Iskra Mehanizmi v obdobju rasti
Podjetje Iskra Mehanizmi ima 500 zaposlenih, od tega zaposluje v Lipnici 350 delavcev, večinoma domačinov. 90 odstotkov svoje proizvodnje prodajo v tujino.
Lipnica - Podjetje, katerega vizija je postati svetovno priznani dobavitelj tehnološko visoko zahtevnih rešitev na področjih mehatronike in avtomobilske industrije ter električnih aparatov, se je kot sistemski dobavitelj velikim tujim podjetjem začelo uveljavljati že pred desetletji. Leta 1994 so osvojili prve nove programe električnih aparatov za Philips, ki ostaja eden njihovih najpomembnejših partnerjev, letos začenjajo s proizvodnjo mehatronskega sklopa, ki omogoča avtomatsko prilagajanje hitrosti vozila in je sad lastnega razvoja. Tretji pomemben program podjetja pa so mehanizmi, v okviru katerega je Iskra Mehanizmi eno redkih podjetij na svetu, ki po dovolj visokih standardih izdeluje števce za letala in igralne avtomate. O podjetju, načrtih in vlogi v lokalnem okolju smo se pogovarjali z direktorjem dr. Marjanom Pogačnikom.
Kakšni so bili lanski poslovni rezultati podjetja?
»Lani je bilo za nas neverjetno intenzivno leto, prodaja je porasla kar za 70 odstotkov, tako da smo beležili 48 milijonov evrov realizacije. Povečali smo prodajo vseh treh programov, predvsem proizvodnjo za Philips, za katerega smo postali razvojni dobavitelj. Zato smo morali precej investirati predvsem v skladiščne in proizvodne prostore, po drugi strani pa so lani začeli v razvoj prihajati prvi večji razvojni projekti na področju avtomobilske industrije, kar je povzročilo kar nekaj novih izzivov. Konec leta je bil tako dobiček zaradi velikih zagonskih stroškov pod pričakovanji, 150 tisoč evrov.«
Kako kaže letos?
»Letos bo obseg prodaje manjši, a v primerjavi z letom 2006 še vedno za skoraj 50 odstotkov večji; pričakujemo za več kot 40 milijonov evrov prometa. Nekoliko pa se spreminja struktura, saj v proizvodnjo prihajajo prvi razvojni projekti. Tako načrtujemo, da bi moral dobiček zaradi notranje strukture in racionalizacije narasti na 600 tisoč evrov. Zadnja tri leta smo zelo zategovali pas – kljub temu da so bile plače naših delavcev vedno nad kolektivno pogodbo – in ta trend se bo seveda nadaljeval. A vendar zdaj je pred nami obdobje sproščanja in rasti, ob ohranjanju konkurenčnosti.«
Prihaja večina vaših delavcev iz bližnje Lipnice in Krope?
»Tu v Lipnici je zaposlenih 350 delavcev, v Kamniku še dodatnih 150 in 80 v našem obratu v Bosni. Srečo imamo, da je večina delavcev, ki prihajajo iz okoliških krajev, zares izredno predanih podjetju.«
Podjetje je eno redkih, ki še vedno razpisuje kadrovske štipendije …
»Tako je. V zadnjih letih je namreč vedno težje najti ljudi tehničnih poklicev, zato prav zanje razpisujemo štipendije. Še do nedavnega smo jih imeli sedem, zdaj so štirje zaključili s šolanjem in imamo še tri.«
Kako je z vpetostjo podjetja v lokalno okolje? Je to, da je sedež podjetja malce oddaljen od prometnih tokov, velika ovira?
»V okolje smo vpeti že s tem, ker zaposlujemo ljudi, ki so tu doma. Drug od drugega smo odvisni. Zavedamo se, da so od podjetja odvisne cele družine, zato razvoj gradimo dolgoročno. Poleg tega smo v zadnjih treh letih za več kot 20 odstotkov povečali število redno zaposlenih delavcev, kar daje pomemben občutek trdnosti. Sam sodelujem v občinskem odboru za gospodarstvo, z vsemi sosedi imamo dobre odnose, naša proizvodnja pa ni ekološko problematična. Lokacija podjetja seveda ni idealna; vemo, kako je s transportnimi potmi po dolini. Kolikor vem, občina načrtuje gradnjo obvoznice, ki bi tudi za nas lahko pomenila olajšanje.«