. »Ta svet ni za malega človeka, ampak za ljudi, ki hočejo imeti še več,« je dejal in se vprašal: »Le kako naj ZDA izvažajo demokracijo, če je še doma nimajo dovolj?« Kar zadeva pokojninski sistem, delodajalci in zaposleni plačujejo v pokojninsko blagajno, iz katere upokojenci lahko začnejo koristiti denar po dvainšestdesetem letu starosti. Blagajna ima trenutno bistveno več prihodkov kot izdatkov, a že napovedujejo, da se bodo v prihodnosti začele težave.
Kranjski upokojenci so gosta z zanimanjem poslušali in spraševali, še posebej ponosni so bili ob njegovi odločitvi, da se včlani v njihovo društvo. »Dušan je izrazil željo, da bi bil član našega društva upokojencev. Z veseljem smo mu ustregli in pripravili člansko izkaznico,« je pojasnil Zdravko Kaltnekar ob koncu pogovora, ko so novemu članu tudi slovesno izročili izkaznico in knjižico z letošnjim programom društvenih aktivnosti. »Ali imate kakšne izlete?« je naprej zanimalo uglednega gosta …