Za varčevanje energije
V Cerkljah nameravajo s primerno energetsko politiko povečati rabo obnovljivih virov energije, po drugi strani pa zmanjšati porabo energije.
Cerklje – Občina Cerklje na Gorenjskem bo v prihodnjih letih spodbujala uporabo okolju prijaznih in obnovljivih virov energije, hkrati pa tudi čim manjšo porabo energije, je vodilo energetske politike občine, zapisano v Energetskem konceptu Občine Cerklje na Gorenjskem, ki ga je pripravilo ljubljansko podjetje Eco Consulting, na zadnji seji pa so ga sprejeli tudi občinski svetniki.
Po dostopnih podatkih se v občini Cerklje 51 odstotkov stanovanj ogreva s kurilnim oljem, 46 odstotkov pa z lesom in lesnimi odpadki, glavna šibkost pa je, da povsod uporabljajo individualne kurilne naprave, zaradi njihove starosti pa je izraba predvsem lesne biomase manjša od želene. V občinskih stavbah je ogrevanje urejeno na kurilno olje, v podjetjih pa večinoma na ekstra lahko kurilno olje in utekočinjen naftni plin. Vsi našteti letno porabijo 2,1 milijona litrov kurilnega olja, 8.130 kubičnih metrov lesa in lesnih ostankov, 218 tisoč litrov utekočinjenega naftnega plina in 39 ton rjavega premoga. Celotna raba primarne energije v občini Cerklje je tako ocenjena na okoli 38 tisoč megavatnih ur na leto, pri čemer pa poraba elektrike ni upoštevana.
Glavni dolgoročni cilji do leta 2018, ki jih predvideva energetski koncept, so povečanje deleža gospodinjstev, ki se ogreva na lesno biomaso, zmanjšanje rabe toplotne energije v gospodinjstvih za deset odstotkov, spodbujanje večje izrabe sončne energije za pripravo tople sanitarne vode ter povečanje uporabe obnovljivih virov energije in energetske učinkovitosti v občinskih javnih stavbah. Prav tako bodo po dograditvi omrežja zemeljskega plina spodbujali gospodinjstva in podjetja, da se jih čim več priključi nanj, podpirali pa bodo tudi skupno ogrevanje na lesno biomaso, kjer je to mogoče.
Za dosego postavljenih ciljev bo občina med drugim poskrbela za sofinanciranje vgradnje dveh solarnih sistemov na izbrani šoli oziroma vrtcu in petnajstih solarnih sistemov na individualnih objektih. Poskušali bodo poiskati primerno lokacijo za postavitev sončne elektrarne, sofinancirali pa naj bi tudi demonstracijski kotel na lesno biomaso in vgradnjo toplotne črpalke na geosondo za izkoriščanje geotermalne energije. Vsi predlagani projekti so vredni 118.500 evrov, od tega bo občina prispevala 66 tisoč evrov.