Ustvarimo manjšo vrednost
Skupni dobiček gorenjskih gospodarskih družb je po deležu v Sloveniji manjši od deleža zaposlenih, manjša je neto dodana vrednost, delež izgub pa večji.
Kranj – Konec preteklega tedna je izpostava Agencije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) v Kranju izdala vsakoletno informacijo o poslovanju gospodarskih družb in zadrug ter Informacijo o poslovanju samostojnih podjetnikov posameznikov na Gorenjskem v lanskem letu na osnovi podatkov iz poslovnih poročil. Slika gorenjskega gospodarstva iz teh informacij ni rožnata, pa čeprav je bilo lansko leto po gospodarski rasti v Sloveniji rekordno.
Prihodke povečali za šestino
Delitev gospodarskih družb po velikosti kaže na Gorenjskem podobno strukturo kor v državi. Od skupno 4.385 družb, ki so predložile poslovno poročilo (nekaj manj kot pet odstotkov tega ni storilo), imamo na Gorenjskem 94 odstotkov mikro, štiri odstotke majhnih in po dober odstotek srednjih in velikih podjetij. V njih je zaposlenih 44.577 ljudi, kar je bilo za 2,8 odstotka več kot leto poprej, predstavlja pa to 8,9-odstotni delež v Sloveniji. Največje družbe na Gorenjskem so Merkur, Sava Tires, Acroni, TCG Unitech in Iskraemeco. Lani so ustvarile 6,2 milijarde evrov prihodkov, kar je 15-odstotno povečanje, to pa predstavlja osemodstotni delež v državi.
Pri dodani vrednosti zaostajamo za štiri odstotke
Čisti dobiček je ustvarilo 70 odstotkov oziroma 3.059 gorenjskih družb in je bil skupno za kar 31 odstotkov večji kot v letu 2006, vendar kljub temu predstavlja le 7,9 odstotka ustvarjenega dobička v državi, saj se je tam povečal za 36 odstotkov. Izgubo je ustvarilo 1.125 družb in je za 19 odstotkov večja kot leto poprej ter predstavlja 10,8 odstotka izgub v Sloveniji. Po dobičku so vodilna podjetja Acroni, Merkur in Sava Tires, po izgubi pa Veyance technologies Europe (družba za proizvodnjo gumenih tehničnih izdelkov Kranj), Iskraemeco in begunjski Elan. Na Gorenjskem zaostajamo tudi po doseženi dodani vrednosti na zaposlenega, ki je v letu 2007 znašala 32.184 evrov, ali 14,7 odstotka več kot v letu 2006, medtem ko je bila v Sloveniji dosežena 33.538 evrov, ali sedem odstotkov več kot leto poprej. Premoženje gospodarskih družb na Gorenjskem se je lani povečalo, saj je bil kapital s skoraj tremi milijardami evrov za 12 odstotkov večji.
Tretjina zadrug z izgubo
Na Gorenjskem imamo tudi 28 zadrug (večina sodi med mikro zadruge), ki so lani zaposlovale 265 delavcev, kar je za 28 odstotkov manj kot v letu 2006. Pozitivno je poslovalo 18 zadrug, v desetih pa so ustvarili izgubo.
Na Gorenjskem le dva srednja podjetnika
Tudi lani je bilo v registru samostojnih podjetnikov veliko sprememb. Nanovo se je registriralo 1.003 podjetnikov, izbrisalo pa 649. Poslovna poročila jih je oddalo 6.157, ki zaposlujejo 5.132 delavcev ali 7,7 odstotka več kot v letu 2006. 195 je takih, ki jih bodo na AJPES-u izbrisali po uradni dolžnosti. Med gorenjskimi samostojnimi podjetniki sta po številu zaposlenih le dva v kategoriji srednjih podjetnikov, skupaj zaposlujeta 142 delavcev. Samostojni podjetniki so lani ustvarili za dobre pol milijarde evrov prihodkov ali za 22 odstotkov več kot leto poprej. Dodana vrednost je bila z 28.489 evri za 18 odstotkov višja od dosežene v letu 2006, kar pa je občutno manj od tiste dosežene v družbah. Dobrih 86 odstotkov samostojnih podjetnikov je lani poslovalo pozitivno. Skupni dohodek podjetnikov je bil za 25 odstotkov višji, izgube pa so se povečale glede na leto 2006 za kar 48 odstotkov.