Vrteči ventilček
Kolesarske dirke so tudi družabni dogodek. Tako je bilo na Giru d` Italia in tudi na dveh dirkah v Kranju, kjer so za popestritev nastopili nekdanji olimpijci. Mož z brki, vsem dobro znani nekdanji as Drago Frelih, je nastopil z dresom iz leta 1983 ter s še starejšo čelado.
Organizatorji kolesarskih dirk si želijo ob progi čimveč gledalcev, zato se potrudijo, da pripravijo pester program. Tako je bilo tudi na tradicionalni kolesarski dirki Po ulicah Kranja. V ospredju so bili seveda profesionalci, so pa imeli gledalci na kolesu priložnost gledati tudi nekdanje ase, dirkali pa so na državnem prvenstvu celo novinarji.
Bolj kot za zmago je šlo za druženje, vsaj pri večini. Kljub temu so razglasili najboljše. Pri nekdanjih olimpijcih je bil to Kranjčan Marko Polanc. Povedal je, da je bilo tako na progi kot tudi ob njej precej drugače kot včasih, ko je bil še tekmovalec. Na kranjski dirki je nastopil več kot desetkrat. »Kljub kratki progi smo danes bolj trpeli. Ne vem, kako hitro je šlo v Jelenov klanec, a dovolj, da so noge pekle. Tudi če ne treniram toliko, na leto naredim do tri tisoč kilometrov, imam še vedno nekaj moči. Kar se vzdušja tiče, je velika razlika. Včasih je bil cel Jelenov klanec poln, vsi so navijali za domače. Sedaj tega ni več toliko.« Med nekdanjimi olimpijci je bil posebnega aplavza deležen vsem dobro poznani Drago Frelih, mož z dolgimi brki. Imel jih je že v času, ko je dirkal, ima jih še vedno. Nastopil je v dresu, ki ga je nazadnje oblekel na svoji poslovilni dirki leta 1983 v Škofji Loki, ter s še starejšo čelado. »Noge so me malo bolele, ker sem včeraj tekel na Visokem, danes sem bil pred dirko s kolesom na Lubniku. Sem kar aktiven. Vesel sem, da se me navijači še vedno spominjajo. Že takrat, ko sem dirkal v Kranju, sem imel ogromno navijačev. Kolesarstvo je bilo zelo popularno. V Kranju se je na primer na Balkanskih igrah zbralo 10, 15 tisoč ljudi.«
Zanimivo je bilo tudi med novinarji, ki so prvič v Kranju tekmovali za naslove državnih prvakov. Prihodnje leto bo v Kranju svetovno prvenstvo novinarjev. Najboljši je bil Metod Močnik iz Škrjančevega pri Radomljah pred Kranjčanom Robertom Baumanom. »Prišel sem, da dokažem, da vem, da se ventilček na kolesu vrti, da je enkrat zgoraj in enkrat spodaj,« je bil kot vedno slikovit v svoji prvi izjavi, nato pa odpeljal še krog in pol s profesionalci. Še precej hujše vzpone, kot je kranjski Jelenov klanec, so morali prevoziti kolesarji na dirki po Italiji. Gorski kronometer na Kronplatz smo si ogledali tudi s ŠD Gorenjski glas. Vzdušja, navijanja Italijanov, pa se ne da primerjati z dirkami v Sloveniji.